Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Krzysztof Śmieja [...] codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Éric-Emmanuel Schmitt — Oskar i pani Róża.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Krzysztof Śmieja [...] codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Éric-Emmanuel Schmitt — Oskar i pani Róża."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Krzysztof Śmieja [...] codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Éric-Emmanuel Schmitt — Oskar i pani Róża

2 Moja podróż sięgała już kresu. Odwiedziłem dziesiątki pięknych miast, byłem na przeróżnych wyspach i pływałem na wszystkich morzach naszej planety. Widziałem wiele pięknych budynków, spotkałem ciekawych ludzi którzy sprawili że mam o czym opowiadać. Zobaczyłem z bliska rośliny i zwierzęta o których nawet nie miałem pojęcia. Wracam już powoli do domu, jednak chciałbym jeszcze zwiedzić pewne piękne miasto. W czasie mojej podróży wiele o nim słyszałem. Te opowieści tak mnie zauroczyły, że postanowiłem sam odkryć co kryje w sobie miasto Zabrze…

3 Od 14 czerwca 2007 roku otwarta dla zwiedzających. Korytarze na poziomach 170 i 320. Unikat na skalę światową- nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka i przyjęła nazwę od jego imienia.

4 5 listopada 1985 roku pod kierownictwem Zbigniewa Religi został przeprowadzony pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Wprowadzono w 1986 roku nową metodę leczenia zawałów(drugi ośrodek w Europie). Wykonanie ponad 800 transplantacji serca w latach 1985-2009. Pierwsza w Polsce sala hybrydowa z najnowocześniejszym sprzętem. Szpital posiada dwa pawilony, gdzie starszy jest na bieżąco modernizowany.

5 Skansen ten powstał w 1993 roku i do dziś jest jednym z najwspanialszych zabytków w Polsce. Zwiedzający ma do wyboru dwie trasy: nadziemnej wokół szybu Carnall podziemnej - w szybie Wilhelmina Przed wejściem do kopalni zobaczyć można różne pojazdy militarne. W budynku obok znajduje się wciąż na chodzie maszyna parowa wyprodukowana w 1915 roku. Zwiedzający mogą tutaj przejść się wyrobiskami z początku XIX w. i współczesnymi. Podczas podziemnego spaceru przewodnik uruchamia maszyny górnicze np. kombajn urabiający pokłady węgla. Dodatkową atrakcją jest jazda górniczą kolejką "Karlik", która przewozi turystów swoimi wagonikami przez 0,5 km podziemnej trasy.

6 Ten przepiękny kościół został zbudowany według projektu protestanckiego profesora Dominika Böhma z Kolonii,w latach 1930-31. Budowniczym kościoła był proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła, ks. Jan Zwior. Kościół pw. św. Józefa stanowi jeden z ciekawszych przykładów architektury modernistycznej na Górnym Śląsku. Tuż pod budynkiem znajduje się duża krypta z ołtarzem poświęconym patronce górników - św. Barbarze. Kościół ten dzięki swojej budowie został nazwany „malowany światłem” i przykuwa uwagę każdego kto obok niego przejdzie.

7 To magiczne miejsce położone jest przy ul. Cmentarnej. Cmentarz ten zajmuje powierzchnię aż 2,2h i zachowało się na nim prawie 500 nagrobków. Wygląd tego miejsca jak i bogactwo jakie zawiera sprawia że człowiek przechodząc między nagrobkami czuje się jak w zaczarowanej krainie. Kiedyś niestety cmentarz ten był przez jakiś czas pozostawiony bez opieki przez co okradziono kilka grobowców a niektóre nagrobki zostały poniszczone. Teraz jednak cmentarz ma swojego opiekuna którym jest Dariusz Waleriański. Miejmy nadzieję że już nic nie zniszczy tego pięknego miejsca.

8 Jeszcze nie udostępniona turystą a głośno o niej w gazetach i mediach. Na jej budowę Zabrze dostało z Unii Europejskiej 41,5 miliona zł. dotacji. Wejście będzie się znajdować w rejonie ulic Jagiellońskiej i Miarki. Sztolnia będzie miała 10 tras które zostaną dostosowane do wieku zwiedzającego. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy będzie mógł zasmakować historii i tajemnicy nawet najbardziej wymagający turyści którzy chcą poczuć dreszczyk emocji. Sztolnia zapewni nam także: Kiedyś zapomniana, dziś najważniejszy obiekt w Zabrzu Zwiedzanie Skansenu Królowa Luiza Podróż przez ok. 1000 metrowy odc. Pełen błota i osadów Jazda kolejką podwieszaną Trójwymiarowa prelekcja filmu poświęcona katastrofie której zwiedzający przed chwilą był uczestnikiem Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna w Zabrzu zostanie udostępniona w 2013 roku.

9

10 STRONY INTERNETOWE: www.kopalniaguido.pl www.mmsilesia.pl www.zdrowiekwartalnik.pl www.sccs.zabrze.pl www.fakt.pl www.eksploratorzy.com.pl www.convention.katowice.eu www.esilesia.com www.zabrze.net.pl www.gazetadom.pl www.republika.pl www.na-pulpit.com www.swjozef.zabrze.pl www.urbanity.pl www.gazeta.katowice.pl www.gksd.pl LITERATURA: "Zabrze zaprasza" wydawca: Urząd Miejski w Zabrzu ul. Powstańców Śląskich 5-7 41-800 Zabrze 2011 Zdjęcia ze slajdu 1 i 7 Autor: Krzysztof Śmieja


Pobierz ppt "Autor: Krzysztof Śmieja [...] codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Éric-Emmanuel Schmitt — Oskar i pani Róża."

Podobne prezentacje


Reklamy Google