Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zamek w Gniewie  Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły.  Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zamek w Gniewie  Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły.  Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była."— Zapis prezentacji:

1

2 Zamek w Gniewie  Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły.  Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów.  W wieku XIX, wielokrotnie przebudowywany, ostatecznie spłonął w wielkim pożarze w 1921 roku.  Po tym wydarzeniu zamek uzyskał status trwałej ruiny chronionej prawem.  Odbudowa twierdzy rozpoczęła się znacznie później i trwa do dziś.  Obecnie na zamku odbywają się turnieje rycerskie. Gniew Castle  Gniew Castle is the mightiest stronghold of the Teutonic order on the left bank of the Vistula River. Built at the turn of the 13th and the 14th centuries was the home of  Teutonic commanders, and in Polish times the seat of starostas.  In 1921 the castle burnt out. After the war the castle was rebuilt.  The performances and historical outdoor stagings, a night sightseeing with the ghosts and chivalry tournaments organized here caused Gniew Castle to be recognized as one of the main history dissemination centres in Poland.

3

4

5

6

7

8

9

10  Jednym z Gniewskich konturów był Zygmunt von Ramungen.  Zapisał się on w pamięci jako bardzo dobry gospodarz dbający o zamek, jego mieszkańców i wszystkich poddanych. Był on również wielkim zwolennikiem pokoju i szczerze odradzał wojnę Wielkiemu Mistrzowi Zakonu Krzyżackiego Ulrichowi von Jungenginowi. Ten jednak uznał go za tchórza i za karę posłał go do walki w bitwie pod Grunwaldem.  Poległszy w walce, Zygmunt powrócił na swój zamek jako duch. Widywano go zwykle doglądającego zamkowego majątku w czasach kiedy na zamku panoszyli się łupieżcy czy też niegospodarni właściciele.

11

12

13

14

15

16  http://www.zamek-gniew.pl/en/history/castle-history  http://en.wikipedia.org/wiki/Gniew_Castle  http://www.zamek-gniew.pl/  http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Gniewie  http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Gniew_Castle  http://www.zamkipolskie.net.pl/zamki/gniew/gniew_legendy.htm


Pobierz ppt "Zamek w Gniewie  Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły.  Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była."

Podobne prezentacje


Reklamy Google