Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

J AN T WARDOWSKI W PIGUŁCE, CZYLI CO NALEŻY WIEDZIEĆ O NASZYM PATRONIE Nasze spotkania z księdzem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "J AN T WARDOWSKI W PIGUŁCE, CZYLI CO NALEŻY WIEDZIEĆ O NASZYM PATRONIE Nasze spotkania z księdzem."— Zapis prezentacji:

1 J AN T WARDOWSKI W PIGUŁCE, CZYLI CO NALEŻY WIEDZIEĆ O NASZYM PATRONIE Nasze spotkania z księdzem.

2 M ŁODY J ANEK T WARDOWSKI Jan Twardowski uważał matkę za skończoną piękność. Uwielbiał psy i miał swojego pupila, z którym się wychował i nabrał wrażliwości. Interesował się przyrodą i wszystkimi jej zjawiskami. Określali go „poetą uśmiechniętego Chrystusa”. W latach młodości podobny był do aktora Zbigniewa Cybulskiego. Pisał, odkąd nauczył się składać litery w słowa.

3 W IECZÓR POETYCKI – 23.11.2001

4 P OGLĄDY KSIĘDZA J ANA T WARDOWSKIEGO Uważał, że bardzo ważne jest, aby znać swoje pochodzenie i tradycje domu. Pamiątki, fotografie, wspomnienia rodzinne łączą pokolenia. Sądził, że wiara pochodzi ze zdumienia światem, a potem przychodzi Bóg. Według księdza literatura przekazuje myśli, a „poezja ocala od zapomnienia”. Zawsze starał się dostrzegać w ludziach dobro. Uważał, że „nic nie dzieje się przez przypadek”.

5 W IECZÓR POETYCKI

6 O SOBOWOŚĆ POETY Pochodził z rodzin inteligenckich, wywodzących się z drobnej szlachty. Ogończyk to herb Twardowskich. Miał dwie starsze siostry Halinę i Lucynę oraz jedną młodszą Marię. W szkole uchodził za koleżeńskiego ucznia. Rodzice lubili kino, teatr, operetkę, ponadto zabierany był z siostrami na wystawy do „Zachęty”. Do końca życia kulał z powodu odniesionej w powstaniu warszawskim rany. Dlatego też musiał nosić specjalny ortopedyczny but.

7 N ADANIE IMIENIA I POŚWIĘCENIE SZTANDARU SZKOŁY – 24.11.2001

8 C O POWIEDZIAŁ NAM O SOBIE ? C O POWIEDZIAŁ NAM O SOBIE ? Twierdził, że wiersze ułatwiały mu kontakt z ludźmi i w pracy kapłańskiej. Nie uważał się za poetę, ale za księdza, który pisze wiersze. Mówił o sobie KPW (Ksiądz piszący wiersze). Nie lubił „wierszy krzykliwych, siebie pewnych” wolał „nieśmiałe i bose”, „przemilczane, ale pełne łaski”. Uważał, że uczył się nowych rzeczy od spotkanych ludzi.

9

10 T WÓRCZOŚĆ KPW T WÓRCZOŚĆ KPW (KSIĄDZ PISZĄCY WIERSZE) W swojej poezji łączył treści filozoficzne z prostotą przekazu. Debiutował na łamach „Kuźni Młodych” w 1932 roku. Patronem twórczości księdza był Jan Christian Andersen. Nosił pseudonim literacki Antoni Derkacz. Jest autorem 1123 wierszy. Stosował puenty, które zamieniały jego wiersze w poezję. Pisał maczkiem albo robaczkami.

11 S POTKANIE Z PATRONEM

12 P RESTIŻOWE NAGRODY, KTÓRE OTRZYMAŁ : Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta (1996) Medal Polonia Mater Nostra Est (1999) Doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1999). Order Ecce Homo (1999) Nagroda Ikara (2000) „Katolicki Nobel”- nagroda TOTUS

13

14 N ASZE SPOTKANIA Z KSIĘDZEM J ANEM T WARDOWSKIM

15

16 B IBLIOGRAFIA http://dobieszczyzna.edupa ge.org/text6/ http://sochaczew24.info/pa tronem-zostanie-ksiadz- jan- twardowski/201527742/ http://www.zs2jelesnia.szk olnastrona.pl/p,26,o-tym- sie-mowi http://miros-de- carti.blogspot.com/2013/11 /waldemar-smaszcz-serce- nie-do-pary-o.html Waldemar Smaszcz Serce nie do pary. O księdzu Janie Twardowskim i jego wierszach http://www.ecce-homo.pl/ http://www.zdjecia- zwierzat.com/wody-trzy- biedronki-krople-listek.html http://zdrowie.dziennik.pl/ak tualnosci/artykuly/357351,le ki-z-biedronki-pokonaja- gruzlice-i-malarie.html http://gimnazjumtwardowski.edupage.org/album/?#galler y/64 Jan Twardowski. Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie Magdalena Grzebałkowska Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego

17 P RACĘ WYKONAŁA : K AROLINA B UBAK Część tekstu opracowała: Elżbieta Glanowska


Pobierz ppt "J AN T WARDOWSKI W PIGUŁCE, CZYLI CO NALEŻY WIEDZIEĆ O NASZYM PATRONIE Nasze spotkania z księdzem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google