Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Drukarz  Należał do braci czeskich; z tego powodu prześladowany, szukał schronienia poza granicami swego kraju;  W Szamotułach prowadził drukarnię.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Drukarz  Należał do braci czeskich; z tego powodu prześladowany, szukał schronienia poza granicami swego kraju;  W Szamotułach prowadził drukarnię."— Zapis prezentacji:

1

2  Drukarz  Należał do braci czeskich; z tego powodu prześladowany, szukał schronienia poza granicami swego kraju;  W Szamotułach prowadził drukarnię na zlecenie Łukasza Górki; wyszło stąd 8 pozycji – wszystkie różnowiercze.

3  osiedlili się w Szamotułach w XVI wieku dzięki protekcji właścicieli miasta, Łukasza III Górki i Jana Świdwy Szamotulskiego. Około 1551 roku założyli tu pierwszą w Wielkopolsce drukarnię. Nieco później kolejną drukarnię, a także seminarium duchowne, archiwum i bibliotekę, uruchomili w Ostrorogu. Dzięki ich obecności na naszym terenie, podobnie jak także kalwinów i luteranów, Szamotuły stały się jednym z aktywniejszych ośrodków renesansu i reformacji w Wielkopolsce.

4

5  urodził się 2 października 1833 roku w Szamotułach. Wychował się w rodzinie kalwińskiej.  Walczył w powstaniu styczniowym.  Callier został najbardziej zapamiętany jako autor prac historyczno- krajoznawczych na temat miejscowości Wielkopolski.  Jego imię noszą ulice w Poznaniu i Szamotułach (tutaj także jest patronem biblioteki).

6

7  polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski. Kompozytor pieśń "Witaj śliczna i dziedziczna Szamotuł Pani" wykorzystując motywy ludowe dyrygentpedagog szambelan papieski

8  Żona wojewody poznańskiego Łukasza Górki.  Po śmierci bohaterka wielu dzieł literackich i legend ludowych, do dzisiaj też obecna w kulturze popularnej – jako duch Czarnej Halszki z zamku w Szamotułach.

9

10  Łukasz III Górka herbu Łodzia (ur. około 1533, zm. 23 stycznia 1573) – wojewoda poznański od 1565, wojewoda kaliski od 1563, wojewoda łęczycki od 1558, wojewoda brzesko-kujawski od 1554, starosta buski, gnieźnieński i kolski, luteranin

11

12  Jan z Szamotuł, przydomek: Paterek – absolwent Akademii Krakowskiej, pionier języka polskiego, kaznodzieja i autor kazań

13  prawnik, absolwent i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; autor dzieł prawniczych; twórca pierwszej regionalnej fundacji stypendialnej w Polsce (dla studentów UJ z Szamotuł lub okolicy);  ufundował w mieście szpital-przytułek.

14  historyczka miasta Poznania, autorka felietonów historycznych, miłośniczka architektury renesansu,  urodziła się w Szamotułach 1875r., a zmarła w 1962r. w Poznaniu.

15  Wacław Szamotulski, Szamotulczyk, (urodzony ok. 1524 w Szamotułach – zmarł ok. 1560 prawdopodobnie w Pińczowie) – polski kompozytor i poeta ], człowiek renesansu, uważany za najwybitniejszego polskiego kompozytora przed Chopinem, a przynajmniej za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów epoki odrodzenia (obok Mikołaja Gomółki i Mikołaja Zieleńskiego). Początkowo był katolikiem, później przeszedł na kalwinizm.

16

17  www.szamo.info  mysnet.pl  www.ogrodywspomnien.pl  forum.gazeta.pl  pl.wikipedia.org  http://ulicznikpoznanski.pl/page/2/  WWW.Oto strona.pl  WWW uliczka poznańska.pl  http://www.spxvi.edu.pl  http://www.powiat-szamotuly.pl/

18  Prezentację wykonał Tyberiusz Tomczyk,  Udział w projekcie:  Julia  Anastazja  Weronika  Sebastian


Pobierz ppt " Drukarz  Należał do braci czeskich; z tego powodu prześladowany, szukał schronienia poza granicami swego kraju;  W Szamotułach prowadził drukarnię."

Podobne prezentacje


Reklamy Google