Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Woda O tym, dlaczego powinniśmy ją oszczędzać Jan Stasiewicz, kl. II C.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Woda O tym, dlaczego powinniśmy ją oszczędzać Jan Stasiewicz, kl. II C."— Zapis prezentacji:

1 Woda O tym, dlaczego powinniśmy ją oszczędzać Jan Stasiewicz, kl. II C

2 Zapraszam do obejrzenia mojej prezentacji na temat roli wody i sposobów jej oszczędzania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z problemu, jakim jest coraz większy deficyt słodkiej, zdatnej do picia wody na Ziemi. Zapominamy, jakie mogą być następstwa pogłębiania się tego problemu. Nie trzeba wiele, aby pomóc w ratowaniu czystej wody przed zmarnowaniem. Można łatwo ograniczyć jej zużycie, a przy okazji można zaoszczędzić pieniądze, nic nie tracąc.

3 Woda jest niezbędna do życia ludzi, zwierząt i roślin. Obecnie światowe zasoby wody pitnej stale się zmniejszają. Według raportu UNESCO z 2003. roku, w ciągu najbliższych 20 lat ilość dostępnej pitnej wody spadnie o około 30%. Obecnie już 40% ludności świata nie ma dostępu do wystarczającej ilości wody. Powodem tych kłopotów są susze i stale zmieniające się warunki klimatyczne na całym świecie ale oprócz tego duży wpływ mają, mogłoby się wydawać banalne, czynniki takie jak przeciekające rury, złącza i tzw. „cieknące krany”. Z tego powodu w Polsce około 1\5 wody jest tracona

4 Konsekwencje braku wody na świecie: brak wody do picia, hodowania roślin i zwierząt i utrzymywania higieny osobistej w wielu krajach Afryki, np. objętym działaniami wojskowymi Sudanie, konieczność importowania wody pitnej przez Cypr, deficyty wody regionów polskich: Górnego Śląska, Krakowa, Łodzi, Kielc i Szczecina, podobne problemy na całym świecie.

5 Pomóż ratować światowe zasoby wody! Nie trzeba wiele aby to zrobić. Pamiętaj, aby racjonalnie używać wody: w trakcie mycia się (polecam branie prysznica), podczas zmywania naczyń i sprzątania (zmywarki znacznie ograniczają zużycie wody), do podlewania roślin (możesz wykorzystać zbiornik na deszczówkę), Pamiętaj! Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania. Dbaj o jakość sieci wodnej, poprzez: likwidację przecieków, montaż prelatorów (końcówki kranu, przysznica itp. napowietrzającej wodę - potrafi ona zaoszczędzić od 15% do 60% wody), niezwłoczne wezwanie hydraulika w razie awarii.

6 Oszczędzanie wody przy myciu zębów Jeżeli przy myciu zębów woda leci średnim strumieniem, to powinna wypełnić 1-litrowy pojemnik w mniej więcej 12 sekund. Przy 3-minutowym myciu zębów daje to około 15 litrów zmarnowanej wody. Przy zakręconym kranie zużycie spada do 1-3 litrów, dzięki czemu czteroosobowa rodzina (w której każdy myje zęby 3 razy dziennie) może w ciągu miesiąca zaoszczędzić 3,5 tony wody. Jak widać, proste sposoby oszczędzania wody są skuteczne. Wystarczy wyobrazić sobie, ile wody zostaje zmarnowane w bezmyślny sposób, gdy w biednych krajach ludzie cierpią z braku wody, a w konsekwencji głodu.

7 Pamiętaj! Każdy litr zaoszczędzonej – lub zmarnowanej – wody się liczy. Jej brak jest odczuwalny szczególnie w krajach, w których występują pory deszczowe i suche. Bez odpowiedniej ilości wody ludzie nie mogą przetrwać suszy. Wielu głoduje i umiera z powodu braku wody.

8 Dziękuję za uwagę! Podczas tworzenia prezentacji korzystałem z następujących stron internetowych: pl.wikipedia.org – hasło: oszczędzanie wody www.wodociagi.ustka.pl blog.zw.com.pl – artykuł „susza zje plony” powrót do pierwszego slajdu


Pobierz ppt "Woda O tym, dlaczego powinniśmy ją oszczędzać Jan Stasiewicz, kl. II C."

Podobne prezentacje


Reklamy Google