Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowała Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zjednoczonej Europy, kl. 6b Nikotyna - legalny narkotyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowała Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zjednoczonej Europy, kl. 6b Nikotyna - legalny narkotyk."— Zapis prezentacji:

1 Przygotowała Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zjednoczonej Europy, kl. 6b Nikotyna - legalny narkotyk

2 Z czego jest zrobiony papieros ? Papieros zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych.

3 Jak palenie wpływa na nasze zdrowie ?

4 Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie. Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Efekt ten jest szczególnie wyraźny podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych, kiedy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego jest największe. Spróbuj ocenić wpływ papierosów na Twój układ krążenia mierząc tętno przed i po wypaleniu papierosa. Podczas palenia papierosów dochodzi do skurczu tętnic unaczyniających mięsień sercowy (tzw. naczyń wieńcowych). Dlatego też palenie papierosów może być przyczyną zawału mięśnia sercowego nawet w przypadku niewielkich zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.

5 Palenie papierosów zmniejsza skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego. Leczenie łagodnego nadciśnienia tętniczego lekami często nie zapobiega wystąpieniu powikłań związanych z nadciśnieniem, jeżeli pacjenci jednocześnie palą papierosy. Znany jest fakt częstszego występowania nadciśnienia złośliwego u palaczy. Jeżeli palisz papierosy, to korzyści wynikające z przyjmowania leków obniżających ciśnienie tętnicze będą widoczne dopiero wtedy, gdy rzucisz palenie. Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci.

6 U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych). U kobiety palącej w czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju płodu i w następstwie częstsze zgony noworodków. Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemności zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia ?

7

8 Jak palenie wpływa na nasz wygląd ?

9 Palenie papierosów niszczy urodę i niekorzystnie wpływa na cerę, a skutki długotrwałego palenia bardzo trudno jest ukryć. Wymyślne maseczki, kremy luksusowych firm i zabiegi w salonie kosmetycznym. Łudzimy się, że to pomoże. Ale natury nie da się tak łatwo oszukać. Zwłaszcza, jeśli wklepywanie kremu poprzedzamy wdychaniem dymu papierosowego. Mówi się, że nikotyna "konserwuje", ale określenie to wcale nie oznacza przedłużenia młodości i świeżości. Wręcz przeciwnie. Papierosy potrafią przyspieszyć proces starzenia o dobrych kilka lat i sprawić, że kobieta w sile wieku zaczyna wyglądać jak staruszka. Dobre preparaty do pielęgnacji nie na wiele się zdadzą, ponieważ działają jedynie zewnętrznie. Wobec zmian w głębi naskórka spowodowanych paleniem papierosów, nawet kosmetyki z najwyższej półki pozostają bezsilne.

10

11

12 Jak z tym skończyć ?

13 Rzucenie palenia nie jest łatwe. Żadne sposoby na rzucenie palenia nie będą pomocne, gdy nie masz motywacji. - Łatwo zlekceważyć siłę nikotyny. Każdemu pacjentowi w poradni antynikotynowej dajemy do wypełnienia test motywacyjny - opowiada prof. dr Dorota Górecka z Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy. I często okazuje się, że on wcale nie chce rzucić palenia. Wtedy go pytam, dlaczego przyszedł, a on: "Lekarz mi kazał". Jeśli ktoś chce spełnić oczekiwania rodziny lub lekarza, ale sam nie ma głębokiego przekonania, to przed nim jeszcze długa droga.

14


Pobierz ppt "Przygotowała Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zjednoczonej Europy, kl. 6b Nikotyna - legalny narkotyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google