Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nr 8 2014/2015. Rozprawka miesiąca Warto obejrzeć Warto przeczytać W krainie rondla i patelni Wspomnienie o ciekawej osobie Słownik wyrazów różnych Ciekawy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nr 8 2014/2015. Rozprawka miesiąca Warto obejrzeć Warto przeczytać W krainie rondla i patelni Wspomnienie o ciekawej osobie Słownik wyrazów różnych Ciekawy."— Zapis prezentacji:

1 Nr 8 2014/2015

2 Rozprawka miesiąca Warto obejrzeć Warto przeczytać W krainie rondla i patelni Wspomnienie o ciekawej osobie Słownik wyrazów różnych Ciekawy motyw literacki W kręgu lektur szkolnych Bierawa dawniej a dziś

3 Każdy człowiek w życiu przechodzi przemianę. Gdy staje się dorosły jego tok myślenia się zmienia staje się mądrzejszy i zaczyna myśleć co będzie dalej. Wszyscy ludzie się zmieniają. Pierwszy argument omówię na podstawie dramatu napisanego przez Williama Shakespeara pt. „Romeo i Julia”. Gdy Romeo po raz pierwszy spotkał Julię to wiedział jaka jest piękna i chciał wszystko zrobić by móc z nią być. Romeo postanowił się zmienić dla Julii by być bardziej przygotowanym na wszystko. Był gotowy umrzeć dla niej, bo tak ją kochał. Gdy zobaczył, że Julia leży w trumnie niby martwa, postanowił się zabić, bo nie mógł bez niej żyć. A gdy Julia zobaczyła martwego Romeo wyciągnęła jego sztylet i popełniła samobójstwo. Skłócone oba narody Montecchich i Capuletich stanęli przy ich grobie i pogodzili się. Drugi argument omówię na podstawie powieści o Synu Marnotrawnym. Syn Marnotrawny to powieść o dwóch braciach młodszym i starszym i ich ojcu rolniku. Synowie wpadli na pomysł by mieli dla siebie część majątku ojca za pomoc w pracy. Ojciec oczywiście się zgodził i rozdzielił dorobek na dwóch synów. Młodszy postanowił uciec z domu i wydać cały majątek. Żyjąc sobie tak beztrosko, w końcu roztrwonił wszystkie pieniądze. Ta sytuacja zmusiła go do powrotu do domu. Ojciec ujrzawszy swojego syna, kazał urządzić wielką ucztę na jego cześć. Trzeci argument omówię na podstawie powieści historycznej pt. „Krzyżacy ” autorstwa Henryka Sienkiewicza. Jurand ze Spychowa był dzielnym rycerzem, który walczył przeciwko krzyżakom dał przykład wielu ludziom, który we wszystko zwątpili. Jurand był torturowany przez co ucięto mu prawą dłoń, język i wypalono mu oko. W wyniku tych obrażeń Jurand ze Spychowa zmarł. Mimo takiej tragedii jaka go dotknęła potrafił wybaczyć Krzyżakom wszystkie wyrządzone przez nich krzywdy. Reasumując, uważam, że człowiek w trudnej sytuacji potrafi się zmienić. Ludzie się zmieniają

4 Masz talent Amerykańsko-brytyjski biograficzny komediodramat muzyczny z 2013 roku w reżyserii Davida Frankela. Historia nieśmiałego i skrytego śpiewaka Paula Pottsa, laureata brytyjskiej edycji programu telewizyjnego "Britain's Got Talent", odpowiednika polskiego "Mam talent!".

5 Trylogia Czasu Czerwień rubinu Pewnego dnia piętnastoletnia Gwen odkrywa, że jest posiadaczką genu podróży w czasie – niespodziewanie przemieszcza się o sto lat wstecz. Okazuje się, że nie jest jedynym podróżnikiem - istnieje całe tajne bractwo, zajmujące się kontrolą dwunastu podróżników w czasie – Gwen jest ostatnim z nich. Szybko odkrywa, że jedenastym jest bardzo atrakcyjny dziewiętnastolatek: Gideon. Ale zakochiwanie się nie jest takie proste gdy się skacze tam i z powrotem w czasie i gdy trzeba wypełnić niebezpieczną misję w XVIII. wieku. Błękit szafiru Druga część Trylogii Czasu. Tutaj akcja się zagęszcza. Czy cele hrabiego Saint Germain rzeczywiście są tak szlachetne, jak próbują wmówić głównej bohaterce członkowie bractwa? Czy powinna ona za wszelką cenę dążyć do odkrycia jego tajemnic? Jakkolwiek wzniosły byłby cel, czy naprawdę można uznać, że uświęca środki? Historia książki rozpoczyna się dokładnie w miejscu, w którym zakończyła się w poprzedniej części. Czyli… Gideon wraz z Gwendolyn wrócili właśnie z XX wieku wpatrzeni w siebie. Jednak sprawy bardzo się komplikują… Gwen zaczyna uświadamiać sobie, że nie wszystko wygląda tak jak jej przedstawiano. Problemem jest jednak to, że nikt jej nie chce wierzyć. Poza tym dochodzą kłopoty z Gideonem i pierwszą nastoletnią miłością. Zieleń szmaragdu Trzeci tom Trylogii Czasu. Co robi dziewczyna, której właśnie złamano serce? To proste: gada przez telefon z przyjaciółką, pochłania czekoladę i całymi dniami rozpamiętuje swoje nieszczęście. Ale Gwen - podróżniczka w czasie mimo woli - musi wziąć się w garść, chociażby po to, żeby przeżyć. Nici intrygi z przeszłości także dziś splatają się w zabójczą sieć.

6 Przepis na gofry Składniki : 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia szczypta soli 2 łyżeczki cukru pudru 1 łyżka cukru wanilinowego 2 jaja 1/2 szklanki oleju roślinnego lub roztopionego masła 1 i 1/3 szklanki mleka Przygotowanie : Mąkę wsypać do miski, dodać proszek do pieczenia, sól, cukier, cukier wanilinowy. Wszystko wymieszać a następnie dodać jajka, olej oraz mleko. Zmiksować mikserem na gładką masę, tylko do połączenia się składników. Ciasto można odstawić aby odpoczęło (na około 15 minut), ale nie jest to konieczne. Rozgrzać gofrownicę. Gofry piec przez około 3 - 3,5 minuty lub przez czas podany w instrukcji gofrownicy. Nakładamy ciasto chochlą i wypukłą stroną łyżki rozprowadzamy ciasto dokładnie po całej powierzchni. Gofry po upieczeniu odkładać na metalową kratkę. Posypać cukrem pudrem i polać syropem klonowym. Lub podawać z ulubionymi dodatkami np. marmoladą, dżemem, owocami i bitą śmietaną.

7 Whitney Elizabeth Houston (ur. 9 sierpnia 1963 w Newark, zm. 11 lutego 2012 w Beverly Hills) amerykańska piosenkarka muzyki pop i R&B, aktorka, producentka filmowa, aranżerka, autorka piosenek i była modelka. Według księgi rekordów Guinnessa była najczęściej nagradzaną artystką muzyczną w dziejach. Z powodu "potężnego, przeszywającego pop-gospelowego głosu", nazywana "The Voice" (Głos). W latach 80. XX wieku była pierwszą afroamerykańską artystką, która regularnie pojawiała się w stacji MTV, w czasach kiedy dominował rock "białych" ludzi. Jej solowy debiutancki album Whitney Houston (1985) został najlepiej sprzedającym się albumem artystki w dziejach. Houston była pierwszą kobietą, która zadebiutowała na pierwszym miejscu na liście Billboard 200 i jej kolejnych siedem singli pojawiło się na 1. miejscu na liście Billboard Hot 100. W latach 90. w Hollywood, wystąpiła w filmie Bodyguard, który odniósł duży sukces kasowy. Ścieżka dźwiękowa do tego filmu stała się najczęściej kupowanym soundtrackiem w dziejach, a singel I Will Always Love You znalazł się na 4. miejscu w zestawieniu najlepiej sprzedających się kobiecych singli w historii (na 3. w zestawieniu wokalistek – zaraz po My Heart Will Go On Céline Dion oraz Tik Tok Keshy), zajmując ostatecznie 16. miejsce na liście najlepiej sprzedających się singli na świecie w zestawieniu wszech czasów (rozszedł się w nakładzie ponad 12 mln egzemplarzy). 18 lipca 1992 roku wyszła za mąż za Bobbego Browna z którym miała córkę Bobbi Kristinę Brown. Zmarła 11 lutego 2012 w Beverly Hills ok. 16:00 czasu pacyficznego w swoim pokoju w Beverly Hilton Hotel, w wieku 48 lat, mimo reanimacji, nie udało się jej uratować.

8 Typowe dla romantycznego nastroju rekwizyty : noc burza księżyc zmrok gwiazdy cisza gór Ulubione tematy romantyków : piękno i groza natury. miłość(nieszczęśliwa). romantyczny bohater : wybitna jednostka, zwykle poeta. poezja. walka o wolność. młodość.

9 Szlachcice z Zemsty Milczek Sąsiad i wróg Cześnika, rejent.Przeciwny w typie(nazwiska osób odzwierciedlają ich charaktery). Milczek jest „słodki, cichy, z kornym licem, ale z diabłem, z diabłem w duszy”. Jest obłudny, podstępny, skąpy. W końcu godzi się z Cześnikiem, a spór sąsiedzki kończy się małżeństwem ich podopiecznych : Klary i Wacława. Cześnik Stary szlachcic- Maciej Raptusiewicz, bohater Zemsty. Niegdyś zawadiaka, uczestnik bójek i zajazdów, nadal gwałtowny, krewki, mściwy, żwawy. Do tego intrygant i uparciuch. Toczy z sąsiadem spór o zamek. Jest postacią charakterystyczną(choćby przez słynne mocium panie). Kolejny Sarmata polski- pełen wad, ale sympatyczny.

10 Felix, Net i Nika – cykl książek science fiction dla dzieci i młodzieży, autorstwa Rafała Kosika, wydawanych przez wydawnictwo Powergraph. Opowiada o przygodach trójki tytułowych młodych przyjaciół – Felixa Polona, Neta Bieleckiego oraz Niki Mickiewicz – chodzących do warszawskiego gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego.

11 Historia Bierawy Bierawa – wieś gminna w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Bierawa. Historycznie leży na Górnym Śląsku. Pierwsze wzmianki o majątku Bierawa pochodzą z 1308 roku, kiedy to książę Kazimierz bytomski przeniósł osadę na prawo niemieckie. Bierawa wchodziła w skład księstwa kozielsko-bytomskiego. 19 lutego 1327 r. książę Władysław bytomski złożył w Opawie hołd lenny królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu. W ten sposób tutejsze ziemie przeszły we władanie Czech. W 1526 r. zmarł król Czech i Węgier Ludwik II Jagiellończyk, ostatni władca tych krajów z dynastii Jagiellonów. Jego następcą na tronie Czech i Węgier został arcyksiążę austriacki Ferdynand I Habsburg. Tym samym Bierawa przeszła pod zwierzchnictwo austriackich Habsburgów. W 1614 r. wybudowano murowany kościół protestancki. W 1774 r. hrabina Amalia von Hoym kupiła Bierawę i włączyła do rodzinnych ziem skupionych wokół majątku w Sławięcicach. Kolejnymi właścicielami Bierawy byli: Pruszkowscy, von Resewitz i von Hohenlohe. Podczas III powstania śląskiego w maju 1921 r. doszło do Bitwy o Kędzierzyn. 6 maja Naczelna Komenda Wojsk Powstańczych rozkazała 2 pułkom rozpocząć natarcie z zadaniem zajęcia Kędzierzyna. Z Sośnicowic wyruszył 2 pułk piechoty wojsk powstańczych im. T. Kościuszki, dowodzony przez kpt. Pawła Cymsa. Rozpoczął on walki usiłując przedrzeć się do Kędzierzyna od strony Bierawy, Starego Koźla i Pogorzelca. Walki trwały do 9 maja. W walkach użyto artyleri i pociągu pancernego. W lipcu 1922 powiat kozielski z Bierawą został ponownie oficjalnie przekazany administracji niemieckiej i włączony do Niemiec. Podczas II wojny światowej alianckie lotnictwo przeprowadziło pierwsze loty rozpoznawcze w rejonie Bierawy i Kędzierzyna w marcu 1944 roku. Zmasowane naloty bombowe rozpoczęły się w lipcu 1944 roku. Na skutek dużego rozrzutu zrzucanych bomb znacznie ucierpiała zabudowa miejscowości. W styczniu 1945 r. Bierawa została zajęta przez Armię Czerwoną i następnie przekazana pod administrację polską.


Pobierz ppt "Nr 8 2014/2015. Rozprawka miesiąca Warto obejrzeć Warto przeczytać W krainie rondla i patelni Wspomnienie o ciekawej osobie Słownik wyrazów różnych Ciekawy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google