Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOPALACZE NOWE FORMY I ŚRODKI ODURZANIA SIĘ W zależności od kraju, w którym są sprzedawane, nazywane są: produktami farmaceutycznymi, czy suplementami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOPALACZE NOWE FORMY I ŚRODKI ODURZANIA SIĘ W zależności od kraju, w którym są sprzedawane, nazywane są: produktami farmaceutycznymi, czy suplementami."— Zapis prezentacji:

1 DOPALACZE NOWE FORMY I ŚRODKI ODURZANIA SIĘ W zależności od kraju, w którym są sprzedawane, nazywane są: produktami farmaceutycznymi, czy suplementami diety. W Polsce są rozprowadzane jako... „artykuły kolekcjonerskie". Pojawiające się w sprzedaży dopalacze, to jednak nic innego jak środki odurzające na bazie ziół. Ich skład chemiczny nie jest zakazany przez prawo. Jednak działanie jest zbliżone do działania narkotyków. http://wwwethnoshop.pl http://magicznyogrod.pl http://www.salvia.home.pl 1 Program Lubuskiego Kuratora Oświaty "Zapobieganie narkomanii w lubuskich gimnazjach i szkołach ponagimnazjalnych"

2 DOPALACZE TO LEGALNE NARKOTYKI!!!

3 www.dopalacze.com 3

4 www.etnobotanika.pl 4

5 www.smartdrugs.pl 5

6 www.shamanshop.pl 6

7 JAK POZNAĆ, ŻE KTOŚ BIERZE NARKOTYKI huśtawka nastrojów, naprzemienne ożywienie i ospałość, nadmierny apetyt lub brak apetytu, porzucenie dotychczasowych zainteresowań, kłopoty w szkole (słabsze oceny, konflikty z nauczycielami, wagary), izolowanie się od innych domowników, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów, zamykanie swojego pokoju na klucz, akcentowanie potrzeby prywatności, częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza. 7 Program Lubuskiego Kuratora Oświaty "Zapobieganie narkomanii w lubuskich gimnazjach i szkołach ponagimnazjalnych"

8 JAK POZNAĆ, ŻE KTOŚ BIERZE NARKOTYKI cd. wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków, zmiana grona przyjaciół, zwłaszcza na starszych od siebie, krótkie rozmowy telefoniczne prowadzone półsłówkami, późne powroty lub nagłe wyjścia z domu, bunt, łamanie obowiązujących w domu zasad, kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu, kłopoty z koncentracją, zmiany w porach spania. 8 Program Lubuskiego Kuratora Oświaty "Zapobieganie narkomanii w lubuskich gimnazjach i szkołach ponagimnazjalnych"

9 WYGLĄD ZEWNĘTRZNY nowy styl ubierania się, szybkie wychudzenie lub nagły wzrost masy, przewlekły katar, krwawienie z nosa, zaburzenia pamięci oraz toku myślenia, przekrwione oczy, nadmiernie zwężone lub rozszerzone źrenice nie reagujące na światło, bełkotliwa, niewyraźna mowa, brak zainteresowania swoim wyglądem i nieprzestrzeganie zasad higieny, słodkawa woń oddechu, włosów, ubrania, ślady po ukłuciach, ślady krwi na bieliźnie, "gęsia skórka”. 9 Program Lubuskiego Kuratora Oświaty "Zapobieganie narkomanii w lubuskich gimnazjach i szkołach ponagimnazjalnych"

10 NARKOTYKI LUB PRZYRZĄDY DO ICH STOSOWANIA fifki, fajki, bibułki papierosowe, małe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami lub suszem, kawałki opalonej folii aluminiowej, łyżka, znaczki, białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, leki bez recepty, tuby, słoiki, foliowe torby z klejem, igły, strzykawki. 10 Program Lubuskiego Kuratora Oświaty "Zapobieganie narkomanii w lubuskich gimnazjach i szkołach ponagimnazjalnych"

11 USTAWA z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. 2005 r. Nr 179 poz. 1485) Art. 53. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy posiada, wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza słomę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Art. 53. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy posiada, wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza słomę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Art. 54. 1. Kto wyrabia, posiada, przechowuje, zbywa lub nabywa przyrządy, jeżeli z okoliczności wynika, że służą one lub są przeznaczone do niedozwolonego wytwarzania, przetwarzania lub przerobu środków odurzających lub substancji psychotropowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.Art. 54. 1. Kto wyrabia, posiada, przechowuje, zbywa lub nabywa przyrządy, jeżeli z okoliczności wynika, że służą one lub są przeznaczone do niedozwolonego wytwarzania, przetwarzania lub przerobu środków odurzających lub substancji psychotropowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 11 Program Lubuskiego Kuratora Oświaty "Zapobieganie narkomanii w lubuskich gimnazjach i szkołach ponagimnazjalnych"

12 Przy opracowaniu korzystano z prezentacji: Specyfika sceny narkotykowej w Polsce i w województwie lubuskim” prof. Dorota Rybczyńska, Uniwersytet Zielonogórski, Dyrektor NZOZ Lubuski Ośrodek Profilaktyki i Terapii w Zielonej Górze „Prawne aspekty posiadania i używania narkotyków” - Podkomisarz Piotr Wiśniewski Wydział Prewencji Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. „Rynek narkotykowy w Polsce aktualności z praktyki” - Nadinspektor Dagna Jacuniak - Jackowska Laboratorium Kryminalistyki Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. Program Lubuskiego Kuratora Oświaty "Zapobieganie narkomanii w lubuskich gimnazjach i szkołach ponagimnazjalnych" 12

13 Dziękuję za uwagę 13 Program Lubuskiego Kuratora Oświaty "Zapobieganie narkomanii w lubuskich gimnazjach i szkołach ponagimnazjalnych"


Pobierz ppt "DOPALACZE NOWE FORMY I ŚRODKI ODURZANIA SIĘ W zależności od kraju, w którym są sprzedawane, nazywane są: produktami farmaceutycznymi, czy suplementami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google