Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NARTOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!. Dopalacze wróciły! Co na to prawo? Młodzi ludzie znowu eksperymentują z produktami obiecującymi dobrą zabawę. Każdego dnia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NARTOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!. Dopalacze wróciły! Co na to prawo? Młodzi ludzie znowu eksperymentują z produktami obiecującymi dobrą zabawę. Każdego dnia."— Zapis prezentacji:

1 NARTOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!

2 Dopalacze wróciły! Co na to prawo? Młodzi ludzie znowu eksperymentują z produktami obiecującymi dobrą zabawę. Każdego dnia odnotowuje się w Polsce co najmniej kilka przypadków zatruć wśród dzieci młodzieży. Znane są również potwierdzone przypadki śmierci po zażyciu dopalaczy !

3 1 lipca 2015 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, której celem jest m.in. ograniczenie dostępności dopalaczy.  Ustawa wprowadza pojęcie i definicję nowej substancji psychoaktywnej. Od teraz wiadomo, że nowa substancja psychoaktywne to środek pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w każdym stanie fizycznym, o działaniu na ośrodkowy układ nerwowy.  Ustawa wymienia 114 kolejnych nowych substancji psychoaktywnych, za których posiadanie lub handel grozi odpowiedzialność karna. Aby walczyć z dopalaczami, wprowadzono też wykaz zakazanych środków, z których produkowano nowe substancje odurzające.  Ustawa zakazuje sprzedaży osobom poniżej 18.roku życia niektórych leków bez recepty. Chodzi o leki zawierające pseudoefedrynę, desktrometorfan lub kodeinę (np. tabletki i syropy przeciwkaszlowe, środki przeciwgrypowe). Nowe prawo wprowadza też ograniczenie jednorazowego zakupu tych leków przez osoby dorosłe do 1 opakowania.

4 5 najważniejszych zmian w prawie 1. TRUDNIEJSZA SPRZEDAŻ Od 1 lipca 2015r. producentom dopalaczy trudniej jest wprowadzać do sprzedaży nowe środki odurzające. Należy mieć jednak świadomość, że w miejsce zakazanych substancji zapewne szybko pojawią się nowe, o niezbadanym wpływie na zdrowie i życie. Czy będą groźniejsze od tych obecnie dostępnych? Niestety, tego trzeba się spodziewać!

5 2. CZĘSTRZA AKTUALIZACJA Lista substancji zakazanych będzie częściej aktualizowana. Nie oznacza to jednak, że znajdą się na niej natychmiast wszystkie nowe substancje psychoaktywne. Dlatego trzeba uświadomić dziecku, jak duże ryzyko wiąże się z dopalaczami.

6 3. SUBSTANCJE ZAKAZANE Handlarze dopalaczami nie informują o pełnym składzie produktów. Może się zdarzyć, że Twoje dziecko będzie (nawet nieświadomie) posiadało zakazaną substancję, za co grozi odpowiedzialność karna! Pamiętaj, że do ukończenia 13. roku życia to Ty odpowiadasz za dziecko.

7 4. KONTROLA BEZ ZAPOWIEDZI Dotychczas o kontroli producenci musieli być powiadomieni z 14-dniowym wyprzedzeniem. Teraz podejrzane punkty produkcji lub sprzedaży dopalaczy będą kontrolowane bez zapowiedzi. Ułatwi to organom ścigania walkę z dopalaczami. Uwaga! Utrudniony dostęp do dopalaczy w świecie realnym może oznaczać łatwiejszy dostęp przez Internet.

8 5. BEZ RECEPTY – NIE DLA DZIECI Od 1 lipca 2015r. dziecko nie może kupić niektórych lekarstw wydawanych bez recepty. Młodzi ludzie często się nimi odurzają (głównie lekami przeciwkaszlowymi). Preparatów tych nie można także sprzedawać przez Internet. Farmaceuta ma teraz prawo żądać dokumentu potwierdzającego wiek osoby kupującej lekarstwa.

9 RODZICU TU ZNAJDZIESZ POMOC Tel. 800-060-800 Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego Tel. 800-100-100 Dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci Tel. 116-111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Tel. 800-121-212Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

10 Co to są dopalacze? Dopalacze to mieszanki różnych substancji chemicznych i naturalnych, które swoim działaniem przypominają narkotyki (powodują między innymi zaburzenia świadomości). Jednak ze względu na niezbadany skład, szkodliwość produktów i liczbę substancji psychoaktywnych mogą być groźniejsze niż znane narkotyki.

11 Dopalacze sprzedawane są pod przykrywką „produktów kolekcjonerskich nieprzeznaczonych do spożycia” i nigdzie nie znajduje się informacji o możliwych konsekwencjach zażycia tych narkotyków. Dilerzy w każdej partii dopalaczy zmieniają proporcje groźnych substancji. Doprowadza to do licznych przypadków przedawkowań i ostrych zatruć.

12 CO ZNAJDZIEMY W DOPALACZACH? SYNTETYCZNE KATYNONY Substancje podnoszące ciśnienie krwi. Po zażyciu mogą wystąpić liczne dolegliwości: wymioty, zawroty głowy, krwawienie z nosa, halucynacje, uczucie umierania, kłopoty z krążeniem, w przewlekłych przypadkach może dojść do wylewu. Mają działanie zbliżone do kokainy lub np. ecstasy.

13 SYNTETYCZNE KANABINOIDY Pochodne THC, które występuje np. w marihuanie. Jednak wyprodukowane w laboratoriach mają o wiele silniejsze działanie. Wakacyjne zatrucie ponad 700 osób na Śląsku spowodowane było właśnie tą substancją, której stężenie w dopalaczu było kilkaset razy mocniejsze niż występujące w naturze. OŁÓW Metal ten jest bardzo groźny, ponieważ jego przedawkowanie może prowadzić m.in. do chorób umysłowych. Może powodować też bezsenność, brak apetytu, zawroty głowy, drżenie mięśni i skurcze. Ołów odkłada się w organizmie, głównie w kościach, wątrobie i nerkach.

14 RTĘĆ W małych dawkach powoduje ogólne osłabienie i bóle głowy. Po zażyciu występują zaburzenia snu, kłopoty z koncentracją i pamięcią. Przy większych dawkach pojawia się niewydolność krążenia, uszkodzenie nerek i układu nerwowego.

15 PESTYCYDY Stosowane w rolnictwie do zwalczania szkodników. To trucizny, które mogą powodować zapalenie skóry, zapalenie wątroby, osłabienie organizmu i zaburzenia pracy serca.  KWAS SOLNY  BENZYNĘ  ACETON  FOSFOR  I INNE NIEZLICZONE SZKODLIWE SUBSTANCJE.

16 JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O DOPALACZACH? RODZICU CZY WIESZ JAK CHRONIĆ DZIECKO PRZED DOPALACZAMI I INNYMI SUBSTANCJAMI PSYCHOAKTYWNYMI? Czas dorastania dzieci to najczęściej moment pierwszych eksperymentów z substancjami psychoaktywnymi. Zazwyczaj eksperymentowanie ma charakter incydentalny i nie pociąga za sobą większych negatywnych konsekwencji. Wiąże się to z mechanizmem poznawania świata. Gdy młody człowiek dojrzewa, rówieśnicy stają się dla niego autorytetami i wyroczniami nawet w najprostszych, codziennych sprawach. Wówczas dziecku często towarzyszy huśtawka nastrojów. Warto dzieci wspierać i pomagać, mimo, że zainteresowanie ze strony rodziców traktują one często jako wtrącanie się czy próbę narzucania swojego zdania.

17 NIE STRASZ, TYLKO INFORMUJ! Okres dojrzewania to czas, kiedy młodzi ludzie zaczynają eksperymentować przede wszystkim z alkoholem, papierosami, ale zdarza się, że sięgają po nielegalne narkotyki lub legalne substancje mające podobne działanie (leki, rośliny, substancje chemiczne). Znajdź czas na spokojną rozmowę z dzieckiem o dopalaczach i innych środkach psychoaktywnych. Zawsze używaj prawdziwych i prostych argumentów (np. Dopalacze powodują poważne zatrucia, ich składnie jest znany, już po jednym zażyciu organizm jest zanieczyszczony przez nierozpoznane toksyny”). Straszenie ogólnymi hasłami może przynieść efekt odwrotny od spodziewanego.

18 DAJ PRZYKŁAD, MOŻESZ BYĆ WZOREM! Dziecko jest doskonałym obserwatorem. Jeśli często sięgasz po alkohol lub palisz papierosy, a jednocześnie mówisz o szkodliwości tych substancji, brzmisz mało wiarygodnie. Może to dobra okazja, by pozbyć się swoich złych nawyków?

19 MÓW, ALE I SŁUCHAJ. STARAJ SIĘ ZROZUMIEĆ! Staraj się poświęcać dziecku całą uwagę, gdy przychodzi do Ciebie ze swoimi problemami lub uwagami. Mimo, że czasami z perspektywy dorosłego te kłopoty wydają się błahe, warto pamiętać, że dla dziecka mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów. Nie pouczaj, ale staraj się zrozumieć. Akceptując zdanie dziecka, niekoniecznie musisz się z nim zgadzać. Można zatem przyjąć do wiadomości, że ma inne poglądy („Masz prawo tak myśleć”), jednocześnie ich nie aprobując („Mam odmienne zdanie na ten temat”).

20 USTAL REGUŁY I PROSTE ZASADY! Warto ustalić, czego nie wolno robić. Wystarczy prosty komunikat: „Nie wolno pić alkoholu, próbować dopalaczy lub narkotyków, nie toleruję palenia papierosów”. Jeśli dziecko złamie zakaz, powinno z wyprzedzeniem poznać konsekwencje. Nie ustępuj, nie stosuj wyjątków. Pamiętaj, że ustalanie obowiązujących reguł w Twoim domu nie oznacza nadmiernej kontroli.

21 NAGRADZAJ, BO DZIECKO TRZEBA CHWALIĆ! Jeśli tylko jest okazja, pamiętaj, by pochwalić swoje dziecko. Nagrody powinny być ważniejsze niż kary, dlatego, że wzmacniają pozytywne emocje młodego człowieka. Skupianie się tylko na niepożądanym zachowaniu Twojego dziecka i okazywanie złości może pogorszyć wasze relacje.

22 ORGANIZUJ WSPÓLNY CZAS! Postaraj się uczestniczyć w życiu dziecka. Pomagaj rozwijać jego zainteresowania. Angażuj je w obowiązki rodzinne i doceniaj jego pracę. Starajcie się spędzać aktywnie wolny czas, organizując np. wycieczki rowerowe, wspólne zabawy, spacery czy rodzinne przyrządzanie posiłków.


Pobierz ppt "NARTOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!. Dopalacze wróciły! Co na to prawo? Młodzi ludzie znowu eksperymentują z produktami obiecującymi dobrą zabawę. Każdego dnia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google