Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Zuzanna Korlaga.  Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki, z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Zuzanna Korlaga.  Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki, z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle."— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Zuzanna Korlaga

2  Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki, z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu.

3  Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych.

4 Skutki zdrowotne: choroba niedokrwienna serca,  zawał mięśnia sercowego,  miażdżyca zarostowa kończyn dolnych  rak płuc,  rak krtani,  przewlekłe zapalenie oskrzeli,  choroba płuc

5

6 W dymie tytoniowym zawartych jest aż 4000 związków chemicznych, w tym substancje o działaniu:  toksycznym,  uszkadzającym DNA,  uszkadzającym płód,  rakotwórczym.

7 Aceton- rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów, Arsen - stosowany także jako popularna trutka na szczury, Amoniak - stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych, Benzopiren - związek o właściwościach rakotwórczych, wykorzystywany w przemyśle chemicznym.

8  Chlorek winylu - związek używany np. do produkcji plastiku,  Ciała smołowate – są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych u człowieka,  Kadm - silnie trujący metal o właściwościach rakotwórczych,  Naftyloamina - wchodzi w skład barwników, używanych w przemyśle drukarskim, ma działanie rakotwórcze

9

10

11  Zespół uzależnienia od nikotyny (tytoniu) to choroba, którą opisano w klasyfikacji ICD-10. Podobnie jak inne uzależnienia ma ona charakter przewlekły i nawracający. To oznacza, że raz wykształcona zależność od nikotyny związana jest ze zmianami w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, czego efektem jest występowanie zespołu abstynencyjnego w sytuacji zaprzestania palenia i dużego ryzyka powrotu do palenia, nawet wiele lat po jego zaprzestaniu.

12 Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy.

13 Sprawdź, czy to, co proponuje kolega jest dla Ciebie dobre. Czasami jest to łatwe, ale niekiedy warto zadać sobie pomocnicze pytania:  Czy jest to bezpieczne?  Jak będę się czuł, kiedy to zrobię?  Jak mój organizm to przyjmie?

14 Przykładowe odpowiedzi:  Nie palę papierosów!  Nie! Dziękuję!  Mam swoje zasady.  Wolę tego nie spożywać.

15  Dym papierosowy ma również bardzo niekorzystny wpływ na urodę. Dermatolodzy mówią wręcz o "tytoniowej twarzy". Jest ona niedotleniona, z czasem cera staje się coraz bladsza i bardziej poszarzała. Dodatkowo, zawarte w dymie substancje obniżają poziom estrogenów, wpływając na wysuszenie skóry- jest to powód powstawania przedwczesnych zmarszczek.

16 o Marlboro – jedna z najbardziej znanych na świecie marek papierosów, produkowana przez firmę Philip Morris International, należącą niegdyś do holdingu Altria Group Inc.

17 o Biełomorkanał (ros. Белом оркана́л) – papierosy z ustnikiem z czasów epoki ZSRR. Ich nazwa nadana została od kanału Białomorsko – Bałtyckiego. Obecnie nadal produkowane w Rosji, na Białorusi i Ukrainie.

18 o Belweder – marka polskich papierosów wytwarzanych w zakładach Polskiego Monopolu Tytoniowego od początku PRL-u.

19 Uzależnia na kilku poziomach fizjologii (od nikotyny),nawyków (czynności rąk przy paleniu) i emocji (jak każda używka, sięganie po papierosy to rodzaj podpórki emocjonalnej). Dlatego tak trudno odzwyczaić się od palenia. Mimo to, papierosy sprawiają wrażenie niewinnej rozrywki, bardziej akceptowanej społecznie niż alkohol. Zaciągnięcie się ulubionym dymkiem daje złudne poczucie rozluźnienia. Złudne, bowiem w rzeczywistości powoduje stres organizmu, przyspieszając akcję serca.

20 1. Ciekawość. 2. Chęć zwrócenia uwagi. 3. Presja grupy rówieśniczej. 4. Brak zainteresowań. 5. Uleganie innym. 6. Łatwy dostęp.

21

22

23  www.wikipedia.pl www.wikipedia.pl  www.psychiatra.mp.pl www.psychiatra.mp.pl  www.bat.com www.bat.com  www.palenie.doktorzy.pl www.palenie.doktorzy.pl


Pobierz ppt "Wykonała: Zuzanna Korlaga.  Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki, z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle."

Podobne prezentacje


Reklamy Google