Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Syberyjskie przygody Chmurki’’. Życie Doroty Combrzyńskiej-Nogali Dorota Combrzyńska - Nogala absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Syberyjskie przygody Chmurki’’. Życie Doroty Combrzyńskiej-Nogali Dorota Combrzyńska - Nogala absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim."— Zapis prezentacji:

1 „Syberyjskie przygody Chmurki’’

2 Życie Doroty Combrzyńskiej-Nogali Dorota Combrzyńska - Nogala absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszka w Łodzi, pracuje z dziećmi niesłyszącymi i współpracuje z grupą pantomimiczną. Współtworzyła cykl Współtworzyła cykl programów dla dzieci zrealizowanych w programów dla dzieci zrealizowanych w lokalnej telewizji. Autorka powieści,,Naszyjnik z Madrytu’’ i nagrodzonej literacką Nagrodą im. Reymonta,,Piątej z kwatetu’’. lokalnej telewizji. Autorka powieści,,Naszyjnik z Madrytu’’ i nagrodzonej literacką Nagrodą im. Reymonta,,Piątej z kwatetu’’.

3 Krzywa Natka była niepełnosprawną dziewczynką, sierotą, mieszkającą ze starą ciocią. Dzieci bały się jej,bo była ciągle głodna i zabierała im jedzenie. Chmurka poznała ją bliżej i zaprzyjaźniła się z nią. Gdy odjeżdżała do Polski dała jej swoje czarodziejskie jajo na pamiątkę.

4 Kot Katafiej Katafiejewicz był złośliwym zabijaką, spokrewnionym ze żbikiem. Miał piękne grube futro. Dzieci nazywały go królem, ponieważ był mądry i nie bał się nikogo, nawet groźnej ciotki. Kot często robił różne kawały dorosłym i dzieciom.

5 Iliusza czyli Ilia Pawłowicz Filipow był rosyjskim chłopcem. Mieszkał na syberyjskiej wsi wraz ze swoimi rodzicami i siedmiorgiem rodzeństwa. Iliusza był przyjacielem Chmurki i spędzał z nią mnóstwo czasu. Uczył ją pierwszych słów po rosyjsku, majstrował dla niej sanki z krowich placków i uczył łowić ryby w gatki. Mówił, że w Rosji jest wszystko ładniejsze niż w Polsce, bo lubił się z Chmurką przekomarzać.

6 Chmurka to dziewczynka, pochodząca z Polski, która wraz ze swoją rodziną była zesłana na Syberię. Miała tam trudne życie, ale znalazła sobie przyjaciół i jej pobyt na obczyźnie stał się przyjemniejszy. Jej przyjaciele to: Iliusza, Wiera i Krzywa Natka. Wspólne zabawy i psoty, sprawiały im dużo radości. Największym skarbem Chmurki było kolorowe, szklane jajo zrobione w polskiej hucie szkła jej dziadków.

7 Różowe ubrania

8 Ta trzyletnia dziewczynka, wraz z rodziną została zesłana na Syberię. Były tam ciężkie warunki do życia, brakowało jedzenia i nie było zabawek. Dzieci na Syberii miały inne zabawy, niż my teraz. - Łowienie ryb w gacie i ich spożywanie na surowo. - Robienie sanek z KATKI (krowiej kupy) i zjeżdżanie z górki. - Zabawa w śmierć babuszki (oswaja nas z myślą o tym, że każdego dnia odejść od nas ktoś kogo kochamy.)

9 Chmurka często bawiła się z kotem Katafiejem Katafiejewiczem, obserwowała szczury i z ochotą bawiła się również ze swoją lalką, której nadano imię Prymula oraz misiem, którego otrzymała od swojej mamy.

10 Zakończenie Prezentacje wykonali uczniowie klasy III a. Dziękujemy za uwagę. Zachęcamy do przeczytania prezentowanej lektury. wykonał Filip Dzitko


Pobierz ppt "„Syberyjskie przygody Chmurki’’. Życie Doroty Combrzyńskiej-Nogali Dorota Combrzyńska - Nogala absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google