Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Europarlamentarzyści z Dolnego Śląska. Europarlamentarzyści z Dolnego Śląska: 1. Bogdan Zdrojewski 2. Dawid Jackiewicz 3. Lidia Geringer de Oedenberg.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Europarlamentarzyści z Dolnego Śląska. Europarlamentarzyści z Dolnego Śląska: 1. Bogdan Zdrojewski 2. Dawid Jackiewicz 3. Lidia Geringer de Oedenberg."— Zapis prezentacji:

1 Europarlamentarzyści z Dolnego Śląska

2 Europarlamentarzyści z Dolnego Śląska: 1. Bogdan Zdrojewski 2. Dawid Jackiewicz 3. Lidia Geringer de Oedenberg 4. Michał Kazimierz Ujazdowski 5. Danuta Jazłowiecka 6. Robert Jarosław Iwaszkiewicz

3 Bogdan Andrzej Zdrojewski (PO) (ur. 18 maja 1957) W latach 1976–1977 pracował jako młodszy maszynista trakcji elektrycznej w PKP, a następnie do 1979 jako specjalista w Państwowych Zakładach Zbożowo-Młynarskich we Wrocławiu. Absolwent filozofii (1983) i kulturoznawstwa (1985) na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie studiów założył i następnie kierował kołem naukowym historii filozofii (od 1980). 16 listopada 2007 został ministrem kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym rządzie Donalda Tuska. W wyborach w 2011 uzyskał poselską reelekcję liczbą 149 962 głosów. W drugim rządzie Donalda Tuska zachował stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W wyborach w 2014 uzyskał mandat eurodeputowanego VIII kadencji. 17 czerwca tego samego roku został odwołany ze stanowiska ministra, a 1 lipca 2014 złożył ślubowanie w Parlamencie Europejskim.

4 Ciekawostki: Od 4 czerwca 1990 do 1 września 2001 przez blisko trzy kadencje sprawował urząd prezydenta Wrocławia. Pewną popularność zyskał w czasie powodzi z 1997, osobiście kierując w mieście akcją przeciwpowodziową. Bogdan Zdrojewski twierdzi, że odkąd Halloween pojawiło się w Polsce, budzi sprzeciw w środowisku tradycjonalistów. Ich zdaniem nie powinno ono zastąpić naszych rodzimych zwyczajów związanych z dniem Wszystkich Świętych.

5 Dawid Jackiewicz (PiS) (ur. 18 marca 1973) W latach 1993–2001 studiował na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku nauki polityczne. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 uzyskał z listy PiS mandat europosła VIII kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 14 653 głosy. W Sejmie objął stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. W wyborach samorządowych w 2010 bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Wrocławia, uzyskując trzecie miejsce i 9,99% głosów w I turze. W PiS objął funkcję członka zarządu głównego oraz prezesa zarządu okręgu we Wrocławiu. W wyborach do Sejmu w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 26 648 głosów.

6 Ciekawostka: 27 grudnia 2006 odepchnął na ulicy nietrzeźwego i zachowującego się agresywnie mężczyznę, który według jego relacji zaczepiał wcześniej w autobusie i na przystanku autobusowym jego żonę i syna. Odepchnięty przez Dawida Jackiewicza upadł na chodnik i uderzył głową o krawężnik. Poseł wezwał na miejsce wypadku policję. Mężczyzna tydzień później zmarł. W grudniu 2007 prokurator zdecydował o umorzeniu śledztwa, uznając, że poseł działał w obronie koniecznej. Rodzina zmarłego mężczyzny zaskarżyła tę decyzję. W kwietniu 2008 sprawa została prawomocnie zakończona umorzeniem.

7 Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (SLD) (ur. 12 września 1957) Ukończyła studia na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i we Francuskim Instytucie Zarządzania w Warszawie. Była członkiem Parlamentu Europejskiego od 2009 i działa w PE do dzisiaj; W 2004 z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzyskała mandat posła do Parlamentu Europejskiego. W 2006 wstąpiła do SLD, a w 2009 została członkinią rady krajowej partii. W 2009 skutecznie ubiegała się o reelekcję w PE. 15 lipca tego samego roku została (na 2,5 roku) kwestorem Parlamentu Europejskiego. W 2014 ponownie zdobyła mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego. 29 czerwca tego samego roku zrezygnowała z członkostwa SLD.

8 Ciekawostki: Lidia otrzymała bardzo dużo wyróżnień oraz odznaczeń, między innymi: - Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - 2005 - Srebrna Odznaka "za Zasługi dla Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego" - 2013 - Odznaka Honorowa "Krzyż Ludowego Wojska Polskiego" (ZWiRWP) W 2002 ubiegała się o stanowisko prezydenta Wrocławia, przegrywając z Rafałem Dutkiewiczem. (Uzyskała poparcie 36% głosujących).

9 Michał Kazimierz Ujazdowski (PiS) (ur. 28 lipca 1964) Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (1988). W 2004 obronił pracę doktorską na temat myśli politycznej Adolfa Bocheńskiego. W wyborach w 2011 po raz szósty został wybrany do Sejmu. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 z ramienia PiS uzyskał mandat europosła VIII kadencji z wynikiem blisko 49 tys. głosów w okręgu nr 12 obejmującym województwa: dolnośląskie i opolskie. Pochodzi z rodziny o długich tradycjach politycznych, dziadek Kazimierz Cyprian Ujazdowski był obrońcą w procesie brzeskim.

10 Ciekawostki: W latach 80. związał się z opozycją demokratyczną. W 1982 został aresztowany i skazany przez sąd wojskowy na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu za działalność opozycyjną (kolportaż ulotek nawołujących do oporu przeciwko stanowi wojennemu). Jest członkiem honorowym Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz twórcą Dolnośląskiej Szkoły Młodych Polityków.

11 Danuta Jazłowiecka (PO) (ur. 19 maja 1957) Ukończyła studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. Do 1991 prowadziła własną działalność gospodarczą. W 2004 z listy Platformy Obywatelskiej bezskutecznie kandydowała do PE, a w 2005 została wybrana na posła V kadencji w okręgu opolskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski. W 2009 z listy PO została wybrana na deputowaną do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko- opolskim. W 2014 ponownie zdobyła mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego, obejmując w VIII kadencji PE funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych.

12 Ciekawostka: Danuta Jazłowiecka ostatnio zorganizowała na swoim facebook'a konkurs zagadkę; Kto pierwszy odgadł i napisał odpowiedź w komentarzu pod zdjęciem, co to za maszyna znajduje się obok pani Danuty, wygrał zaproszenie do udziału w wyjeździe studyjnym do Brukseli.

13 Robert Jarosław Iwaszkiewicz (Nowa Prawica) (ur. 17 maja 1962) Polski przedsiębiorca, z wykształcenia inżynier budownictwa rolniczego. Ukończył XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu. W 1986 na Akademii Rolniczej we Wrocławiu uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera w zakresie budownictwa rolniczego. W 2010 został członkiem Organizacji Monarchistów Polskich. Od 2004 działał w Unii Polityki Realnej. W 2010 był w gronie założycieli UPR-WiP (partii w 2011 przemianowanej na Kongres Nowej Prawicy). Z ramienia UPR (z list kolejno PJKM i LPR) i następnie KNP bez powodzenia kandydował do Sejmu w 2005, 2007 i 2011 oraz w wyborach samorządowych do rady miejskiej Wrocławia w 2006 i 2010. W Kongresie Nowej Prawicy objął funkcję skarbnika dolnośląskich struktur oraz członka naczelnego sądu partyjnego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014, będąc liderem listy KNP w okręgu dolnośląskim, uzyskał 29 505 głosów, co zapewniło mu mandat w Parlamencie Europejskim W październiku tego samego roku przystąpił (jako jedyny deputowany KNP) do grupy Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej, zostając jej wiceprzewodniczącym. W styczniu 2015 współtworzył partię KORWiN.

14 Ciekawostka, część wywiadu z Jarosławem Iwaszkiewiczem: Pan dawał klapsy swoim synom? - Pewnie, że tak. Wychowawcze. Nie z nerwów. To były tylko klapsy, czy też bił Pan synów? - Niestety, nie biłem synów... Niestety? - Niestety nie i czasami wydaje mi się, że powinienem być ostrzejszym ojcem w stosunku do tych moich dwóch synów. Ale wydaje mi się, że i tak wyszli na ludzi. Nie rozumiem, dlaczego Pan mówi "niestety". Niestety, bo...? - Bo to by ich wzmocniło. Wzmocniłoby ich charakter, potrafiliby lepiej zachowywać się w sytuacjach kryzysowych. Klapsy albo bicie by to spowodowały? - Jestem o tym przekonany, że tak. A nie rozmowa? Tłumaczenie? - Czasami to wystarczy, ale nie zawsze. A żonę Pan kiedykolwiek..? - Nie przypominam sobie... Nie jestem typem jakiegoś "fajtera", nerwusa. Zresztą to chyba widać po moim sposobie wymowy. Także z żoną zawsze się dogadywaliśmy, nie było problemów. Nie podnosił Pan na nią ręki? - Nie. Dopuszczalne jest uderzenie żony? - Ludzie są tak różni, że nie można ich wrzucać do jednego worka. I jestem przekonany, że niejednej żonie taka reakcja by pomogła wrócić na ziemię. Pana żona nie buja w obłokach i nie potrzebowała takiej "metody", żeby wrócić na ziemię? - Dokładnie tak jest.

15 Dziękuję za uwagę! Prezentację wykonał Daniel Wendelberger


Pobierz ppt "Europarlamentarzyści z Dolnego Śląska. Europarlamentarzyści z Dolnego Śląska: 1. Bogdan Zdrojewski 2. Dawid Jackiewicz 3. Lidia Geringer de Oedenberg."

Podobne prezentacje


Reklamy Google