Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEGLĄD PRASY 5 kwietnia 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEGLĄD PRASY 5 kwietnia 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46."— Zapis prezentacji:

1 PRZEGLĄD PRASY 5 kwietnia 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik prasowy tel. (41) 342-17-54 Zeskanuj kod QR i przeczytaj przegląd prasy w Serwisie Biura Prasowego

2 PORTAL „E-VIVE.PL” Trasa rowerowa łącząca pięć województw. Rusza projektowanie na terenie świętokrzyskiego Opracowanie dokumentacji projektowej na terenie województwa świętokrzyskiego to cel podpisanej umowy, która dotyczy powstania trasy rowerowej łączącej pięć województw Polski Wschodniej. W czwartek (04.04) Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisał umowę na wykonanie zadania z warszawską firmą. Trasa w naszym regionie będzie miała około 200 kilometrów. W siedzibie Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach doszło do podpisania umowy z warszawską firmą, która zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej trasy rowerowej na terenie województwa świętokrzyskiego. Trasa obejmie pięć regionów: oprócz świętokrzyskiego, także warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie oraz podkarpackie. - Długość trasy rowerowej realizowanej w województwie świętokrzyskim będzie wynosić blisko 200 kilometrów – poinformowała rzecznik marszałka Iwona Sinkiewicz-Potaczała. Początek trasy to Sandomierz, dalej zostanie poprowadzona przez Klimontów, Iwaniska, Raków, Kielce i Sielpię do Końskich. Jednak to nie oznacza końca trasy. Dalej będzie poprowadzona przez kolejny region. Magistrala czasami może omijać ważne pod względem turystycznym, architektonicznym miejsca. W tym celu będą ustawione witacze i punkty informacyjne. Rowerzysta będzie mógł zjechać z trasy i w odległości dwóch, trzech kilometrów od głównej ścieżki zwiedzić ciekawe zabytki. Ponadto nie zabraknie miejsc postojowych dla rowerzystów. Koszt realizacji zadania w świętokrzyskim to ponad 23,7 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 20 mln zł. Projekt ma być gotowy w 2015 roku. Trasa rowerowa łącząca pięć województw wyniesie około dwóch tysięcy kilometrów. Koszt całego projektu to ponad 170 mln zł.

3 PORTAL „E-VIVE.PL” Odbudowana wieża na Świętym Krzyżu zostanie oddana w setną rocznicę jej zburzenia W Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu doszło do podpisania umowy z wykonawcą, który odbuduje wieżę kościelną. Prace zaczną się wiosną i potrwają rok. Inwestycja będzie kosztowała blisko 7,5 mln złotych. Odbudowaniem wieży na Świętym Krzyżu zajmie się firma z Daleszyc. W czwartek (04.04) doszło do podpisania umowy z wykonawcą. - Odbudowana zostanie wieża zburzona w 1914 roku przez wojska austriackie. W latach 70-tych pojawiły się pierwsze plany rekonstrukcji. Od 2007 roku w działania zaangażowały się władze gminy Bieliny – mówiła Agnieszka Kopacz z Urzędu Gminy w Bielinach. Plany zakładają nadbudowanie 30 metrowej wieży, która wraz z budynkiem będzie miała 50 metrów wysokości. Powstanie także punkt widokowy – zaznaczyła Agnieszka Kopacz. Prace obejmą również odnowienie wirydarzu. Wykonawcę udało się wyłonić w drugim przetargu. Prace rozpoczną się jeszcze wiosną i potrwają rok. – Uroczyste oddanie wieży zbiegnie się z setną rocznicą jej zburzenia - powiedziała Agnieszka Kopacz.

4 SERWIS INTERNETOWY RADIA „KIELCE” Targi AGROTRAVEL w stolicy województwa świętokrzyskiego W Kielcach rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL, najważniejsza w Polsce impreza wystawiennicza tej branży. Swoje stoiska będą mieć lokalne grupy rybackie, stowarzyszenia i gospodarstwa agroturystyczne oraz lokalne organizacje turystyczne. Do Kielc przyjadą też przedstawiciele Finlandii, Słowacji, Węgier, Litwy i Algierii, która przywiezie swoje wina. Łącznie w Targach Kielce przygotowano 152 stoiska, informuje Jacek Kowalczyk, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Na zwiedzających czeka jarmark rękodzielnictwa i wyrobów artystycznych, scena kultury, na której przez 3 dni prezentować się będą ludowi artyści oraz karczmy z regionalnymi i tradycyjnymi produktami kulinarnymi. Targom towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja na temat wykorzystania infrastruktury wiejskiej do rozwoju turystyki z udziałem m.in. przedstawicieli Estonii, Bułgarii, Belgii, Hiszpanii i Rumunii. Targi AGROTRAVEL potrwają do niedzieli

5 SERWIS INTERNETOWY RADIA „KIELCE” Za 14 miesięcy wieża na Świętym Krzyżu będzie gotowa Za 14 miesięcy, na Świętym Krzyżu zostanie odbudowana wieża klasztorna, zburzona w 1914 roku przez wojska austriackie. Podpisana została umowa na wykonanie prac. Odbudowa wieży jest jednym z elementów projektu, pod nazwą Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich, realizowanego przez gminę Bieliny z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego - informuje wójt Bielin Sławomir Kopacz. Całkowita wartość 2. etapu projektu, to prawie 7,5 mln złotych, unijne dofinansowanie wynosi 85 procent. Wkład własny do inwestycji zapewnia Zakon Misjonarzy Oblatów. W 2008 roku, z inicjatywy Radia Kielce rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na odbudowę wieży. Udało się zgromadzić 150 tysięcy złotych, na przygotowanie dokumentacji - przypomniał superior klasztoru - ojciec Zygfryd Wiecha. Na szczycie wieży zostanie zainstalowana platforma widokowa, z której będzie można oglądać Góry Świętokrzyskie, a przy dobrej widoczności nawet Tatry. Odbudowa wieży zwiększy atrakcyjność tego miejsca - uważa marszałek województwa Adam Jarubas. Obecnie, Święty Krzyż odwiedza rocznie 300 tysięcy turystów i pielgrzymów. Wieża będzie mieć ponad 50 metrów wysokości, na odbudowę zostanie zużyte ponad 500 ton kamienia, a także niektóre elementy zburzonej w 1914, oryginalnej wieży - informuje wykonawca inwestycji - Krzysztof Furmanek. Nowy blask zyska także wirydarz, czyli przyklasztorny ogród. Jego konserwacja obejmie elewację, posadzkę i studnię.

6 SERWIS INTERNETOWY ZWIĄZKU WOJEWÓDZTW RP Rowerem przez Polskę Wschodnią Do końca 2015 roku w województwie świętokrzyskim powstanie ponad 190 km ścieżek rowerowych. Inwestycja realizowana będzie w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, jej koszt to prawie 24 miliony złotych. W siedzibie Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich podpisana została umowa z firmą Mott MacDonald Polska, która wykona projekt tras. Projekt „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” współfinansowany przez Unię Europejską zakłada budowę ścieżki rowerowej o długości około 1982 km biegnącej przez pięć województw: świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Cały projekt ma kosztować 173 miliony złotych. Ponad 146 milionów przeznaczy na ten cel Unia Europejska. Świętokrzyski odcinek trasy rowerowej rozpoczynał się będzie w okolicach Sandomierza, wiódł przez Klimontów, Iwaniska, Raków, Kielce, a zakończy w Sielpi. Ze względu na budowę drogi nr 728, ciąg pieszo-rowerowy zostanie przedłużony do Końskich. Będzie przebiegać przez powiaty sandomierski, opatowski, staszowski, kielecki oraz konecki. W wielu miejscach wykorzystane zostaną istniejące drogi o małych natężeniu ruchu i chodniki. Powstanie także specjalna infrastruktura: wiaty, parkingi, punkty serwisowe, miejsca noclegowe. Trasa ma być dokładnie oznakowana. - Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej" to jeden z najważniejszych projektów realizowanych obecnie w naszym kraju. Turystyka rowerowa cieszy się coraz większą popularnością, a budowa ścieżek z pewnością wpłynie na poprawę atrakcyjności turystycznej naszego regionu. Świętokrzyskie to przecież piękne krajobrazy, obszary nieskażonej przyrody oraz interesujące zabytki, warto je poznać podczas rowerowych wędrówek - podkreślał Jan Maćkowiak, członek zarządu województwa. Opracowanie dokumentacji projektowej służącej realizacji projektu ponadregionalnego trasy rowerowej w Polsce Wschodniej na terenie województwa świętokrzyskiego wraz z nadzorem autorskim przygotuje za prawie 700 tysięcy złotych firma Mott MacDonald Polska Sp. z o.o.

7 PORTAL „ONET.PL” str. 1/2 Święty Krzyż: podpisano umowę na odbudowę wieży klasztornej za 7,5 mln zł W Kaplicy Oleśnickich na Świętym Krzyżu podpisano umowę z wykonawcą na odbudowę 50-metrowej wieży klasztornej zniszczonej w 1914 roku przez wojska austriackie w czasie pierwszej wojny światowej. Całkowity koszt inwestycji to 7,5 mln zł. Inwestycja w 85 proc. zostanie sfinansowana z funduszy unijnych. Wkład własny w wysokości 15 proc. przedsięwzięcia pokryje klasztor Ojców Oblatów ze Świętego Krzyża. - To wydarzenie zapisze się złotymi zgłoskami w historii naszego klasztoru. Po 99 latach od zburzenia wieży klasztor na Świętym Krzyżu odzyska swój dawny blask – powiedział superior klasztoru z Zakonu Misjonarzy Oblatów, ojciec Zygfryd Wiecha. Zaznaczył, że inwestycja będzie pełniła przede wszystkim funkcje atrakcji turystycznej. W projekcie architektonicznym przewidziano m.in. stworzenie na jednej z wyższych kondygnacji tarasu widokowego, z którego będzie można podziwiać nie tylko pasmo Łysogór, ale niemal cały obszar Gór Świętokrzyskich. - Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, widać na horyzoncie Tatry, myślę, że ich obserwacja z wieży będzie dużo łatwiejsza – powiedział. Według marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa - To jedne z elementów szerszego otwarcia tego miejsca na turystów. To ważne bo, Święty Krzyż jest duchową stolicą naszego regionu, od której wziął swoją nazwę – powiedział Jarubas. W odbudowę zabytku mocno zaangażowana była gmina Bieliny. - Choć klasztor znajduje się na terenie sąsiadującej z nami gminy Nowa Słupia, to jednak, jesteśmy mocno związani z tym miejscem, m.in. przez ruch turystyczny – powiedział wójt Bielin Sławomir Kopacz. Odbudowa wieży jest bowiem jednym z elementów projektu, pod nazwą Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich, realizowanego przez gminę Bieliny z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak wynika z wyliczeń właściciela firmy, która odbuduje wieżę Krzysztofa Furmanka, waga wszystkich elementów kamieniarskich użytych do rekonstrukcji wyniesie 660 ton. Zgodnie z ustaleniami ze świętokrzyskim konserwatorem zabytków, w odbudowie obiektu mają zostać wykorzystane także elementy pozostałe po starej zniszczonej w czasie I wojny światowej wieży.

8 PORTAL „ONET.PL” str. 2/2 Święty Krzyż: podpisano umowę na odbudowę wieży klasztornej za 7,5 mln zł - Prawdopodobnie jeden z narożników będzie w całości wykonany z pozostałości po zniszczonym zabytku – powiedział o. Wiecha. Pierwotna wieża klasztorna pochodziła prawdopodobnie z końca XVIII wieku. Zaprojektował ją ks. Józef Karsznicki. Jak informują Ojcowie Oblaci na swojej stronie internetowej, z dokumentów jakie pozostały z tamtego okresu wynika, że widok z wieży sięgał „do północnego wschodu po brzeg Wisły, a od południa aż po pierwsze pasmo Karpat.” Barokową wieżę, na początku I wojny światowej, 31 października 1914 roku, wysadziły wojska austriackie. - Nie wiadomo dlaczego Austriacy zdecydowali się na ten krok – powiedział w rozmowie z PAP o. Wiecha. Przypomniał, że zaraz po odzyskaniu niepodległości pojawiły się plany odbudowy zniszczonej wieży. Starania te przerwała jednak II wojna światowa. Druga przymiarka do rekonstrukcji zabytku pojawiła się zaraz po jej zakończeniu. Powstały nawet drewniane rusztowania, które otaczały zachodnią część klasztoru przez kilkanaście lat. Od odbudowy jednak odstąpiono. Odbudowa klasztornej wieży ma potrwać 14 miesięcy. - Mamy nadzieję, że już w lipcu 2014 roku, będziemy mogli cieszyć się z zakończenia tej inwestycji i otwarcia obiektu dla turystów – powiedział Wiecha. Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysa Góra). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku. Nazwa klasztoru oraz Gór Świętokrzyskich pochodzi od przechowywanych tam relikwii Krzyża Świętego. W czasach przedrozbiorowych, świętokrzyskie sanktuarium było celem licznych pielgrzymek, które odbywali także królowie Polski. Od lat trzydziestych XX wieku gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia Oblatów. Tuż przed ustąpieniem papież Benedykt XVI nadał kościołowi na Świętym Krzyżu tytuł Bazyliki Mniejszej. Była to jedna z ostatnich decyzji papieża. Uroczyste ogłoszenie tego aktu zaplanowano na niedzielę 16 czerwca b.r. Każdego roku, klasztor na świętym Krzyżu odwiedza 300 tys. turystów.

9 PORTAL „ONET.PL” str. 1/2 Świętokrzyskie chce promować się przez geoparki Park z modelami dinozaurów naturalnej wielkości w Bałtowie oraz rezerwaty przyrody nieożywionej wejdą w skład Geoparku "Nad Kamienną", który powstaje w Świętokrzyskiem. Obszar ma promować najciekawsze atrakcje geologiczne regionu. Geopark dopiero powstaje, jednak władze województwa już prowadzą rozmowy z województwem lubelskim, które planuje utworzenie podobnego obszaru nad Wisłą. Niewykluczone, że obydwa przedsięwzięcia zostaną połączone - poinformował dyrektor wydziału promocji, edukacji, turystyki, kultury i sportu Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Jacek Kowalczyk. Jak wyjaśnił, oba województwa planują "ponadregionalny projekt" dofinansowany z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W grę wchodziłaby nie tylko promocja geoparków, ale także "uzbrojenie tych obszarów w infrastrukturę turystyczną", czyli np. centra edukacyjne, miejsca noclegowe, wytyczenie szlaków pieszych czy rowerowych. O wspólnych staraniach na rzecz promocji turystyki członkowie zarządów obu województw rozmawiali w ubiegłym tygodniu w Sandomierzu. - Teraz będziemy rozmawiać o szczegółach w trakcie kolejnych, roboczych spotkań - wyjaśnił Kowalczyk. Świętokrzyski geopark nad Kamienną ma obejmować niemal całą północną część województwa. W jego granicach znalazłyby się gminy z sześciu powiatów. - Po pierwsze, zgodnie z ideą geoparków promowalibyśmy atrakcje geologiczne, ale można przy okazji wyeksponować inne ciekawe miejsca znajdujące się na tych terenach, takie jak rezerwat archeologiczny Rydno, czy zabytki historii hutnictwa w Starachowicach - wyjaśnił Kowalczyk.

10 PORTAL „ONET.PL” str. 2/2 Świętokrzyskie chce promować się przez geoparki Z kolei lubelski geopark planowany wzdłuż Wisły sięgałby od Zawichostu (Świętokrzyskie) przez Kazimierz Dolny po Puławy. Według Kowalczyka Oba geoparki graniczyłyby ze sobą w miejscu, gdzie Kamienna uchodzi do Wisły. Zdaniem Kowalczyka najważniejsze jest stworzenie "kompleksowego, spójnego produktu turystycznego", który mógłby być promowany nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Dodał, że ponadregionalny program miałby większe szanse na uzyskanie dofinansowania z funduszy unijnych. W Europie, w ramach europejskiej sieci geoparków, działa około 50 takich obszarów. Władze woj. świętokrzyskiego chcą, by w tej sieci znalazł się także projekt powstający nad rzeką Kamienną. - To daje dodatkowe możliwości przekazywania szerszej informacji o naszym produkcie poza granicami Polski - powiedział Kowalczyk. Obecnie w europejskiej sieci geoparków znajduje się tylko jeden obszar częściowo położony w granicach Polski. Chodzi o polsko-niemiecki "Łuk Mużakowa" (Lubuskie). Północna część regionu świętokrzyskiego obfituje w geologiczne atrakcje. W rezerwacie "Gagaty Sołtykowskie" niedaleko Stąporkowa odkryto tropy dwóch dinozaurów różnych gatunków. Nieopodal w rezerwacie "Skałki Piekło pod Niekłaniem" można podziwiać wyrzeźbione przez wiatr i wodę ciekawe formy skalne. Przykładem biznesowego wykorzystania walorów geologicznych tych terenów jest między innymi park tematyczny w Bałtowie, w którym znajdują się modele dinozaurów naturalnej wielkości. Na fali popularności tego miejsca powstały obok inne atrakcje - m.in. zwierzyniec oraz stoki narciarskie. Z danych Regionalnej Organizacji Turystycznej wynika, że stale wzrasta popularność regionu wśród turystów. Cztery lata temu tylko co szósty Polak uważał, że Góry Świętokrzyskie są dobrym miejscem na krótki wypoczynek. Według ostatnich danych już co trzecia pytana osoba chce spędzić weekend, odwiedzając Bałtów, Chęciny, Sandomierz, Kurozwęki, Kielce czy Święty Krzyż. Liczba noclegów, z których korzystają turyści, w skali roku przekracza obecnie 1,3 mln. To trzy raz więcej niż jeszcze dziesięć lat temu.

11

12


Pobierz ppt "PRZEGLĄD PRASY 5 kwietnia 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46."

Podobne prezentacje


Reklamy Google