Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROŚLINNOŚĆ GÓRSKA Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Dlatego roślinność tu występująca jest nieobecna w innych regionach naszego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROŚLINNOŚĆ GÓRSKA Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Dlatego roślinność tu występująca jest nieobecna w innych regionach naszego."— Zapis prezentacji:

1

2 ROŚLINNOŚĆ GÓRSKA Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Dlatego roślinność tu występująca jest nieobecna w innych regionach naszego kraju.

3 PIĘTRA KLIMATYCZNO− ROŚLINNE W zależności od wysokości n.p.m występują różne warunki klimatyczne. Im wyżej tym jest zimniej, klimat jest bardziej surowy, wieją silniejsze wiatry i jest mniej gleby a więcej skał. W Tatrach jest piętrowy układ roślinności

4 PIĘTRA ROŚLINNOŚCI TATRZAŃSKIEJ Piętra roślinności w Tatrach to: regiel dolny, regiel górny, kosodrzewina, hale, turnie

5 REGIEL DOLNY Znajdują sie tu: Lasy – ze świerkami oraz las jodłowo-bukowy, polany leśne oraz łąki

6 REGIEL GÓRNY Poza świerkami można tu spotkać jarzębinę i limbę

7 SOSNA LIMBA Limbę w naturalnych warunkach możemy zobaczyć tylko w Tatrach. Ta piękna sosna przywędrowała do nas w okresie zlodowacenia z oddalonych o 4000 km gór Ałtaj Wow !! Jakie piękne Limby!

8 KOSODRZEWINA Kosodrzewina jest zwana także sosną kosą, kosówką, kosodrzewem, sosną karłowatą, sosną górską czy też krępulcem.

9 PIĘTRO KOSODRZEWINY Wśród kosodrzewin można spotkać rzadkie zioła oraz jagody i borówki Mniam, mniam jagody..

10 Hale Piętro hal jest niegościnnym terenem dla roślin. Są tam łąki wysokogórskie z trawą, sitowiem i turzycą. Można też spotkać zioła, czasami krzewinki.

11 ROŚLINNOŚĆ HAL -Na podłożu granitowym murawę tworzą głównie sit skucina, boimka dwurzędowa. Na podłożu wapiennym zaś dominuje kostrzewa pstra. Wśród traw kwitną fiołek alpejski, jaskier okrągłolistny, siekiernica górska a także tłustosz alpejski.

12 Tłustosz alpejski Ta niewinnie wyglądająca roślina jest podstępnym drapieżnikiem. Owady siadające na jej liściach przylepiają się. Liść wtedy powoli się zwija wydzielając soki trawienne. Taki proces trwa około 3 dni Roślina ta jest owadożerna ! Brrr.. boję się

13 TURNIE Turnie są to skały. Tam pomimo trudnych warunków można spotkać porosty:-porost islandzki, chrobotka i alektorie a także kwiaty: lepnicę bezłodygową i goryczkę przezroczystą.Na skałach często można spotkać zielony nalot, symbiozę dwóch gatunków: mchu utrzymującego wilgoć i grzyba.

14 NAJBARDZIEJ ZNANE ROŚLINY TATR Rośliną najbardziej kojarzoną z Tatrami poza limbą jest oczywiście szarotka alpejska. Stanowi jeden z symboli Tatrzańskiego Parku Narodowego, jej wizerunek widnieje na zakopiańskich monetach zwanych dutkami. Szarotka w Tatrach występuje na wszystkich piętrach, poza turniami. Gatunek objęty jest ścisłą ochroną !

15 INNE ZNANE ROŚLINY TATR Krokusy Jednym z najpiękniejszych widoków Tatr są kwitnące krokusy. Turyści ściągają do Zakopanego by podziwiać niezwykły widok Jak pięknie !

16 SZAFRAN SPISKI - KROKUS Roślina występuje głównie w reglu dolnym i górnym, rzadziej w piętrze kosówki.Przypuszcza się, że nieświadomie sprowadzili ją pasterze wiądocy kilkaset lat temu owce.

17 Dziewięćsił bezłodygowy Choć występuję nie tylko w Tatrach, związany jest bardzo z folklorem Zakopanego

18 TATRY SĄ PIĘKNE !!!

19 KONIEC Materiały żródłowe i linki : ”Przyroda Polska” J Knaflewska, wikipedia, http://kongresonkol.io.gliwice.pl/piotr/index.html http://tpn.pl/poznaj/rosliny http://z- ne.pl/s,podserwis,tatry.html http://www.zielonekarpaty.org.pl/ http://terraflora.vot.pl/news.php i inne http://kongresonkol.io.gliwice.pl/piotr/index.html http://tpn.pl/poznaj/roslinyhttp://z- ne.pl/s,podserwis,tatry.html http://www.zielonekarpaty.org.pl/ http://terraflora.vot.pl/news.php


Pobierz ppt "ROŚLINNOŚĆ GÓRSKA Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Dlatego roślinność tu występująca jest nieobecna w innych regionach naszego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google