Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROŚLINNOŚĆ GÓRSKA Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Dlatego roślinność tu występująca jest nieobecna w innych regionach naszego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROŚLINNOŚĆ GÓRSKA Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Dlatego roślinność tu występująca jest nieobecna w innych regionach naszego."— Zapis prezentacji:

1 ROŚLINNOŚĆ GÓRSKA Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Dlatego roślinność tu występująca jest nieobecna w innych regionach naszego kraju.

2 PIĘTRA KLIMATYCZNO− ROŚLINNE
W zależności od wysokości n.p.m występują różne warunki klimatyczne. Im wyżej tym jest zimniej, klimat jest bardziej surowy, wieją silniejsze wiatry i jest mniej gleby a więcej skał. W Tatrach jest piętrowy układ roślinności

3 PIĘTRA ROŚLINNOŚCI TATRZAŃSKIEJ
Piętra roślinności w Tatrach to: regiel dolny, regiel górny, kosodrzewina, hale, turnie

4 REGIEL DOLNY Znajdują sie tu: Lasy – ze świerkami oraz las jodłowo-bukowy, polany leśne oraz łąki

5 REGIEL GÓRNY Poza świerkami można tu spotkać jarzębinę i limbę

6 Limbę w naturalnych warunkach możemy zobaczyć tylko w Tatrach.
SOSNA LIMBA Limbę w naturalnych warunkach możemy zobaczyć tylko w Tatrach. Ta piękna sosna przywędrowała do nas w okresie zlodowacenia z oddalonych o 4000 km gór Ałtaj Wow !! Jakie piękne Limby!

7 KOSODRZEWINA Kosodrzewina jest zwana także sosną kosą, kosówką, kosodrzewem, sosną karłowatą, sosną górską czy też krępulcem.

8 PIĘTRO KOSODRZEWINY Wśród kosodrzewin można spotkać rzadkie zioła oraz jagody i borówki Mniam, mniam jagody..

9 Hale Piętro hal jest niegościnnym terenem dla roślin. Są tam łąki wysokogórskie z trawą, sitowiem i turzycą. Można też spotkać zioła, czasami krzewinki.

10 ROŚLINNOŚĆ HAL -Na podłożu granitowym murawę tworzą głównie sit skucina, boimka dwurzędowa. Na podłożu wapiennym zaś dominuje kostrzewa pstra. Wśród traw kwitną fiołek alpejski, jaskier okrągłolistny, siekiernica górska a także tłustosz alpejski.

11 Taki proces trwa około 3 dni Roślina ta jest owadożerna !
Tłustosz alpejski Ta niewinnie wyglądająca roślina jest podstępnym drapieżnikiem. Owady siadające na jej liściach przylepiają się. Liść wtedy powoli się zwija wydzielając soki trawienne. Taki proces trwa około 3 dni Roślina ta jest owadożerna ! Brrr.. boję się

12 TURNIE Turnie są to skały. Tam pomimo trudnych warunków można spotkać porosty:-porost islandzki, chrobotka i alektorie a także kwiaty: lepnicę bezłodygową i goryczkę przezroczystą.Na skałach często można spotkać zielony nalot , symbiozę dwóch gatunków: mchu utrzymującego wilgoć i grzyba.

13 NAJBARDZIEJ ZNANE ROŚLINY TATR
Rośliną najbardziej kojarzoną z Tatrami poza limbą jest oczywiście szarotka alpejska. Stanowi jeden z symboli Tatrzańskiego Parku Narodowego, jej wizerunek widnieje na zakopiańskich monetach zwanych dutkami. Szarotka w Tatrach występuje na wszystkich piętrach, poza turniami. Gatunek objęty jest ścisłą ochroną !

14 INNE ZNANE ROŚLINY TATR
Krokusy Jednym z najpiękniejszych widoków Tatr są kwitnące krokusy. Turyści ściągają do Zakopanego by podziwiać niezwykły widok Jak pięknie !

15 SZAFRAN SPISKI - KROKUS
Roślina występuje głównie w reglu dolnym i górnym, rzadziej w piętrze kosówki.Przypuszcza się, że nieświadomie sprowadzili ją pasterze wiądocy kilkaset lat temu owce.

16 Dziewięćsił bezłodygowy
Choć występuję nie tylko w Tatrach, związany jest bardzo z folklorem Zakopanego

17 TATRY SĄ PIĘKNE !!!

18 KONIEC Materiały żródłowe i linki : ”Przyroda Polska” J Knaflewska, wikipedia, i inne


Pobierz ppt "ROŚLINNOŚĆ GÓRSKA Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Dlatego roślinność tu występująca jest nieobecna w innych regionach naszego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google