Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DEPRESJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DEPRESJA."— Zapis prezentacji:

1 DEPRESJA

2 Chwilowy spadek humoru
Chwilowy spadek humoru jest nazywany chandrą. Jest to stan, który dotyka nas w momentach kryzysowych. Często jest mylony z depresją, ponieważ objawy są podobne. Chandra może się utrzymywać nawet do tygodnia.

3 Chwilowy spadek humoru
Depresja Brak satysfakcji z życia Brak apetytu Bezsenność lub płytki sen Różnorodne bóle Samokrytyka Stałe zmęczenie Uboga mimika Zamartwianie się Stany lękowe Zamykanie się w sobie Myśli samobójcze Złe samopoczucie Niskie poczucie wartości Unikanie kontaktów Rozkojarzenie Spowolnione ruchy Monotonny głos Chwilowa niechęć do życia Upublicznianie swojego nieszczęścia Samookaleczanie się

4 DEPRESJA Depresja jest chorobą psychiczną ze szczególnym rodzajem zaburzeń nastroju i emocji. Osoba na nią cierpiąca postrzega rzeczywistość w czarnych barwach. Z depresją mamy do czynienia wtedy, gdy objawy utrzymują się powyżej dwóch tygodni, a ich nasilenie jest znaczne. U osób chorych na depresję dezorganizacji ulega życie rodzinne i zawodowe.

5 Rodzaje depresji Depresja łagodna Subdepresja Depresja maskowana
Depresja umiarkowana Depresja ciężka Bez objawów psychotycznych Z objawami psychotycznymi

6 Objawy depresji Utrata zainteresowań Brak radości z życia
Zwolnione tempo pracy Zaburzenia koncentracji Obniżona samoocena Ponury i pesymistyczny sposób patrzenia na świat Zaburzenia snu

7 Zapobieganie depresji:
Dbaj o wypoczynek. Wysypiaj się regularnie. Prowadź aktywny tryb życia. Odżywiaj się zdrowo. Podtrzymuj kontakty ze znajomymi. Nie stosuj środków zmieniających nastrój.

8 Pamiętaj, depresję da się leczyć.
Depresja sama nie ustąpi, ale jest wiele sposobów na jej leczenie. Perspektywy dla przygnębionych ludzi, którzy szukają pomocy, są bardzo obiecujące. Dzięki współpracy z wykwalifikowanym i doświadczonym psychologiem możesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Do uzyskania lepszych efektów potrzebne jest wsparcie najbliższych. Sposoby leczenia: - aktywność fizyczna, - terapia farmakologiczna, - fototerapia, - leczenie elektrowstrząsami (w ostateczności).

9 Liczba osób, które spotkały kogoś,
kto cierpi na depresję.

10 Osoby potrafiące rozróżnić pojęcia: chwilowy spadek humoru a depresja.

11 „Czy osoby chore na depresję chcą się leczyć”.?”
Liczba osób, które twierdząco odpowiedziały na pytanie: „Czy osoby chore na depresję chcą się leczyć”.?”

12

13 Bibliografia Aleksandra Chlebicz Natalia Łużyńska Oliwia Kwiatkowska
Aleksandra Chlebicz Natalia Łużyńska Oliwia Kwiatkowska Sara Kuras Zuzanna Michalska


Pobierz ppt "DEPRESJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google