Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patroni Wielkiej Brytanii Joanna Więcierzewska Klasa V B Joanna Więcierzewska Klasa V B KONIEC.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patroni Wielkiej Brytanii Joanna Więcierzewska Klasa V B Joanna Więcierzewska Klasa V B KONIEC."— Zapis prezentacji:

1 Patroni Wielkiej Brytanii Joanna Więcierzewska Klasa V B Joanna Więcierzewska Klasa V B KONIEC

2 Święty Dawid żył w latach 512 – 587, patron Walii. Został kanonizowany na świętego w 1120 roku przez papieża Kaliksta II. Był członkiem najstarszego ruchu monastycznego Kościoła Zachodniego. Założył klasztor w Pembroke. Wiele kościołów nosi jego imię, jest jedynym kanonizowanym z Walii. Jego święto jest jednym z najważniejszym, obchodzone 1 marca. Święty Dawid żył w latach 512 – 587, patron Walii. Został kanonizowany na świętego w 1120 roku przez papieża Kaliksta II. Był członkiem najstarszego ruchu monastycznego Kościoła Zachodniego. Założył klasztor w Pembroke. Wiele kościołów nosi jego imię, jest jedynym kanonizowanym z Walii. Jego święto jest jednym z najważniejszym, obchodzone 1 marca.

3 Jerzy urodził się w chrześcijańskiej rodzinie pod koniec III wieku-patron Anglii. Źródła podają dwie wersje miejsca urodzenia: Coventry w Anglii oraz Kapadocję, dawną krainę leżącą w Turcji, stamtąd właśnie pochodził jego ojciec. Tradycyjna legenda o świętym Jerzym opowiada o jego starciu ze smokiem. Nowsza wersja jest syntezą wcześniejszych i późniejszych źródeł hagiograficznych. Najważniejszą pośród późniejszych źródeł jest złota legenda, której najbardziej znane fragmenty przetłumaczył na angielski w XV wieku William Caxton.

4 Św. Patryk (patron Irlandii) urodził się podobno około roku 358 w Taberni, położonej w tej części Brytanii (Anglii). Gdy miał szesnaście lat porwali go irlandzcy korsarze i sprzedali w Irlandii do niewoli. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie 17 marca 461 r.

5 Św. Andrzej ( patron Szkocji) był bratem Szymona Piotra i pochodził z Betsaidy, a później mieszkał w Kafarnaum.Przyprowad ził do Jezusa swego brata Szymona oraz znajomego, Filipa. Śmierć męczeńską poniósł według tradycji w IV wieku w Patras (Grecja), rozpięty na krzyżu w formie litry X. Miało to się stać 30 listopada 60 roku.

6 KONIEC


Pobierz ppt "Patroni Wielkiej Brytanii Joanna Więcierzewska Klasa V B Joanna Więcierzewska Klasa V B KONIEC."

Podobne prezentacje


Reklamy Google