Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Marta Nitkiewicz klasa 1A 2 LO Łomża

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Marta Nitkiewicz klasa 1A 2 LO Łomża"— Zapis prezentacji:

1 Marta Nitkiewicz klasa 1A 2 LO Łomża
Zawody wczoraj i dziś Marta Nitkiewicz klasa 1A 2 LO Łomża

2 Wprowadzenie Osoby starsze pamiętają czasy, w których bawiono się drewnianymi, ręcznie robionymi figurkami – maleńkimi dziełami sztuki. Obecne zabawki zostały pozbawione serca. Pochodzą z masowej produkcji i brak im kunsztu, artyzmu. Współcześni małżonkowie nie noszą już obrączek wykonanych przez złotnika, ich błyskotka nie jest jednostkowym indywidualnym cackiem. Pracę rzemieślników zastąpiła praca maszyn. Co stanie się za kilka lat? Czy dzieła wykonane przez dawnych rzemieślników będziemy mogli oglądać w muzeum? A może zostaną po nich tylko opowieści?

3 Zabawkarstwo ludowe Rzadko na jarmarkach, festynach możemy spotkać własnoręcznie wykonane zabawki- małe dzieła sztuki.

4 Zabawkarstwo ludowe Często zastępują je plastikowe, słabe jakościowo zabawki masowej produkcji.

5 Snycerz Niejeden z nas zachwycał się kiedyś np. drewnianą szkatułką babci, która pokryta była licznymi wyżłobieniami. Myśl, że wykonał ją człowiek, a nie maszyna może zadziwić. Takie dzieła sztuki wymagają dużo czasu, poświęcenia i pasji, dlatego możemy określić je mianem „sztuki”.

6 Zdun Zdun to osoba zajmująca się budową i naprawą pieców (pokojowych, kuchennych, chlebowych). Rzemieślnik przykładał dużo uwagi do każdego aspektu swego rękodzieła. Piękne wzory na kafelkach czy też wymyślnie zakończone brzegi na pewno zwróciłyby uwagę niejednego miłośnika sztuki.

7 Zdun Obecnie coraz rzadziej możemy spotkać zduna. Zastępują go różnego rodzaju fachowcy (np. murarz, który może wybudować nam piec). Ich praca nie równa się niestety artyzmowi pierwowzoru.

8 Tkacz Pracownik przemysłu włókienniczego lub rzemieślnik zajmujący się ręcznym wytwarzaniem tkanin oraz ich wykańczaniem. Zawód tkacza jest jednym z najstarszych zawodów świata. Dziś na targach, czy też w sklepach możemy spotkać tkaniny wykonane przez automatyczne krosna tkackie.

9 Garncarz Garncarz to osoba wyrabiająca naczynia ceramiczne na kole garncarskim. Zawód ten jest znany od dawna. Kwiaty to najpopularniejszy wzór, który możemy zobaczyć na takich rękodziełach.

10 Garncarz Obecnie został wyparty z powodu automatyzacji produkcji, która jest szybsza i tańsza. Dodatkowo wytworzone współcześnie naczynia są twardsze niż gliniane. Z koła garncarskiego możemy skorzystać w np. w skansenie kurpiowskim lub u osób prywatnych.

11 Introligator Rzemieślnik zajmujący się ręcznym oprawianiem ksiąg. Do jego zadań należy również ręczne lub maszynowe wykonywanie wyrobów introligatorskich np. klaserów, ozdobnych futerałów, a także zabezpieczanie starodruków, zniszczonych stron oraz opraw książek.

12 Kowal Kowale zajmowali się wyrobem przedmiotów użytkowych z metalu takich jak: podkowy, gwoździe. Nawet taki mały przedmiot mogliśmy nazwać „sztuką”. Kowal potrafił również wykonać piękną bramę wjazdową, której nie powstydziliby się nawet dzisiejsi miliarderzy.

13 Podsumowanie Coraz większa ilość zawodów jest bliska wymarciu. Rozwój technologii i nowoczesnych rozwiązań sprawiają, że stają się one nieopłacalne. Razem z masową produkcją zanika piękno, artyzm i to co nazywamy „duszą” przedmiotu.

14 Bibliografia Zdjęcia znajdujące się w prezentacji nie są mojego autorstwa. Informacje zaczerpnięte zostały ze stron : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Gin%C4%85ce_zawody oraz


Pobierz ppt "Marta Nitkiewicz klasa 1A 2 LO Łomża"

Podobne prezentacje


Reklamy Google