Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pogoda to zmienne warunki meteorologiczne na danym obszarze kuli ziemskiej. Jej stan określają składniki pogody: temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pogoda to zmienne warunki meteorologiczne na danym obszarze kuli ziemskiej. Jej stan określają składniki pogody: temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne,"— Zapis prezentacji:

1

2 Pogoda to zmienne warunki meteorologiczne na danym obszarze kuli ziemskiej. Jej stan określają składniki pogody: temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, prędkość, kierunek i siła wiatru, zachmurzenie, opady;

3 Temperatura powietrza- określa stan cieplny atmosfery Temperaturę powietrza mierzymy za pomocą termometru. W Polsce używamy 100 stopniowej skali zwanej skalą Celcjusza. 100⁰ C temperaturę wrzenia wody. O⁰ C oznacza temperaturę topnienia lodu.

4 Ciśnienie atmosferyczne Powietrze swoim ciężarem wywiera pewien nacisk na powierzchnię Ziemi. Ciężar ten nazywa się ciśnieniem atmosferycznym. Do pomiarów ciśnienia atmosferycznego służy barometr rtęciowy. Ciśnienie atmosferyczne wyraża się w hektopaskalach.

5 Wiatr Jest to ruch powietrza wywołany różnicą ciśnień. Powietrze czujemy tylko wtedy kiedy wieje wiatr. Wiatromierz jest to przyrząd do mierzenia prędkości wiatru, siły i kierunku. Siłę wiatru mierzymy w skali Beauforta. Bardzo silny wiatr nazywamy huraganem.

6 Zachmurzenie- jest to stopień pokrycia nieba przez chmury. Do jego określania stosuje się skalę od 0 do 8 (8 oznacza pełne zachmurzenia, 0 - brak). Przy podawaniu stopnia zachmurzenia podaję się także rodzaj i gatunek chmur.

7 Opady Wyróżniamy takie opady jak: Deszcz Śnieg MżawkaGrad

8 Szron Gołoledź Rosa


Pobierz ppt "Pogoda to zmienne warunki meteorologiczne na danym obszarze kuli ziemskiej. Jej stan określają składniki pogody: temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google