Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przemoc w szkole Przemysław Urbański Mikołaj Wesołowski Dawid Zawadzki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przemoc w szkole Przemysław Urbański Mikołaj Wesołowski Dawid Zawadzki."— Zapis prezentacji:

1 Przemoc w szkole Przemysław Urbański Mikołaj Wesołowski Dawid Zawadzki

2 Przemoc- definicja Osoby, które doświadczały przemocy w szkole, mają problemy z utrzymaniem pracy w dorosłym życiu, a dodatkowo są bardziej narażone na choroby i mają trudności z wchodzeniem w bliskie relacje. Wyróżnia się dwa zjawiska: przemoc fizyczną i przemoc psychiczną.

3 Przemoc fizyczna a psychiczna Przemoc fizyczna Przemoc fizyczna to stosowanie wobec osób siły fizycznej przy braku zezwolenia na stosowanie wobec tej osoby przemocy fizycznej Przemoc fizyczną stosuje się np. przy kneblowaniu, biciu. Przemoc psychiczna Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu, zachowanie osoby pomimo braku jej pozwolenie przy użyciu środków komunikacji. Typowymi środkami przemocy psychicznej są groźba, obelga, straszenie (np. użyciem przemocy fizycznej).

4 Rodzaje przemocy w szkole Przemoc w szkole można podzielić na kilka kategorii:  przemoc dzieci wobec dzieci  Przemoc nauczycieli wobec dzieci  przemoc dzieci wobec nauczycieli  przemoc rodziców wobec nauczycieli

5 Badania naukowe nad przemocą w szkole W 2003, 4% wszystkich uczniów w wieku 12-18 lat padło ofiarą kradzieży a 1% ofiarą przemocy. Przypadków znęcania się silniejszych uczniów nad słabszymi najwięcej odnotowano w szkołach wiejskich (10%), w miejskich szkołach publicznych i dzielnicach podmiejskich 7%, w szkołach prywatnych 5%.

6 Badania naukowe nad przemocą w szkole cd. W latach 1999-2000 w 20% wszystkich szkół publicznych odnotowano przynajmniej jeden poważny wypadek przestępstwa jak gwałt, molestowanie seksualne, rabunek lub napad. 71% szkół doniosło o wypadkach przemocy i 46% o wypadkach kradzieży. Badania naukowe wykazują, że osoby o orientacji innej niż heteroseksualna częściej padają ofiarą przemocy szkolnej

7 „Zero tolerancji” W 2006 Roman Giertych (minister edukacji od 5 maja 2006 do 13 sierpnia 2007) złożył projekt ustawy pt. „Zero tolerancji”. Zgodnie z tym planem, nauczyciele otrzymaliby status urzędników publicznych, chronionych zaostrzonymi karami przed przemocą, natomiast nauczyciele wyżsi rangą mieliby prawo kierować bardziej agresywnych uczniów do pracy społecznej, a ich rodziców ukarać grzywną. Nauczycielom, którzy nie zgłoszą aktów przemocy w szkole, groziłaby kara pozbawiania wolności.

8 Skutki przemocy w szkole Osoby, które doświadczały przemocy w szkole, mają problemy z utrzymaniem pracy w dorosłym życiu, a dodatkowo są bardziej narażone na choroby i mają trudności z wchodzeniem w bliskie relacje.

9 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Przemoc w szkole Przemysław Urbański Mikołaj Wesołowski Dawid Zawadzki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google