Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowe mocarstwo.  Poznasz środowisko przyrodnicze Stanów Zjednoczonych oraz ich rolę w gospodarce światowej;  Będziesz ćwiczyć pracę z atlasem geograficznym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowe mocarstwo.  Poznasz środowisko przyrodnicze Stanów Zjednoczonych oraz ich rolę w gospodarce światowej;  Będziesz ćwiczyć pracę z atlasem geograficznym."— Zapis prezentacji:

1 Światowe mocarstwo

2  Poznasz środowisko przyrodnicze Stanów Zjednoczonych oraz ich rolę w gospodarce światowej;  Będziesz ćwiczyć pracę z atlasem geograficznym oraz korzystanie z różnych źródeł wiedzy;

3  Określisz położenie kraju na mapie świata i kontynentu;  Opiszesz cechy środowiska naturalnego wybranych regionów Stanów Zjednoczonych Ameryki przy wykorzystaniu atlasu;  Wskażesz na mapie występowanie i wydobycie surowców mineralnych;  Ocenisz wykorzystanie różnych rodzajów transportu do przewozu towarów i osób;  Omówisz strukturę narodowościową ludności Stanów Zjednoczonych Ameryki.  Wskażesz przykłady mocarstwowej roli Stanów Zjednoczonych Ameryki we współczesnym świecie.

4  Stany Zjednoczone to państwo graniczące:  od północy z Kanadą,  od południa z Meksykiem,  od zachodu Oceanem Spokojnym,  od północnego zachodu z Oceanem Arktycznym,  od wschodu z Oceanem Atlantyckim.  http://www.wiking.edu.pl/article.php?id=91 8

5

6  Ukształtowanie powierzchni Stanów Zjednoczonych ma układ południkowy.  Na zachodzie kraju ciągnie się pas Kordylierów.  Na wschód od nich ciągną się Wielkie Równiny,  Dalej rozciąga się pas nizin: Niziny Wewnętrzne i Nizina Zatokowa,  Na zachodzie kraju rozciąga się pasmo Apallachów, a wzdłuż wybrzeża Atlantyku – Nizina Atlantycka.

7  Kordyliery, ciągnące się na długości 8400 km, dzielą się na kilka części:  We wschodniej znajdują się Góry Skaliste,  Nad brzegiem Pacyfiku – Góry Nadbrzeżne.  Pomiędzy tymi pasmami rozciągają się płaskowyże: Wyżyna Kolumbii, Wielka Kotlina i Wyżyna Kolorado z kanionem rzeki Kolorado. Położone są tam Góry Kaskadowe Sierra Nevada. (Odszukaj wyróżnione obiekty w atlasie).

8  Ze względu na południkowy układ rzeźby terenu oraz prądy morskie środkowa i środkowo-zachodnia część Stanów Zjednoczonych jest suchsza od wschodniej części.  Południkowy układ rzeźby terenu ułatwia mieszanie się ciepłych i chłodnych mas powietrza, czego efektem jest powstawanie tornad.

9  Największe rzeki:  Missisipi z Missouri, Ohio, Kolorado, Kolumbia, Rzeka Świętego Wawrzyńca.  Największe jeziora:  Ontario, Erie,

10  W skład Stanów Zjednoczonych wchodzi 50 stanów.  48 z nich znajduje się na zwartym terytorium między Kanadą a Meksykiem oraz między Oceanem Spokojnym a Atlantyckim.  Na północnym zachodzie znajduje się kolejny stan – Alaska (kupiona od cara Rosji za 5 centów za hektar, czyli 7,2 mln dolarów amerykańskich),  50 stan to Hawaje – archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym.

11  W kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych obowiązują cztery strefy czasowe (łącznie z Alaską – na 7 stref).  http://www.interklasa.pl/portal/index/stron y?mainSP=subjectpages&mainSRV=geografia& methid=3902690&page=subpage&article_id=3 20159&page_id=17819

12  Bogate złoża węgla kamiennego, rud metali – w Appalachach  ropy naftowej i gazu ziemnego – nad Zatoką Meksykańską  Rudy złota i diamentów - na Alasce  Piaskowce, wapienie, granity – w Górach Skalistych  Stany Zjednoczone mimo licznych surowców, oszczędzają je i wolą importować!

13  Oprócz tradycyjnych gałęzi przemysłu w Stanach rozwiną się przemysł wysokiej technologii.  Dolina Krzemowa jest najstarszym i największym ośrodkiem high-tech na świecie.  W ośrodkach high-tech dominuje przemysł elektroniczny, mikroelektroniczny, lotniczy oraz kosmiczny.  Więcej na temat powstania i rozwoju Doliny Krzemowej można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=p65- pC_2yZA&index=1&list=PLhGDBoooclQaEfh7D1GbNzqn KcHtaW8VD

14  Ze względu na warunki przyrodnicze produkcja rolna w Stanach Zjednoczonych jest zróżnicowana:  Na obszarach wilgotnych (Nizina Zatokowa i Atlantycka) rozwinęło się rolnictwo plantacyjne.  Tutaj uprawia się: trzcinę cukrową, bawełnę, ryż, tytoń, cytrusy.

15  Nad Zatoką Meksykańską uprawia się kukurydzę i soję.  Na Wielkich Równinach uprawia się pszenicę.  Region Gór Skalistych sprzyja pasterstwu – pogłowie bydła w Stanach wynosi 100 mln sztuk (4 m. na świecie), trzody chlewnej 62 mln sztuk (2 m. na świecie)

16  Zobacz: podręcznik „Odkrywamy świat 3”, str. 162-163

17  Transport – kraj ten ma najdłuższą na świecie sieć linii kolejowych, dróg kołowych i rurociągów,  Najdłuższa sieć autostrad,  Największe porty lotnicze na świecie: w Atlancie, Chicago, Los Angeles.  Największe na świecie porty morskie: Houston, Corpus Christi, Long Beach.

18  Pod względem liczby ludności Stany zajmują trzecie miejsce na świecie z 307 mln osób,  Rozmieszczenie ludności jest nierównomierne:  Największe zagęszczenie występuje na północnym wschodzie kraju, w rejonie Wielkich Jezior oraz na zachodnim wybrzeżu.  Patrz - podręcznik „Odkrywamy świat 3”, str. 160  http://pl.wikipedia.org/wiki/Demografia_Sta n%C3%B3w_Zjednoczonych

19  46 400 dol. amer./osobę  Patrz podręcznik „Odkrywamy świat 3”, str. 160

20  http://www.scholaris.pl/resources/run/id/1 07029

21  http://pl.wikipedia.org/wiki/Stany_Zjednocz one  http://www.scholaris.pl/  http://www.interklasa.pl  http://www.youtube.pl  http://www.wiking.edu.pl  Podręcznik do geografii „Planeta Nowa”, Nowa Era,  Podręcznik do geografii „Odkrywamy świat”, WSiP


Pobierz ppt "Światowe mocarstwo.  Poznasz środowisko przyrodnicze Stanów Zjednoczonych oraz ich rolę w gospodarce światowej;  Będziesz ćwiczyć pracę z atlasem geograficznym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google