Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kraków Wojtek Kosiuba. Położenie Krakowa  Kraków jest położony w południowej Polsce nad Wisłą. Drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kraków Wojtek Kosiuba. Położenie Krakowa  Kraków jest położony w południowej Polsce nad Wisłą. Drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców."— Zapis prezentacji:

1 Kraków Wojtek Kosiuba

2 Położenie Krakowa  Kraków jest położony w południowej Polsce nad Wisłą. Drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców.

3 Dawna stolica Polski (Kraków)  Dawna stolica Polski i miasto koronacyjne oraz nekropolia królów Polski, od czasu odzyskania niepodległości w 1918 r.

4 Dzielnica żydowska  Krakowski Kazimierz, dziś kojarzony głównie jako dawna dzielnica żydowska, założony został jako samodzielne miasto przez króla Kazimierza Wielkiego w roku 1335 na obszarze kilku osad, których początki sięg. Otoczone było również murami obronnymi. W końcu XV wieku po wygnaniu ludności żydowskiej z Krakowa, powstała w rejonie ulicy Szerokiej specyficzne miasto żydowskie, dynamicznie rozwijające się w ciągu następnych kilku stuleci.

5 Lajkonik  ludowa zabawa, która odbywa się w Krakowie co roku w pierwszy czwartek po święcie. Bożego Ciała (w "oktawę Bożego Ciała"). Główny bohater zabawy – lajkonik, (konik zwierzyniecki, tatarzyn) – brodaty jeździec w pseudoorientalnym stroju poruszający się na sztucznym koniku przytwierdzonym do pasa, przemierza tradycyjny szlak ze Zwierzyńca na Rynek Główny w Krakowie w towarzystwie kapeli Mlasków oraz orszaku włóczków odzianyc h w stroje krakowskie i "tatarskie".

6 Smok wawelski dwie legendy  1.Według starszego przekazu z XII wieku autorstwa Wincentego kadłubka za rządów króla Kraka w Krakowie pojawił się potwór – smok nazywany "całożercą" (holophagus). Żądał on raz na tydzień ofiary z bydła. Jeżeli mieszkańcy nie dostarczyli mu krowy, zjadał w zamian ludzi. Krak wysłał do zabicia smoka swych dwóch synów. Nie potrafili jednak pokonać stwora w walce wręcz, więc wymyślili podstęp. Podali mu skórę bydlęcą wypchaną siarką i smok się nią udusił. Następnie bracia poróżnili się o to, kto zwyciężył smoka, i jeden z nich zabił drugiego. Powróciwszy do zamku, wytłumaczył ojcu, że to smok zabił jego brata. Gdy został po śmierci Kraka królem, odkryto jego tajemnicę i wygnano z kraju. Jan Długosz w swojej kronice przeniósł bratobójstwo synów Kraka na okres po śmierci ojca, a zabójstwo smoka przypisał samemu władcy. Braci nazwał również Krakiem i Lehem. Według początkowej wersji to Krak II był młodszym bratem i zabił starszego, natomiast według Jana Długosza było odwrotnie.  2. Druga wersja Marcina Bieleskiego z XV wieku głosi, że smoka pokonał szewczyk Skuba za pomocą fortelu – podłożył mu barana wypchanego siarką. Po zjedzeniu barana smoka tak paliło w gardle, że wypił pół Wisły i pękł.

7 Zabytki Krakowa wstęp.  Teraz porozmawiamy o zabytkach.

8 Pomnik smoka wawelskiego ziejącego ogniem przy wyjściu ze smoczej jamy

9 Rynek główny w Krakowie  miejsce, oznaczonym numerem 1 dla wszystkich, którzy po raz pierwszy przyjeżdżają do Krakowa. Ale nawet jeśli byłeś w Krakowie wielokrotnie, obowiązkowo będziesz chciał przespacerować się po krakowski rynku. Atmosfera na rynku jest wyjątkowa. Znajdziesz tu znane na całą Polskę Sukiennice, kościół Mariacki, wieżę ratuszową, kościół św. Wojciecha i liczne zabytkowe kamienice.

10 Kościół Mariacki  to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Polsce. Z daleka widać dwie różniącę się od siebie wieże, których budowę opisuje ciekawa legenda. We wnętrzu odnajdziemy wspaniały ołtarz dzieła Wita Stwosza ukazujący Matkę Boską w otoczeniu apostołów oraz Wniebowzięcie. Dwa ruchome skrzydła ołtarza prezentują sceny z życia Chrystusa i Marii. Całość wykonana w drewnie dębowym które ma obecnie ponad 1000 lat!

11 Sukiennice  w przeszłości spełniały funkcje handlowe i nie inaczej jest dzisiaj. Znajdują się tutaj stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami. Piętro Sukiennic zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

12 Zamek na Wawelu.  leży na Wzgórzu Wawelskim przy lewym brzegu Wisły. Ta siedziba wielu władców znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warto także zajrzeć do Smoczej Jamy, w której niegdyś podobno żył smok.

13 Barbakan  zwany też potocznie Rondlem to potężna budowla, o niezwykle oryginalnej konstrukcji, najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich w Krakowie. Aż do końca XVIII w. Barbakan był obiektem nie do zdobycia. Obecnie barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

14 Muzeum Czartoryskich  jedno z najstarszych muzeów w Polsce, założone przez księżną Izabelę Czartoryską, żonę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, kolekcjonerce cennych zbiorów sztuki europejskiej i bliskowschodniej. Można tu zobaczyć m.in. dzieła Leonarda da Vinci (słynna Dama z gronostajem), Rembrandta, Pietera Brueghela Młodszego. Galeria sztuki starożytnej znajduje się w dawnym arsenale miejskim.

15 Pałac biskupi  miejsce zamieszkania biskupa Karola Wojtyły w latach 1964 – 1978. To właśnie tutaj z tzw. „okna papieskiego” Jan Paweł II rozmawiał z tłumami gromadzącymi się pod pałacem. Do dziś przyjeżdżają tu turyści z Polski, jak i z zagranicy. Pałac biskupi jest największym po Wawelu pałacem krakowskim.

16 Cmentarz Rakowicki  miejsce zamieszkania biskupa Karola Wojtyły w latach 1964 – 1978. To właśnie tutaj z tzw. „okna papieskiego” Jan Paweł II rozmawiał z tłumami gromadzącymi się pod pałacem. Do dziś przyjeżdżają tu turyści z Polski, jak i z zagranicy. Pałac biskupi jest największym po Wawelu pałacem krakowskim.

17 Sanktuarium w Łagiewnikach  miejsce pielgrzymek ludzi nie tylko z Polski ale i z całego świata. Znajduje się tutaj obraz Jezusa Chrystusa Miłosiernego autorstwa Adolfa Hyły namalowany zgodnie ze wskazówkami, które przekazała w swoim dzienniku beatyfikowana siostra Faustyna Kowalska.

18 Gospodarka w Krakowie  Wszystko opisane na obrazku powyżej.

19 Dziękuje za Uwagę Wojtek Kosiuba


Pobierz ppt "Kraków Wojtek Kosiuba. Położenie Krakowa  Kraków jest położony w południowej Polsce nad Wisłą. Drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców."

Podobne prezentacje


Reklamy Google