Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyk. Karolina Zarzycka Kl. ITE. Terminem żywność ekologiczna określa się żywność, którejsposób wytwarzania jest zgodny z zasadami zawartymi w rozporządzeniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyk. Karolina Zarzycka Kl. ITE. Terminem żywność ekologiczna określa się żywność, którejsposób wytwarzania jest zgodny z zasadami zawartymi w rozporządzeniu."— Zapis prezentacji:

1 Wyk. Karolina Zarzycka Kl. ITE

2 Terminem żywność ekologiczna określa się żywność, którejsposób wytwarzania jest zgodny z zasadami zawartymi w rozporządzeniu Unii Europejskiej i oznacza między innymi żywność produkowaną bez użycia nawozówsztucznych i chemicznych środków ochrony roślin, przy zachowaniu żyzności glebyoraz różnorodności biologicznej. Potocznie określenie żywność ekologicznaczęsto bywa używane zamiennie z określeniem zdrowa żywność. Jednakże, podczasgdy pierwsze z pojęć określa żywność certyfikowaną, drugie jest nazwą stworzonąjedynie dla celów marketingowych.

3 Metodami naturalnymi w czystym i bezpiecznym środowisku, bez nawozów sztucznych i syntetycznych środków ochrony roślin, antybiotyków, hormonów wzrostu i genetycznie modyfikowanych organizmów. Dzięki wykluczeniu pestycydów i nawozów sztucznych nie powoduje zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych, ogranicza wypłukiwanie składników pokarmowych z gleby, sprzyja różnorodności biologicznej, wymaga niewielkich nakładów energii i wytwarza żywność wysokiej jakości.

4  zrównoważone środowisko przyrodnicze  produkcja żywności o wysokich parametrach jakościowych  ochrona i dbałość o jakość całego środowiska naturalnego  Zapewnienie dobrostanu zwierząt

5 Nadzór nad produkcją żywności ekologicznej zaczyna się już od kontroli gleby, która nie może być zasilana sztucznymi nawozami i musi znajdować się w bezpiecznej odległości od źródeł emisji spalin. Następnie rolnik musi przestrzegać rygorystycznych zasad w trakcie wzrostu rośliny, obejmujących w głównej mierze zakaz stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Przepisy dotyczące żywności ekologicznej określają także zasady przechowywania, konfekcjonowania i transportu produktów eko.

6  ochrona środowiska produkcji rolniczej tj. gleby, wody, krajobrazu (dążenie do biologicznej samoregulacji w obrębie gospodarstwa rozumianego jako system ekologiczny),  wysoka jakość biologiczna płodów rolnych nawiązująca do właściwości produktów powstających naturalnie w przyrodzie, bez ingerencji człowieka.

7  do jej produkcji nie używa się chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, do nawożenia dopuszczalne są m.in. nawozy zielone, kompost, obornik, minerały dostępne w przyrodzie;  w gospodarstwach ekologicznych w żywieniu zwierząt stosuje się przede wszystkim pasze z własnego, ekologicznego gospodarstwa lub dokupuje się pasze ekologiczne z dopuszczalną domieszką pasz konwencjonalnych;  ekologiczne artykuły spożywcze nie zawierają sztucznych barwników, środków zapachowych, smakowych, konserwujących.

8 Zalety  wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii  ograniczenie lub całkowita rezygnacja z chemizacji, czyli stosowanie tylko nawozów naturalnych i opryskiwanie upraw jedynie za pomocą wywarów z odpowiednich roślin  ochrona gleby i wody  wytwarzanie produktów najlepszej jakości  dostosowanie mechanizacji do warunków środowiska  dobra jakość przechowalnicza Wady  metoda pracochłonna  droższa żywność  małe plony

9  http://www.rolnictwoekologiczne.org.pl/13_ 127.html http://www.rolnictwoekologiczne.org.pl/13_ 127.html  http://www.finanse.senior.pl/98,0,Ekologicz na-zywnosc-droga-nie-bez-powodu,3313.html http://www.finanse.senior.pl/98,0,Ekologicz na-zywnosc-droga-nie-bez-powodu,3313.html  http://www.uprawyekologiczne.pl/ http://www.uprawyekologiczne.pl/  http://www.rolnictwoekologiczne.org.pl/Ho me_pl.html http://www.rolnictwoekologiczne.org.pl/Ho me_pl.html


Pobierz ppt "Wyk. Karolina Zarzycka Kl. ITE. Terminem żywność ekologiczna określa się żywność, którejsposób wytwarzania jest zgodny z zasadami zawartymi w rozporządzeniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google