Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aby mieć zawsze uśmiech i serce dla dzieci i serce dla dzieci.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aby mieć zawsze uśmiech i serce dla dzieci i serce dla dzieci."— Zapis prezentacji:

1 Aby mieć zawsze uśmiech i serce dla dzieci i serce dla dzieci

2 Maria Kownacka Maria Kownacka urodziła się 11 września 1894r. w Słupie koło Kutna. W roku 1914/1915, a następnie 1918/1919 pracowała w szkole, którą sama założyła, w majątku Krzywda powiat łukowski. Prowadziła jednocześnie przedszkole, szkołę i kursy dla dorosłych. Właśnie wtedy powstały Jej pierwsze utwory. Zadebiutowała w 1919 roku na łamach „Płomyczka” i Płomyka”, a następnie współpracowała z licznymi czasopismami dziecięcymi.

3 Pierwsze utwory Z powodu choroby krtani Maria Kownacka porzuciła zawód nauczycielski. Przeniosła się Warszawy, ukończyła kursy bibliotekarskie i włączyła się w wir pracy twórczej. Utwory książkowe Marii Kownackiej zaczęły się ukazywać w latach trzydziestych: „Deszczyk pada słonko świeci”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Kukuryku na ręczniku”, „O Jaśku co się z Rokita założył”, „Cztery mile za piec”, „Miała babuleńka kozła rogatego”, „Proszę, przepraszam, dziękuję”.

4 Najpopularniejsze Spośród licznych książek, wydanych przez pisarkę po 1945 roku, największe powodzenie zyskały: „Kajtkowe przygody”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Szkoła nad obłokami”, „Plastusiowo”, „Cztery mile za piec”, „Za żywopłotem”, „Co słonko widziało”, „Wiatrak profesora Biedronki” –z J.E. Kucharskim, „Skarb pod wiatrakiem” – wspólnie z J.E. Kucharskim, „Dzieci z Leszczynowej Górki” – wspólnie z Zofią Malicką.

5 Order Uśmiechu Za swoją twórczość pisarka otrzymała wiele nagród i odznaczeń państwowych. Jednak Jej ulubioną nagrodą był „Order Uśmiechu”, który odebrała dwukrotnie.

6 Plastusiowy pamiętnik Plastuś to mały ludzik z plasteliny, bardzo popularny wśród dzieci. Dzięki niemu poznajemy pierwsze doświadczenia i wzruszenia ze szkolnego życia. Plastuś jest nie tylko obserwatorem przygód uczniowskich, ale sam bierze w nich udział. Dotrzymuje kroku małej Tosi i jej kolegom w dostosowywaniu się do obowiązków ucznia, zasad koleżeństwa, porządku i poszanowania cudzej własności.

7 Plastusiowo Tym razem Tosia ulepiła Plastusiowi domek, pieska i kotka i wszystko, co potrzebne w plastelinowym gospodarstwie, a Plastuś zaprzyjaźnia się z sąsiadem krasnoludkiem.

8 Kajtkowe przygody Zabawny pamiętnik bociana, tytułowego Kajtka, obdarzonego mową i rozumem, a przy tym zaprzyjaźnionego z ludźmi. Opowieść o bocianie, zadomowionym w wiejskiej zagrodzie, pełna jest humoru i ciepła, w ciekawy sposób ukazuje gospodarskie zajęcia i życie na wsi.

9 Rogaś z Doliny Roztoki Książka ukazuje dzieje małego sarniątka, którym zaopiekowała się gromadka małych dzieci z gajówki. Żywa, urozmaicona akcja rozgrywa się na tle pięknej górskiej przyrody i krajobrazu Beskidu Sądeckiego.

10 Kukuryku na ręczniku Jest to zbiór 14 opowiadań, w których poruszane są w zabawny sposób tak ważne rzeczy jak: higiena osobista, szanowanie podręczników, posłuszeństwo czy radzenie sobie z codziennymi problemami.

11 Wiersze dla dzieci Zbiór pięknych, kolorowych i zabawnych utworów Marii Kownackiej. Z jej wierszy dla dzieci bije radość życia i zachwyt nad otaczającym światem. Poetka uczy Młodych Czytelników dostrzegać piękno i dobro oraz pokazuje, jak szukać tych wartości wokół siebie.

12 Głos Przyrody Encyklopedia wiedzy o polskiej przyrodzie w formie niezwykłej książki, którą czytelnicy w wieku od 8 do 14 lat przeczytają jednym tchem. Jest doskonałym źródłem wiedzy o otaczającym nas świecie roślin i zwierząt.

13 Dzieci z Leszczynowej Górki Wesoła, sympatyczna i zajmująca opowieść dla dzieci. Ewa i Tomek mieszkający w gajówce na Leszczynowej Górce poznają las i zaprzyjaźniają się z jego mieszkańcami.

14 Razem ze słonkiem Pory roku Przedwiośnie Wiosna Lato Złota jesień Szaruga jesienna Zima

15 Szkoła nad obłokami Bohaterami książki są uczniowie szkoły położonej wysoko w górach, czyli "nad obłokami". Możemy obserwować ich życie w miejscu, do którego nie dochodzi prąd, nie ma telefonów ani samochodów, trudno im się dostać do ubogiej szkółki. Ich rozrywką są wyścigi narciarskie, opowieści dziadka albo urządzanie przedstawień dla sąsiednich szkół.

16 Za żywopłotem Zbiór krótkich opowiadań o dalszych przygodach Plastusia, Tosi i Misia. Ułożone są chronologicznie - od rozpoczęcia wiosny aż do końca jesieni. Dowiemy się z niej sporo o życiu w ogrodzie, o zwyczajach zwierząt i gatunkach ptaków.

17 Dziękujemy! Do zobaczenia w bibliotece.

18 M. Anders : Marii Kownackiej służba dziecku. „Poradnik Bibliotekarza” 1994 nr 10. E. Brzoza: Maria Kownacka. „Płomyczek” 1987 nr 19. S. Frycie: Lektury odległe i bliskie. Antologia literatury dla dzieci i młodzieży. Warszawa 1991. T. Januszewski: Słownik pisarzy i lektur dla szkół podstawowych. Warszawa, Delta. W. Krajewska: To jest Plastuś, malutka pocieszka … Z piórnika do dziecięcych serc. Wspomnienie o Marii Kownackiej. „Płomyczek” 1997 nr 2. Kownacka Maria: Wikipedia Nasz Patron - Maria Kownacka: http://www.plock.edu.pl/szkoly/sokolow/patron.htm Noty wydawnicze.


Pobierz ppt "Aby mieć zawsze uśmiech i serce dla dzieci i serce dla dzieci."

Podobne prezentacje


Reklamy Google