Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonawcy projektu: N. Oniszczuk, E. Pszczółka, Ł. Żukowski nauczyciel nadzorujący: mgr Ewa Karpacz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonawcy projektu: N. Oniszczuk, E. Pszczółka, Ł. Żukowski nauczyciel nadzorujący: mgr Ewa Karpacz."— Zapis prezentacji:

1 wykonawcy projektu: N. Oniszczuk, E. Pszczółka, Ł. Żukowski nauczyciel nadzorujący: mgr Ewa Karpacz

2 Wspólnie opracowywaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania związane z tematem projektu. Następnie wykonywaliśmy doświadczenia. Potem postanowiliśmy udokumentować je poprzez robienie zdjęć. Po wykonanych pracach, wypełnialiśmy otrzymane wcześniej karty pracy, w których opisaliśmy, krok po kroku, nasze doświadczenia. W kolejnym tygodniu wykonaliśmy trzy prezentacje. Wspólnie je omówiliśmy i poprawiliśmy je. Ta prezentacja jest owocem naszej wielotygodniowej pracy i przygotowań nad tym projektem.

3

4 Pod wpływem niskiej temp. woda zamarza. Podczas zamarzania zwiększa swoją objętość, co prowadzi do pęknięcia butelki i wysadzenia zakrętki.

5 Woda w stawie zamarza, ale tylko na powierzchni. Na dnie woda posiada temp. dodatnią, mimo tego, że temp. powietrza jest ujemna. Dzieje się tak dzięki rozszerzalności temperaturowej wody.

6  Aby rozpuścić kostkę masła należy przygotować patelnię i włączyć gaz, położyć masło na patelni. Pod wpływem wysokiej temp. masło rozpuści się.  Można wystawić masło w pudełku lub sreberku za okno w ciepły dzień. Efekt będzie taki sam jak z patelnią.

7 Przyrządy i opis eksperymentu:  plastikowa foremka,  20ml wody,  20ml oleju,  20ml soku malinowego Do przygotowanej foremki wlewamy takie same ilości wody, oleju i soku. Następnie wstawiamy ją do zamrażalnika (temp. -5˚C).

8

9 Obserwacje i wyniki pomiarów: Po ok. 24h pobytu foremki w zamrażarce substancje zmieniły swój stan skupienia. Największą zmianę było widać w foremce z wodą. Natomiast olej i sok malinowy zakrzepł.

10

11

12 Wnioski: Nie wszystkie substancje w stanie ciekłym krzepną tak samo. Zależy to m.in. od gęstości i właściwości badanych substancji. Można jedna stwierdzić, że wszystkie ciecze krzepną.

13 Doświadczenie 2:

14 Sprawdzenie, czy woda osolona, osłodzona i zwykła zamarzają tak samo. Przygotowane naczynia z wodą słoną, słodką i zwykłą.

15 Potrzebne są dwa naczynia, w których przygotujemy wodę słoną i słodką oraz trzy jednakowe pojemniki, w których będziemy przeprowadzali proces krzepnięcia wody. Do naczyń nalewamy jednakowe ilości wody i pozostawiamy do zamarznięcia w jednakowej temperaturze.

16 Faza pierwsza, przed zamrażaniem

17 Faza druga, częściowe zamarznięcie

18 Faza ostatnia, całkowite zamarznięcie

19 z wody słodkiej z wody zwykłej z wody słonej

20 Obserwujemy, że najszybciej zaczyna krzepnąć zwykła woda, następnie woda słodka, a najwolniej słona. Zwykła woda zaczyna zamarzać od góry, natomiast dwie pozostałe od dołu. Po zamarznięciu wody słonej, sól wyszła na wierzch, woda słodka zamieniła się w klejącą kostkę, a zwykła zamarzła cała i miała mleczny odcień.

21 Czysta woda najszybciej zamarza. Różnego rodzaju dodatki (w tym przypadku cukier i sól) spowalniają zamarzanie. Ten proces i szybkość jego przebiegu zależy od domieszek dodawanych do wody, więc od gęstości cieczy.

22 Cel eksperymentu: Sprawdzenie, czy kostka lodu wrzucona do słonej wody zachowuje się tak samo jak kostka wrzucona do zwykłej wody.

23 Potrzebne są dwa jednakowe naczynia: jedno z wodą słoną, a drugie z wodą zwykłą. W naczyniach znajdują się takie same ilości wody, o jednakowych temperaturach, a kostki są jednakowych rozmiarów i kształtów. Wrzucamy po jednej kostce do każdego z naczyń i obserwujemy.

24 Obserwacje: Faza pierwsza: Kostki zostały wrzucone do naczyń. Faza druga: Kostki uległy częściowemu stopieniu.

25 Faza trzecia: Widoczna różnica w wielkościach kostek. Kostka w wodzie zwykłej rozpuściła się.

26  Obserwacje: Kostka w naczyniu z wodą zwykłą roztapia się szybciej.  Wnioski: Szybkość roztapiania się lodu zależy od gęstości cieczy, a co za tym idzie od ciepła właściwego cieczy, w której przebiega proces topnienia.

27  KRIOLOGIA - nauka o lodzie naturalnym, występującym w różnych postaciach w przyrodzie, atmosferze, hydrosferze i litosferze.  GLACJOLOGIA - nauka z rodziny kriologii; zajmuje się badaniem lodowców, lądolodów oraz własnościami lodów, ich występowaniem, procami ich powstawania oraz badaniem ich wpływo na środowisko.

28 Stany skupienia: Przemiany fazowe: *ciekły; *gazowy; *stały; GAZ skraplanie CIECZ parowanie krzepnięcie topnienie CIAŁO STAŁE resublimacja sublimacja

29 Ciepło topnienia: jest to ilość potrzebnej energii do stopienia jednostki masy danej substancji. Temperatura topnienia: to temperatura w której kryształ zmienia się w ciecz. To najwyższa możliwa temperatura w której może się rozpocząć krystalizacja tej substancji.

30 Gdy woda zamarza to temperatura otoczenia podnosi się, ponieważ energia jest przekazywana od krzepnącej cieczy dla otoczenia.

31  Cel eksperymentu: Zbadanie właściwości wody i lodu podczas oziębiania i ogrzewania.  Opis eksperymentu: Podgrzewanie świeczką lodu. Oziębianie w zamrażalniku wody.

32 Woda podczas oziębiania zmienia swój stan skupienia w stały (lód). Jej temperatura spada.

33 Lód podczas ogrzewania nad świeczką zaczyna pękać i topić się. Jego temperatura wzrasta i przechodzi ze stanu stałego w ciekły.

34 Woda pod wpływem niskiej temperatury zaczyna krzepnąć, a lód ogrzewany nad płomieniem topi się (pękanie lodu związane jest z siłami, które działają miedzy cząsteczkami lodu). Zmieniają swój stan skupienia.

35  Cel eksperymentu: Zbadanie jakie czynniki wpływają na temperaturę topnienia lodu.  Opis eksperymentu: Użyto trzy różne objętości w naczyniu wody zwykłej i trzy różne objętości w naczyniu wody z sokiem bardzo słodkiej.

36 Sześć naczyń z wodą i wodą z sokiem przed wstawieniem do zamrażarki.

37 Największe objętości. Średnie objętości.Najmniejsze objętości.

38 Porównanie objętości po 10 minutach od wyjęcia z lodówki przy temperaturze podanej obok.

39 Porównanie objętości po 30 minutach od wyjęcia z lodówki w stałej temperaturze.

40 Różnice w tempie topnienia lodu wynikają z tego, że każdy miał inną objętość. Najszybciej stopił się lód z wodą z sokiem o najmniejszej objętości, a najdłużej topił się zwykły lód o największej objętości.

41 Szybkość topnienia lodu zależy od temperatury otoczenia, od objętości lodu i od tego z czym woda była zmieszana przed zamrożeniem.


Pobierz ppt "Wykonawcy projektu: N. Oniszczuk, E. Pszczółka, Ł. Żukowski nauczyciel nadzorujący: mgr Ewa Karpacz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google