Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

język religijny DYSKURS JĘZYK podmiotowy (do Boga)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "język religijny DYSKURS JĘZYK podmiotowy (do Boga)"— Zapis prezentacji:

1 język religijny DYSKURS JĘZYK podmiotowy (do Boga)
przedmiotowy (o Bogu) język religijny JĘZYK

2 media konfesyjno-misyjne media religijne
media konfesyjnie i misyjnie neutralne dyskurs wiary dyskurs religii dyskurs metareligijny

3 C (- ; +) F (0 ; +) I (+ ; +) Y B (- ; 0) E (0 ; 0) H (+ ; 0) X
misyjność wiary („chcę, byś wierzył”) C (- ; +) F (0 ; +) I (+ ; +) Y niewiara („nie wierzę”) wiara („wierzę”) B (- ; 0) E (0 ; 0) H (+ ; 0) X G (+ ; -) A (- ; -) D (0 ; -) misyjność niewiary („chcę, byś nie wierzył”)

4 Różewicz Tadeusz (+ 2014), Bez
największym wydarzeniem w życiu człowieka są narodziny i śmierć Boga ojcze Ojcze nasz czemu jak zły ojciec nocą bez znaku bez śladu bez słowa czemuś mnie opuścił czemu ja opuściłem Ciebie życie bez boga jest możliwe życie bez boga jest niemożliwe przecież jako dziecko karmiłem się Tobą jadłem ciało piłem krew może opuściłeś mnie kiedy próbowałem otworzyć ramiona objąć życie

5 lekkomyślny rozwarłem ramiona i wypuściłem Ciebie a może uciekłeś nie mogąc słuchać mojego śmiechu Ty się nie śmiejesz a może pokarałeś mnie małego ciemnego za upór za pychę za to że próbowałem stworzyć nowego człowieka nowy język opuściłeś mnie bez szumu skrzydeł bez błyskawic jak polna myszka jak woda co wsiąkła w piach zajęty roztargniony nie zauważyłem twojej ucieczki twojej nieobecności w moim życiu życie bez boga jest możliwe życie bez boga jest niemożliwe

6 Powieść „Ewangelia według Piłata” Erica-Emmanuela Schmitta składa się z fikcyjnych listów Piłata do swojego brata Tytusa. W ostatnim ze swoich listów Piłat donosi, iż liczba wyznawców Chrystusa się zwiększa, i że odnalazł swą żonę Klaudię Prokullę, która do nich dołączyła. Opisuje też stan swojego ducha: „Często skarżę się Klaudii: przedtem byłem Rzymianinem, który wiedział, teraz stałem się Rzymianinem, który wątpi (…) - Wątpić a wierzyć, to jest to samo, Piłacie. Tylko obojętność jest ateistyczna” – odpowiadała Piłatowi żona. E.-E. S c h m i t t, Ewangelia według Piłata. Przeł. K. Rodowska, Kraków 2003, s. 234.

7 T. Różewicz (+2014), Jest taki pomnik /fragment/
„błogosławisz mi Tadeuszowi Judzie z Radomska o którym mówią że jest „ateistą” ale mój Dobry Papieżu jaki tam za mnie ateista ciągle mnie pytają co pan myśli o Bogu a ja im odpowiadam nieważne jest co ja myślę o Bogu ale co Bóg myśli o mnie”


Pobierz ppt "język religijny DYSKURS JĘZYK podmiotowy (do Boga)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google