Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wstęp Tą krótką prezentacją chcemy Wam pokazać jak ważna i przydatna może być matematyka dla każdego z nas w naszym codziennym życiu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wstęp Tą krótką prezentacją chcemy Wam pokazać jak ważna i przydatna może być matematyka dla każdego z nas w naszym codziennym życiu."— Zapis prezentacji:

1

2 Wstęp Tą krótką prezentacją chcemy Wam pokazać jak ważna i przydatna może być matematyka dla każdego z nas w naszym codziennym życiu.

3

4 Procent (symbol %, od pro centum, łac. na sto) jedna setna pewnej wielkości, czyli 10 promili. Parę przykładów:łac. promili 1% =0,01 25% =0,25 50% =0,5 75% =0,75,.

5 Zastosowanie w życiu codziennym -w etykietach -paragony z kasy fiskalnej -wycinki prasowe dotyczące wyborów -ulotki o promocjach lub rabatach -faktury -procentowy skład produktu -niektórych diagramach

6

7 Promile

8 Promil (łac. pro mille – na tysiąc) – jedna tysięczna pewnej całości albo dotychczasowej wartości. Oznaczany symbolem ‰. Stanowi dziesiątą część procentu.

9 Jeśli ćwiczyć będziesz stale, Zapamiętasz bardzo trwale, Jakie łatwe są procenty. Powtórz, powtórz po raz en-ty. Jeden procent – jedna setna, Trzy procenty – setnych trzy, Wiem ja, wiesz i Ty Pięćdziesiąt procent to połowa, I na klasówce spokojna głowa. Procent siedemdziesiąt pięć Licz, jeśli masz chęć! To trzy czwarte – każdy wie! Kto się trochę uczyć chce. A % dwadzieścia pięć, Jedną czwartą będzie, Jeśli zapytasz – tak odpowiedzą Ci wszędzie. Martyna Janiak i Ola Młynek

10 Cena netto - cena bez podatku VAT. Cena brutto – cena z podatkiem VAT. Cena detaliczna – oficjalna cena oferowana nabywcy za towar w punkcie sprzedaży. Cena hurtowa - oficjalna cena w hurtowni. Podatek, który z założenia ma w jak najmniejszy sposób oddziaływać na ostateczną cenę towaru i usługi podlegającej opodatkowaniu. Rabat - to zniżka oznaczona procentowo lub kwotowo od ustalonej ceny określonego towaru.

11

12 Figury przestrzenne

13 Sposoby wykorzystywania Architektura Jako różne pojemniki Obudowy różnych urządzeń

14 Sześcian (właściwie sześcian foremny, inaczej heksaedr) to wielościan foremny o sześciu bokach w kształcie identycznych kwadratów. Posiada dwanaście krawędzi i osiem wierzchołków. Ścinając w pewny sposób wierzchołki sześcianu otrzymujemy wielościan półforemny o nazwie sześcian ścięty.

15

16 a długość jednej krawędzi sześcianu. Wzór na objętość sześcianu: Wzór na całkowite pole powierzchni :

17 Prostopadłościan to równoległościan, którego każda ściana jest prostokątem. Ta definicja jest równoważna następującej: prostopadłościan to taki równoległościan, w jakim dowolne dwie ściany są do siebie albo równoległe, albo prostopadłe. Ma on 12 krawędzi, 8 wierzchołków i 6 ścian.

18 a, b, c – długości krawędzi Objętość prostopadłościanu V=abc Pole powierzchni prostopadłościanu P c =2(ab+bc+ac)

19

20 Graniastosłup 1.Graniastosłup jest to wielościan, którego wszystkie wierzchołki są położone na dwóch równoległych płaszczyznach, zwanych podstawami graniastosłupa i którego wszystkie krawędzie leżące poza tymi podstawami są do siebie równoległe. 2.Graniastosłup prosty to taki graniastosłup, w którym wszystkie ściany boczne są prostokątami. Graniastosłupem prostym czworokątnym jest m. in. prostopadłościan. 3.Graniastosłup prawidłowy to graniastosłup prosty o podstawach będących wielokątami foremnymi. 4.Graniastosłup archimedesowy (czasem nazywany pryzmą) to graniastosłup o krawędzi podstawy tej samej długości co wysokość.

21

22 Ostrosłup – bryła geometryczna w postaci wielościanu, którego wszystkie ściany prócz podstawy zbiegają się w jednym punkcie zwanym wierzchołkiem (czyli są trójkątami o wspólnym wierzchołku).Wysokość ostrosłupa to odległość od wierzchołka do płaszczyzny podstawy. Ostrosłup o podstawie czworokątnej: B – podstawa, h – wysokość

23

24

25 Figury płaskie

26 Sposoby wykorzystania figur płaskich Do rysowania na kartce W planach Na mapach

27 Figura płaska to zbiór punktów leżących w pewnej płaszczyźnie. Należą do nich np. koło, ośmiokąt, prosta, półprosta, trójkąt, czworokąt itd..

28 Czworokąty Czworokąt to wielokąt płaski o czterech bokach. Odcinek łączący dwa nie sąsiednie wierzchołki czworokąta nazywamy przekątną czworokąta. Każdy czworokąt ma dwie przekątne. Do czworokątów zaliczmy kwadraty, trapezy, romby, prostokąty, równoległoboki, deltoidy. Kwadrat jest wielokątem foremnym.

29 Najpopularniejsze Figury Płaskie

30 Wielokąty foremne- wielokąt, który ma wszystkie boki równej długości i wszystkie kąty tej samej wielkości.

31 Podsumowanie Tą prezentacją pokazaliśmy kilka przykładów zastosowania matematyki i omówiliśmy podstawowe jej aspekty.

32 Projekt przygotowany przez: - Sebastiana Augustyniak - Bartosza Pokój - Andrzeja Fudro - Fryderyka Stanik Źródła,z których korzystaliśmy - http://pl.wikipedia.org http://pl.wikipedia.org Zdjęcia zaczerpnięte - http://images.google.pl


Pobierz ppt "Wstęp Tą krótką prezentacją chcemy Wam pokazać jak ważna i przydatna może być matematyka dla każdego z nas w naszym codziennym życiu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google