Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkolne Arboretum Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkolne Arboretum Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie."— Zapis prezentacji:

1 Szkolne Arboretum Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie

2 Wstęp  W roku szkolnym 2012/2013 rozpoczęliśmy tworzenie szkolnego arboretum, sadziliśmy w nim nowe krzewy: krzewuszkę, skinię, tuję, cyprysy. Uczniowie poszczególnych klas przystąpili do pierwszego nasadzenia roślin. Najpierw zapoznali się z planem zagospodarowania terenów zielonych. Następnie odmierzono odległość między roślinami. Kolejnym krokiem było zasypanie, ubicie gleby wokół kwiatków i podlanie ich.  Była to wspaniała lekcja w naszym szkolnym arboretum. Ciąg dalszy sadzenia odbył się wiosną. W pracę zaangażowali się uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

3 Rok szkolny 2012/2013  Jesienią kontynuowaliśmy pracę związaną ze szkolnym arboretum, zostały posadzone nowe, ciekawe i piękne krzewy na terenach zielonych.  Klasy 1 : A,B,C,D posadziły rośliny o nazwie Spiraea.

4 Tawuła, tawuły - Spiraea  Tawuła to krzewy, które są bardzo często stosowane do ozdabiania ogrodów. Znane są z tego, że kiedy kwitną wiosną, są tak obsypane kwiatami, ze wyglądają jakby były ośnieżone. Później po przekwitnięciu zmieniają swój kolor na złocistoczerwony. Dorastają do ok. 2 m, a ich łodygi i gałęzie często rozrastają się łukowato na boki. Najczęściej w ogrodach można spotkać tawułę van Houtte’a oraz tzw. Wczesną. Pierwsza kwitnie trochę później niż druga, dlatego można je sadzić razem. Kwitną wtedy przez dłuższy czas.

5 Krzewuszka  Krzewuszka zwana wajgelą należy do rodzaju Weigela. Jej dekoracyjność wynika przede wszystkim z bardzo dekoracyjnych, dzwonkowatych kwiatów w barwie różowej, białej, czerwonej, a nawet żółtej. Zależnie od gatunku mogą osiągać nawet do 3 m wysokości.

6 Skimia  Krzew w naszym klimacie może osiągać około 1,5 m wysokości. Warto jednak wiedzieć, że w swoich ojczystych stronach skimia japońska osiąga do kilku metrów wysokości. Część podziemną stanowi płytki system korzeniowy, a część nadziemna charakteryzuje się zwartym pokrojem, mniej lub bardziej kulistym. Pędy zdrewniałe, kruche, liście skórzaste, błyszczące, gładkie, zimozielone. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczyna się kwitnienie rośliny. Pąki kwiatowe ukazują się dużo wcześniej, stanowiąc w okresie zimowym oryginalną dekorację. Zależnie od posiadanej odmiany zebrane w grona kwiatostany mogą być mniej lub bardziej wybarwione (odcienie różu).

7 Tuja  Tuje obejmują zaledwie 6 gatunków, z których tylko część zdominowała większość naszych ogrodów. Należą one do cyprysowatych, a naturalne ich siedliska występują w Ameryce Północnej i wschodniej Azji, gdzie osiągają nawet 60 m wysokości. W naszych realiach są o wiele niższe. Są to zimozielone drzewa, rzadziej krzewy o stożkowej, kolumnowej koronie. Gałęzie są spłaszczone, często pokryte dachówkowato przylegającymi łuskowatymi liśćmi. Szyszki, zwykle licznie występujące, mają kształt podłużny lub jajowaty. Najważniejsze gatunki to: żywotnik zachodni (Thuja occidentalis), żywotnik wschodni (Thuja orientalis), żywotnik olbrzymi (Thuja pilcata).

8 Cyprys  Cyprys (Cupressus L.) – rodzaj drzew iglastych z rodziny cyprysowatych. Obejmuje ok. 17[4]–19[5] gatunków, występujących w Ameryce Środkowej, w Azji od południowo-zachodnich Chin, poprzez rejon Himalajów po południowo-zachodnią Azję i północną Afrykę. Pochodzący z Azji południowo-zachodniej cyprys wiecznie zielony jest często sadzonym gatunkiem ozdobnym w całym obszarze śródziemnomorskim. Cyprys wiecznie zielony jest od wielu wieków często sadzonym gatunkiem ozdobnym na terenach parkowych, w ogrodach i na cmentarzach na całym obszarze śródziemnomorskim. Drewno bardzo trwałe, odporne na szkodniki owadzie, często wykorzystywane w meblarstwie[4]. W warunkach Europy środkowej cyprysy przemarzają jeśli uprawiane są w gruncie.

9 Oczar  Oczar (Hamamelis L.) – rodzaj rośliny z rodziny oczarowatych. Należy do niego 5 gatunków i jeden mieszaniec międzygatunkowy. Oczar japoński i omszony pochodzą z Azji wschodniej, pozostałe z Ameryki Północnej. Bywają sadzone jako rośliny ozdobne, w Polsce niemal wyłącznie w kolekcjach dendrologicznych.

10 Berberysy  W dniu 15 X 2013 r. uczniowie posadzili różne gatunki berberysów dzięki pomocy fundacji „Silesia” w Katowicach.

11 Berberys  Berberys, kwaśnica (Berberis L.) – rodzaj krzewów z rodziny berberysowatych (Berberidaceae Juss.). Należy do nich ok. 450 gatunków. Występuje w Eurazji, Ameryce i Afryce. W Polsce rośnie dziko tylko berberys pospolity.  Roślina ozdobna – sadzona w parkach i na skwerach. Wczesną wiosną czerwono ulistnione krzewy odcinają się od świeżej zieleni.  Owoce zimą stanowią cenne pożywienie dla ptaków.


Pobierz ppt "Szkolne Arboretum Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google