Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JEŻ - ZWIERZĘ CHRONIONE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JEŻ - ZWIERZĘ CHRONIONE"— Zapis prezentacji:

1 JEŻ - ZWIERZĘ CHRONIONE
Prezentacja multimedialna dla klasy III szkoły podstawowej mgr Maria Gałasiewicz Aby przejść dalej kliknij przycisk

2 SPOSÓB PORUSZANIA SIĘ PO PROGRAMIE
Przejdź do spisu treści. Pokaż poprzedni slajd. Pokaż następny slajd. Zakończ program. Program można również zakończyć naciskając klawisz Esc.

3 PRZEZNACZENIE PROGRAMU
Program „Jeż - zwierzę chronione” jest programem do zajęć zintegrowanych obejmujących treści ekologiczne, przeznaczonym dla uczniów klasy III szkoły podstawowej. Program został pomyślany jako pomoc do przeprowadzenia lekcji w szkole, ale może być także używany przez uczniów samodzielnie. Wymagania programu: komputer z kartą dźwiękową, zainstalowanym programem MS Power Point (składnik MS Office), program Paint jako domyślny program do otwierania plików *.bmp

4 SPIS TREŚCI 1. Strona tytułowa 2. Sposób poruszania się po programie
3. Przeznaczenie programu 4. Spis treści WPROWADZENIE: 5. Zagadka 6. Budowa ciała jeża 7. Występowanie jeża 8. Sen zimowy jeża 9. Tryb życia jeża 10. Pokarm 11. Młode jeże 12. Mały jeż - zdjęcie UTRWALENIE: 13. Budowa ciała jeża 14. Test sprawdzający wiadomości 17. Test ortograficzny 36. Kolorowanka 37. Wykaz źródeł

5 ZAGADKA Jestem zwierzątko nieduże, mam ostre igły na skórze.
Choć nie szyję nic, jak wiecie, pełno igieł mam na grzbiecie. Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. A cóż to za groźny zwierz? Na pewno, wiesz! Hanna Zdzitowiecka

6 JEŻ - WYGLĄD, BUDOWA CIAŁA
kolce uszy ogonek oczy ryjek łapki pyszczek

7 JEŻ - WYSTĘPOWANIE Jeż jest zwierzęciem dzikim, występującym w urozmaiconym terenie. Dobrze czuje się w skupiskach zagęszczonych krzewów, na łąkach z zaroślami, czy na obrzeżach lasów. Spotkać go można w parkach i ogrodach. W ostatnich latach liczba jeży znacznie się zmniejszyła, ponieważ wiele z nich ginie pod kołami samochodów, bądź nie przetrwa zimy.

8 SEN ZIMOWY JEŻA Jeże zapadają w sen zimowy z końcem października lub początkiem listopada. Schronienie swoje znajdują pod stertami gałęzi, w dużych kopcach liści, pod spróchniałymi pniami i w zakamarkach budynków gospodarczych na wsi.

9 TRYB ŻYCIA JEŻA Jeże prowadzą nocny tryb życia, na łowy wyruszają o zmroku. To znaczy, że jeże są aktywne głównie wieczorem. W razie niebezpieczeństwa jeż zatrzymuje się, nadsłuchuje i węszy. Słuch i węch ma znacznie lepszy niż wzrok. Napadnięty ucieka lub zwija się w kłębek. Przyjmuje wtedy prawie kulisty, obronny kształt.

10 POKARM JEŻA Głównym pokarmem jeży są owady, dżdżownice, ślimaki, larwy, pająki, stonogi i szarańczaki. Jeże nie są roślinożerne. Wbrew obiegowej opinii jeże absolutnie nie jadają jabłek. Jeże są bardzo pożyteczne, ponieważ żywią się wieloma szkodnikami.

11 MŁODE JEŻE Małe jeże przychodzą na świat 2 razy w roku. Nowo narodzony jeżyk jest zupełnie bezbronny. Jego maleńkie kolce są białe, miękkie, skryte pod cienką skórą. Młode karmione są przez 4 tygodnie. Samodzielność osiągają po 6 tygodniach.

12 MAŁY JEŻ

13 PODAJ NAZWY CZĘŚCI CIAŁA JEŻA
kolce 5 uszy 1 ogonek 6 oczy 2 3 ryjek 7 łapki 4 pyszczek Powiedz, jak nazywają się oznaczone (od 1 do 7) części ciała? Na ekranie zobaczysz po 10 sek. prawidłowe odpowiedzi.

14 TEST SPRAWDZAJĄCY (1) 1. Jeż żywi się: a) jabłkami
Kliknij na poprawnej odpowiedzi. Gdy usłyszysz brawa, wybrałeś prawidłowo! 1. Jeż żywi się: a) jabłkami b) szkodnikami roślin c) roślinami 2. Jeż jest pod ochroną, bo: a) jest sprytny b) jest pożyteczny i zagrożony wyginięciem c) jest ładny 3. Jeż prowadzi tryb życia: a) dzienny b) poranny c) nocny 4. Jeże zapadają w sen zimowy z końcem: a) kwietnia b) grudnia c) października

15 TEST SPRAWDZAJĄCY (2) 5. Kiedy młode jeże stają się samodzielne:
Kliknij na poprawnej odpowiedzi. Gdy usłyszysz brawa, wybrałeś prawidłowo! 5. Kiedy młode jeże stają się samodzielne: a) po roku b) po 8 tygodniach c) po 6 tygodniach 6. Jeż ma dobrze rozwinięty zmysł: a) wzroku b) słuchu c) dotyku 7. Napadnięty jeż: a) zwija się w kłębek b) zasypia c) atakuje zwierzęta domowe 8. Jeż jest zwierzęciem: a) domowym b) drapieżnym c) dzikim

16 TEST SPRAWDZAJĄCY (3) 9. Gdzie możemy spotkać jeża?
Kliknij na poprawnej odpowiedzi. Gdy usłyszysz brawa, wybrałeś prawidłowo! 9. Gdzie możemy spotkać jeża? a) na obrzeżach lasów b) nad jeziorami c) wysoko w górach 10. Jeż znajduje schronienie: a) w kretowinach b) w norach dzikich zwierząt c) w dużych kopcach liści

17 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały je(?) udał się na wędr...wkę nad ...ekę. W czasie swojej p...e...adzki spotkał wiewi...rkę, ...abę, t...miela i wr...bla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare d...ewa oraz pa...nące kwiaty i zielone k...aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

18 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędr(?)wkę nad ...ekę. W czasie swojej p...e...adzki spotkał wiewi...rkę, ...abę, t...miela i wr...bla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare d...ewa oraz pa...nące kwiaty i zielone k...aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

19 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad (?)ekę. W czasie swojej p...e...adzki spotkał wiewi...rkę, ...abę, t...miela i wr...bla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare d...ewa oraz pa...nące kwiaty i zielone k...aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

20 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej p(?)e...adzki spotkał wiewi...rkę, ...abę, t...miela i wr...bla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare d...ewa oraz pa...nące kwiaty i zielone k...aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

21 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej prze(?)adzki spotkał wiewi...rkę, ...abę, t...miela i wr...bla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare d...ewa oraz pa...nące kwiaty i zielone k...aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

22 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewi(?)rkę, ...abę, t...miela i wr...bla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare d...ewa oraz pa...nące kwiaty i zielone k...aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

23 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, (?)abę, t...miela i wr...bla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare d...ewa oraz pa...nące kwiaty i zielone k...aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

24 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, t(?)miela i wr...bla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare d...ewa oraz pa...nące kwiaty i zielone k...aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

25 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, trzmiela i wr(?)bla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare d...ewa oraz pa...nące kwiaty i zielone k...aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

26 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, trzmiela i wróbla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare d(?)ewa oraz pa...nące kwiaty i zielone k...aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

27 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, trzmiela i wróbla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare drzewa oraz pa(?)nące kwiaty i zielone k...aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

28 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, trzmiela i wróbla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare drzewa oraz pachnące kwiaty i zielone k(?)aki. Gdy dotarł nad ...ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

29 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, trzmiela i wróbla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare drzewa oraz pachnące kwiaty i zielone krzaki. Gdy dotarł nad (?)ekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m...gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

30 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, trzmiela i wróbla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare drzewa oraz pachnące kwiaty i zielone krzaki. Gdy dotarł nad rzekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie m(?)gł się poopalać na pla...y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

31 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, trzmiela i wróbla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare drzewa oraz pachnące kwiaty i zielone krzaki. Gdy dotarł nad rzekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie mógł się poopalać na pla(?)y i odpocząć po tak dł...giej podr y.

32 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, trzmiela i wróbla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare drzewa oraz pachnące kwiaty i zielone krzaki. Gdy dotarł nad rzekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie mógł się poopalać na plaży i odpocząć po tak dł(?)giej podr y.

33 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, trzmiela i wróbla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare drzewa oraz pachnące kwiaty i zielone krzaki. Gdy dotarł nad rzekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie mógł się poopalać na plaży i odpocząć po tak długiej podr(?)... y.

34 Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery.
TEST ORTOGRAFICZNY Czego brakuje przy (?) ? Kliknij na odpowiednią literę lub litery. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, trzmiela i wróbla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare drzewa oraz pachnące kwiaty i zielone krzaki. Gdy dotarł nad rzekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie mógł się poopalać na plaży i odpocząć po tak długiej podró(?)y.

35 TEST ORTOGRAFICZNY ó, u, rz, ż, h, ch
BRAWO! Ukończyłeś test. ó, u, rz, ż, h, ch Mały jeż udał się na wędrówkę nad rzekę. W czasie swojej przechadzki spotkał wiewiórkę, żabę, trzmiela i wróbla. Podczas spaceru podziwiał piękne stare drzewa oraz pachnące kwiaty i zielone krzaki. Gdy dotarł nad rzekę bardzo się ucieszył. Pomyślał sobie, że wreszcie będzie mógł się poopalać na plaży i odpocząć po tak długiej podróży. Nagroda >>

36 KOLOROWANKA Prawdziwe jeże nie noszą jabłek na grzbiecie.
W bajkach natomiast często są tak właśnie przedstawiane. Teraz możesz pokolorować bajkowego jeża korzystając z programu Paint. Aby otworzyć rysunek kliknij TU.

37 WYKAZ ŹRÓDEŁ 1. Dobrowolsaka H., Wesoła Szkoła, Warszawa 2000, WSiP
2. Domka L., Rozwijanie kompetencji ekologicznych u dzieci w nauczaniu integralnym. Życie szkoły. 8/2000, WSiP 3. Eisereich W., Przewodnik do rozpoznawania roślin i zwierząt, Oficyna MULTICO, Warszawa 1996 4. Materiały metodyczne - zagadki dla najmłodszych, PW „M.A.C.”, Kielce 1992 Wykorzystano zdjęcia ze stron: Kolorowanka pochodzi ze strony:


Pobierz ppt "JEŻ - ZWIERZĘ CHRONIONE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google