Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyzwanie dla współczesnego świata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyzwanie dla współczesnego świata"— Zapis prezentacji:

1 Wyzwanie dla współczesnego świata
Emigracja Wyzwanie dla współczesnego świata

2 Imigracja (z łacińskiego immigro – osiedlam się), przyjazd do obcego kraju w celu osiedlenia się tam na stałe. Imigracja jest wynikiem emigracji i razem z nią tworzy procesy migracji ludności w świecie. Napływ imigrantów może być przyczyną problemów gospodarczych, społecznych i politycznych, dlatego państwa regulują zasady stałego pobytu. Ustawy imigracyjne mogą różnicować przybyszów, w zależności od politycznych czy ekonomicznych interesów państwa przyjmującego, wskazywać na preferowane kraje, zawody, poziom wykształcenia, określać limity pozytywnie rozpatrzonych wniosków w okresie roku. Podpisuje się też umowy międzynarodowe, najczęściej bilateralne, regulujące status imigrantów w krajach osiedlenia, chroniące ich interesy. Wiąże się to z kwestią przyznawania obywatelstwo, traktowania cudzoziemców , azylu i ekstradycji.

3

4 Problemy Imigrantów Na emigracji jesteśmy narażeni na stres tak samo jak w kraju rodzinnym. Inne są tylko czynniki, które go wywołują. Największy problem stanowi zazwyczaj bariera językowa. Do tego dochodzi inna kultura, obyczaje, tryb życia, również prawo, którego nieznajomość prowadzi często do nieprzyjemnych sytuacji.

5 Czynniki wpływające na migracje
Przy analizie zjawiska migracji bierze się pod uwagę dwie grupy czynników wpływających na nie: czynniki wypychające - wywołują chęć opuszczenia danego miejsca, czynniki przyciągające - dają jakąś alternatywę i skłaniają do przyjazdu do danego miejsca. Migracja natrafia jednak na pewne przeszkody, które stanowią główne przyczyny małej mobilności ludności. Należą do nich: bariery polityczne - prawdopodobnie główna przyczyna niskiej mobilności ludności w skali świata, bariery językowe - jedna z głównych przyczyn niskiego poziomu migracji międzynarodowej w Unii Europejskiej i na innych obszarach bez barier politycznych, bariery kulturowe, bariery infrastrukturalne - np. słaby rozwój mieszkalnictwa (ważne w Polsce).

6 Nielegalni imigranci Skala nielegalnej imigracji do Unii dawno już wymknęła się spod kontroli. Szacuje się, że w 27 krajach UE jest od 2 do 8 mln cudzoziemców "bez papierów", z czego w Polsce - od 100 do 150 tys. Każdego roku do Unii dociera kolejne tys. nielegalnych. Komisja Europejska jest przekonana, że większość imigrantów szuka w UE pracy, a nie schronienia przed prześladowaniem.

7 Karanie bezprawnej imigracji
Polskie regulacje należą do najłagodniejszych w UE. Największa kara, jaka może spotkać polskiego przedsiębiorcę zatrudniającego nielegalnych imigrantów, to 5 tys. zł. W Belgii tymczasem firma złapana na zatrudnianiu na czarno płaci mandat w wysokości 3750 euro od każdego pracownika. W Holandii natomiast nie kończy się na grzywnie administracyjnej (4 tys. euro) - przedsiębiorcy grozi sprawa karna, 67 tys. euro grzywny i trzy lata więzienia. Bruksela nie proponuje wysokości kar, bo te mają ustalić rządy, ale Frattini nie ukrywa, że prawo ma być surowe. Łącznie z karami więzienia.

8

9 Praca na emigracji

10 Przyczyny emigracji 1. Brak pracy w kraju. 2.Niskie zarobki.
3.Chęc kontynuacji nauki za granicą. 4.Przyczyny polityczne. 5.Podszkolenie języka. 6.Walory turystyczne.

11 Francja- miejsce imigracji naszego gościa
Kiedyś podróżnik czy tak zwany człowiek gościńca to był margines społeczeństwa. Dzisiaj podróżują wszyscy.

12 Kiedy pan wyjechał ? Wyjechałem osiem lat temu w październiku , zostawiając moją żonę , dwójkę dzieci i resztę rodziny. Bez względu na to , że odwiedzałem ich mniej więcej co pół roku , bardzo za nimi tęskniłem. Natomiast w wakacje i w ferie rodzina przyjeżdżała do Francji , abyśmy spędzili razem każdą , wolną chwilę.

13 Co było przyczyna pana wyjazdu ?
Jak zazwyczaj w takich wypadkach chodziło o zwiększenie zarobków. Zacząłem pracować przy budowie zbiorników w miasteczku pod Marsylią. Pracowałem z różnymi ludźmi , głównie z Polakami , ale zdarzały się też osoby o innych narodowościach. Zdarzały się między nami spięcia , ale w ostateczności bardzo dobrze wspominam tych ludzi.

14 Jak długo zajeło panu przystosowanie do warunków klimatycznych panujących we Francji ?
Trudne było zaakceptowanie tamtejszej , letniej pogody , wiedząc , że moje dzieci w tym samym czasie lepią bałwany. Było tam ciągle ciepło , a mało kiedy zdarzały się temperatury poniżej 10⁰C.

15 Wyjezdzajac nie obawiał sie pan , ze bedzie problem ze znalezieniem pracy ?
Pracę miałem zapewnioną już przed wyjazdem , więc nie obawiałem się jej braku.

16 Czy trudno było porozumiec sie z mieszkancami obczyzny ?
Ze względu na to , że nigdy wcześniej nie miałem styczności z językiem francuskim , porozumiewanie się z ludźmi było ogromnym wyzwaniem. Zdarzało się również , że będąc na mieście , byłem oszukiwany w sklepach. Przed wyjazdem doszedłem do wniosku , że zdołam dobrze poradzić sobie z kontaktem z Francuzami. Jednak po kilku dniach spędzonych zagranicą okazało się , że nie jest to tak proste jak sobie wyobrażałem.

17 Czy nie bał sie pan zostawic rodziny i wyjechac w nieznane ?
Owszem , było to dla mnie trudne , lecz wiedziałem , że robię to dlatego , aby zapewnić godne życie moim bliskim.

18 Czy załuje pan decyzji podjetej przed kilkoma laty ?
Nie , ponieważ nadal uważam , iż był to bardzo dobry wybór.

19 Co moze powiedziec pan o tamtejszej kuchni ?
W zasadzie nie była zła , chociaż niektóre potrawy okazały się bardzo intrygujące i ciekawe. Jednak oczywiste jest to , że nic nie zastąpi polskiego jedzenia.

20 Co mysli pan o francuskiej kulturze ?
Za dużo się o niej nie dowiedziałem , bo nie miałem na to czasu. Z tego co widziałem są tam ciekawe zabytki , a sama kultura wyróżnia się ogromną różnorodnością.

21 Czy mieszkancy Francji sa zachowaniem podobni do Polaków ?
Francuzi są równie sympatycznym narodem jak Polacy. Chcą nawiązywać jak najwięcej nowych znajomości. Wiele razy spotkałem się z miłymi komentarzami pytającymi o moje samopoczucie.

22 Czy czesto dzwonił pan do Polski ?
Rozmowy międzykrajowe są dosyć drogie , więc rzadko kontaktowałem się z rodziną.

23 Co by pan radził osobom majacym zamiar wyjechac z ojczyzny ?
To zależy z jakich przyczyn. W moim przypadku było to konieczne. Jeżeli ktoś jest na to zdecydowany i nie ma nic do stracenia , a więcej do zyskania to radziłbym zrealizować plany.

24 Wywiad został przeprowadzony z panem Markiem Rolą

25 Pracę przygotowały : Ciemiecka Daria Graczyk Aleksandra
Tomaszewska Anna Bogiel Monika


Pobierz ppt "Wyzwanie dla współczesnego świata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google