Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjednoczone Emiraty Arabskie (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة al-Imārāt al-’arabiyya al-Mutta ḥ ida) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjednoczone Emiraty Arabskie (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة al-Imārāt al-’arabiyya al-Mutta ḥ ida) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone."— Zapis prezentacji:

1

2 Zjednoczone Emiraty Arabskie (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة al-Imārāt al-’arabiyya al-Mutta ḥ ida) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem. Powierzchnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich to 83 600 km². W tym kraju żyje 8 264 070 ludzi, czyli 99 osób/km².

3 Głową państwa jest prezydent Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan. Jest drugim w historii prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ma 68 lat.

4

5 W tym kraju ludzie posługują się językiem arabskim. Podstawowe zwroty: Tak – na‘am – نعم Nie – lā – لا Dzień dobry – ṣ abā ḥ u l- ḫ ajri – صباح الخير Dobry wieczór – masā ʾ u l- ḫ ajri – مساء الخير Pokój wam – as-salāmu ‘alaykum – السلام عليكم Do widzenia – ma‘a s-salāmati – مع السلامة Jak się czujesz? – kayfa ḥ āluka (do mężczyzny), kayfa ḥ āluki (do kobiety) – كيف حالك Witam – mar ḥ aban – مرحبا Dziękuję – šukran – شكرا Przepraszam - āsifun – آسف Jak się nazywasz? – ma (i)smuka? (do mężczyzny), ma (i)smuki? (do kobiety) – "i" nie jest tu wymawiane – ما اسمك Nie rozumiem – lā afham – لا أفهم Bóg jest wielki – alllah 'akbar – الله أكبر

6  Wersja arabska  عيشي بلادي عاش اتحاد إماراتنا عشت لشعب دينه الإسلام هديه القرآن حصنتك باسم الله يا وطن بلادي بلادي بلادي بلادي حماك الإله شرور الزمان أقسمنا أن نبني نعمل نعمل نخلص نعمل نخلص مهما عشنا نخلص نخلص دام الأمان وعاش العلم يا إماراتنا رمزالعروبة كلنا نفديكِ بالدماء نرويكِ نفديك بالأرواح يا وطن  Polskie tłumaczenie  Niech żyje mój kraj, unia naszych emiratów Żyjący dla narodu Którego religią jest Islam, a przewodnikiem Koran Uczyniłem cię silniejszym w imieniu Boga, o Ojczyzno Mój kraju, mój kraju, mój kraju, mój kraju Bóg ochronił nas przez złem Przysięgliśmy budować i pracować Pracować uczciwie, pracować ciężko Do końca naszych dni będziemy prawdziwi, uczciwi W bezpiecznym kraju, pod naszą flagą, o Emiraty Symbolu Arabizmu Poświęcimy się dla ciebie, damy ci naszą krew Poświęcimy dla ciebie nasze dusze, o Ojczyzno

7 W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ogólnie ludzie nie mają prawa zbytnio się,,obnażać”. Kobiety muszą chodzić prawie zupełnie zakryte. Jednak w jednym z emiratów (w Dubaju) są łagodniejsze zasady. Ważne, żeby kobieta miała po prostu zakryte kolana i ramiona. Mężczyźni także nie mogą pokazywać za dużo ciała.

8  W tym kraju jest monarchia konstytucyjna i elekcyjna. Monarchia konstytucyjna – forma władzy w państwie, gdzie jej zakres, zarówno dotyczący monarchy (władcy) jak i organów przedstawicielskich ludu (np. wybranych posłów), określany jest w spisanej konstytucji. Monarchia elekcyjna – ustrój polityczny, typ monarchii charakteryzujący się wyborem monarchy (wodza, władcy, króla, cesarza) przez społeczeństwo lub jego uprawnioną część.

9  Kraj należy do szybko rozwijających się i najbogatszych państw Azji Zachodniej. Od powstania kraju przez dłuższy czas najwięcej dochodów przynosiła ropa naftowa. Jej wydobycie na szerszą skalę i eksport rozpoczęły się w Abu Zabi w 1962 r. i w roku powołania Federacji (1971) osiągnęły ok. 44,5 mln ton. Dubaj rozpoczął wydobycie ropy naftowej w 1970 r., a w 1971 wyprodukował już ok. 6,5 mln ton ropy. Obecnie ropa naftowa daje tylko ok. 18% PKB. Najważniejszym sektorem gospodarki są dziś transakcje finansowe, co jest wynikiem zliberalizowania rynku.

10  islam – 76,9% (5 780 000)  chrześcijaństwo – 12,5% (950 000) › katolicyzm – 9,9% (750 000) › prawosławie – 1,3% (100 000) › protestantyzm – 1,3% (100 000)  hinduizm – 6,6% (490 000)  buddyzm – 2,0% (150 000)  brak religii – 1,1% (90 000)  inne religie – 0,7% (50 000)

11  Jeśli chodzi o religie, którą wyznaje większość ludzi to jest to islam. Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w nim objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Allaha do ludzi. Islam bywa określany jako mahometanizm. Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się Allahowi. Islam ma wspólne korzenie z judaizmem i chrześcijaństwem. Zgodnie z nauką Mahometa objawienie przekazane Żydom i chrześcijanom przez Abrahama, Mojżesza i Jezusa powinno zostać ponowione i uzupełnione. Muzułmanie wierzą, że wersety Koranu zostały stopniowo objawione Mahometowi poprzez Archanioła Gabriela. (arab. Dżibril) pomiędzy 610 r. n.e., a jego śmiercią 8 czerwca 632 roku. Podstawę islamu tworzy pięć zasad i obowiązków muzułmanina: wyznanie wiary w jedynego Boga (szahada), pięciokrotna modlitwa w ciągu doby, post w miesiącu ramadan, jałmużna na rzecz ubogich i pielgrzymka do Mekki przynajmniej raz w życiu. Za ostatniego proroka islam uznaje Mahometa, a za ostatnią objawioną księgę – Koran. Przed Mahometem Allah miał zesłać wielu innych proroków, wśród nich Adama, Abrahama (arab. Ibrahim), Mojżesza (arab. Musa) i Jezusa (arab. Isa). Przesłanie Mahometa początkowo głoszone było wśród przedstawicieli plemion arabskich, z czasem jednak rozpowszechniło się na całym świecie. Obecnie Arabowie stanowią około 20-25% wyznawców islamu. Islam jest uważany przez wyznawców za trzecią (po judaizmie i chrześcijaństwie) i ostateczną religię objawioną. Ortodoksyjny islam dzieli się na 3 główne odłamy: sunnicki, szyicki i charydżycki.

12  Walutą w Zjednoczonych Emiratach arabskich jest DIRHAM.

13  Kraj ten leży na pustyni, więc jest tam upalnie. Średnie temperatury w Emiratach Arabskich  Temperatura powietrza w dzień [°C]: styczeń 23 luty 23 marzec 27 kwiecień 31 maj 36 czerwiec 38 lipiec 39 sierpień 39 wrzesień 38 październik 34 listopad 30 grudzień 25 Temperatura powietrza w nocy [°C]: styczeń 14 luty 15 marzec 17 kwiecień 21 maj 24 czerwiec 27 lipiec 29 sierpień 30 wrzesień 27 październik 23 listopad 19 grudzień 16

14  Niestety z ZEA nie pochodzą, żadni znani ludzie, a kraj jest ubogi w zabytki. Jeśli nawet takie są to jednak nie byłam w stanie znaleźć tego w dostępnych źródłach.

15  W ZAE możemy znaleźć głównie potrawy z kuchni arabskiej. Termin kuchnia arabska obejmuje potrawy pochodzące z krajów świata arabskiego i w każdym z tych regionów znacznie się różni. Wspólnymi elementami są: upodobanie do warzyw (bakłażan, pomidory, papryka, cukinia, pietruszka, cebula, czosnek), owoców (granaty, cytryny, figi), ziół i przypraw, ryżu, kasz (unika się ziemniaków) oraz roślin strączkowych, zwłaszcza ciecierzycy i soczewicy. Najpopularniejszymi daniami lub dodatkami do dań są m.in.: hummus, falafel, zupa harira, tabouleh. Kuchnia krajów pustynnych (bliskowschodnich) opiera się na daniach z baraniny, zaś kuchnia arabska krajów śródziemnomorskich (Liban, Tunezja, Algieria, Maroko) bazuje na warzywach, rybach i owocach. Istotnym uzupełnieniem dań jest pieczywo (sezamowe obwarzanki, podpłomyk, pita).

16 Hummus – pochodząca z Libanu potrawa popularna na Bliskim Wschodzie w kuchni arabskiej, znana również w kuchniach kaukaskich. Wytwarzana jest z nasion ciecierzycy pospolitej.

17 Nowy Rok Obok obchodów muzułmańskiego Nowego Roku, w ZEA przyjęło się również świętowanie Nowego Roku kalendarza gregoriańskiego, czyli 1 stycznia. Podobnie jak w innych miejscach na kuli ziemskiej, w Dubaju nie brakuje wówczas pokazów sztucznych ogni. Milad un Nabi (Mawlid an-Nabi) Jest to święto upamiętniające narodziny proroka Mahometa. W 2013 r. dzień ten przypadnie na 24 stycznia. Jest to dzień wolny od pracy, choć nie świętowany zbyt hucznie. Lailat al Mi’raj Święto obchodzone na pamiątkę nocy, której Mahomet odbył podróż do Nieba. Prorok rozmawiał wówczas z Bogiem, który objawił mu jak muzułmanie powinni się modlić. W 2013 r. święto to wypada 4 czerwca. Jest to jedno z najważniejszych świąt islamu. Eid al-Fitr (zakończenie postu) Jest to święto obchodzone na zakończenie Ramadanu – muzułmańskiego miesiąca postu, podczas którego wierni nie spożywają posiłków, nie piją i nie palą tytoniu od świtu aż do zachodu słońca. Święto rozpoczyna się po zachodzie słońca ostatniego dnia postu i może trwać kilka dni. W 2013 r. przypada na dzień 7 sierpnia.

18  Burdż Chalifa, nazwa stosowana przed otwarciem: Burdż Dubajj – wieżowiec w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zbudowany przez przedsiębiorstwa Samsung Constructions, BESIX i Arabtec.

19 Wild Wadi Waterpark. Niezwykły Aquapark.

20 Emirates Palace, czyli hotel marzeń.

21 Wikipedia.pl https://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ommons/thumb/2/24/LocationUnitedArab Emirates.svg/240px- LocationUnitedArabEmirates.svg.png data:image/jpeg;base64,/9j/4AAQSkZJRgABAQAAAQ ABAAD/2wCEAAkGBwgHBgkIBwgKCgkLDRYPDQwMD RsUFRAWIB0iIiAdHx8kKDQsJCYxJx8fLT0tMTU3Ojo6Iys/R D84QzQ5OjcBCgoKDQwNGg8PGjclHyU3Nzc3Nzc3Nzc 3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3 Nzc3Nzc3N//AABEIAF8ASwMBIgACEQEDEQH/xAAcAA ACAwEAAwAAAAAAAAAAAAAEBQIGBwMAAQj/xAA 8EAACAQIEAggDBQgBBQAAAAABAgMEEQAFEiExQQ YTIlFhcYGRMkKxFCOhwfAHM1KSwtHh8SQVFkNTgv/EA BkBAAMBAQEAAAAAAAAAAAAAAAIDBAEFAP/EACER AAICAgIDAAMAAAAAAAAAAAABAhEDEiFBBBMxIlGh/ 9oADAMBAAIRAxEAPwAzLMrSHVTS3aORmjI4WU7i3654f UCXibrT9+CElHIsB8Q8xY+3O+CsvghlrIWnUGNTcgnmNx 9Bh3NBl+uPRGt2lF7E8Of0wrUTVii6sQVFiu178cdDMBmO qQ6+wFII9bY7dJ67KMjyWpzCSFWaMWjj1kdY5+FfDz5A HGYnpH0rzCQzUtHIofh9moWdbctyGwWpurNDplRukFT MCqIyr8R5qhBwxy9FSjSENq02QG/GwAH0xlgrenbbLFm O/IUCD+jHP/rXTOifXIlahXiz0AA9exjdTdTRcxZIqsx7jVKQv PgDiSIppnPzGVQNvBj+WKZ0a6XVFdmj0ueQo0kiM0LpE UZW4nVvaxHhxti5rL/xgBsC7Nv4AD88D2zzVBDwmLKLuP 3siqPw/tgmOgcxqbfiMeqx75bQqAbCYsdtudsd1qrAC ze2CpGoQ03WlwIVLMBe3688FK1TqXXEQQbgWwNl9T9 nmd1W/ZA3wzhrzJPGeq3Fxx78aLBax0TK6iqrqdJFhUyL G4HFdwdwbWPA+GK5T9M6+aoChaOPV8MZBY+pJ3Pt ht09qnpOi9QyAlpXjjY2vZS41H228yMZtTU4JsETrC9rsu58d XvheW1wmVYUvtWX56/NWDSvUslwdgdIUfT3wl/7tq45 QsOYmWzfBIl1bwuRf2IwDJUzzUMUXWNbtG7cGtw/DA EyyFwmsSRj5tOmxt3e+Jk77/pXKK+UaZlE8WdZMknVGN ZjImiTfSwvwty1Lfl5DhhVSTO1TUamNk0p1Ya4U8/oMdug WaUVVlkeXxMq1dG56yM8WuxIcd47Vj3H0xGKm6iorltx qnt4i+2KZJvVkMqVjSaYGKmQOexe48dsdevAsOs5YjW U8S1Uca/+sEgeZxF4l1HjhgoUJKVZiOF8Nck++kd2+QfXC fLV+0I1jTItx2aichtxcW52IIOG2VulNVywEhbxhgAjgG172 LeYxkXZmrsj0siWo6PZvq+GKjc+oGv+lffFACR/ZHkdgp0 m1zbGlVVLJJBVQO2uKridXBAAW62t7bennjGI3NTJHRV hIMGpCt7BmB5+xwOeG1MqwZNbRY0rKSoalSnkU6Uu Q22/d44nWGKKJjsEtqJPLwwojoKGVXF1Bj+IqGUrt3k4V VWYSSUkdNqJC8zxbfnib0pvgqeZxX5F4/ZV96czkt2utQ qe49r/ABixVBP26fkTOx/HbC79luXNR5JUVs/Z+0HrUB/hA sD+BPqMT/aFNVUk9EMqnkWpdWaWOOJZCUGkatwb bm3K9/DFklUTnpObGplkapLFrnbj3WxB5GZidvbFGhrM8 n0SQ1uYTmUMIfs1NDLrZbg30NsLi17YJhTpBJGGkzKqjc8 UEVM1vUyD6YDdG+p/sUZXl2a1VW3XVEsVPGAkjWN3u LWAYXJNzx8caD0NyXq6l6vQEp9HVooNy4uDcnu2Hm O64v50fy6GWZYJD2IwZWW1jIeHsL/TFyiRUjAQAADYAYz HC3sw5S6OdQkaxsSLbYyX9oHReSknGb5ehaCW3Xgb 6HsN/I/XzGNcYdYhvgGISpwAKcAQd9uXnyxQ+UK+M+ fVqZmUpqJDm2kczi3dFOgNdmFRBUZtA1PSagTG+0kg8 vlHnv8AXGqQdUJOvEaNKwsHUDVbuvg8BgpZvjOw8M ZqbYszKelyqgd9ACAiNEXbURwUeHLwAOKHmVfUVjm WqkJJ2A4Ko7gOQxYOlk4kqlhVvu6dSpt/Efi/Ie454SZVS mrqmlI7EIBAH8Xyj8CfTHNzTeXLoviKYRUIX2E0VE60xWeW QdYBqiViAOYHmDvccMJp+i0LTM3/ACBc3Np+fqpPuTi 4JCLhUvq5W7+/ EDFoJVuIw/1gRm0c8nlKdJ+oG/3BRvbV+Y9sXMfu98Z/0UYvn0ckg1PIJLt6FicaCLkAYbglcWDNUyMqkKLL cDuxyiKl27J79x+u7BLbeuOWi8hJ5ngO7b+2Hi6PIkDNqUbDgcQzCqWkp5J34ILAd5/X0OCidKhQNztiu5pN9tqOpj/cwtoBtcM/C/v9GwjyMvrhfYcVbKl mWtu2+zO1zfiSf0b+a9+G+WRLS5alt5H7bDvYjb2W38xwHmwSfOVo4AWSE9Xc82+Ynytp/wDnDONR8ZFkTffn44k8fHryNm7CKYaYnmke2gXPqP8AeBxq cBmBBO9rcMe7saSnQf8All1MTxsN/wAsdWjZmJVbjlcf5xWLFPRRVSujlIN9WhfUWP5Yv0Z4eWM9oA0dOpXiAXJvw53/AJb+2L7GzaAXsG06mtwHfibwZ3s g8yqmTktax4YkguQx4DHMKTuwAPcMTY7G+yrucdASCZxVtTUbtEQJn7EV+THn+fphEXOXUT1BBbqEGm4+KU/CPYgnzbDGqtV5iwc/c0gN1722J/Cw9Ti vdK6q0sNApP3Z62Q98ji49AD+OObnlvO+kOiugfIadpGkl3eRuyDbl8x9cNa8hKZo0PcLgccccuQ0cPVCwYoAx8/9nHeoUHqF4AuOPdh+ONRoFvmyT MqmmB+SJiRbhwH98TYyFr6reF+GBaQh6iZ/lBCKD3L/AJxOXMqeKRo2LEqbGy7YZarkHk //2Q== pl.wikipedia.org240 × 303Wyszukiwanie obrazempl.wikipedia.org240 × 303Wyszukiwanie obrazemChalifa ibn Zajid Al Nahajjan. Khalifa Bin Zayed Al Nahyan-CROPPED.jpg http://flaga.vlajky.org/nahled-velky/emiraty_arabskie.png https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Arabic_alp habet.png http://wiadomosci.com/wp- content/uploads/2015/11/MaxW640imageVersiondefaultAR- 151119022.jpg http://www.leftovercurrency.com/Resources/bank-al-maghrib-100- moroccan-dirhams-1987.jpg http://www.przyslijprzepis.pl/gfx/00/12/af/d3/image- 0cb6svn_jpeg/thumb_524x700_10_w.jpg/__/hummus.jpeg http://mediastream.jumeirah.com/webimage/heroactual//globala ssets/global/hotels-and-resorts/dubai/wild-wadi/offers/wild-wadi- currentoffers-hero.jpg Foto: www.burjkhalifa.ae www.kempinski.com

22


Pobierz ppt "Zjednoczone Emiraty Arabskie (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة al-Imārāt al-’arabiyya al-Mutta ḥ ida) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone."

Podobne prezentacje


Reklamy Google