Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

L ĄDEK Z DRÓJ – U ZDROWISKO W OJCIECH. U ZDROWISKO K IEDYŚ I T ERAZ KiedyśTeraz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "L ĄDEK Z DRÓJ – U ZDROWISKO W OJCIECH. U ZDROWISKO K IEDYŚ I T ERAZ KiedyśTeraz."— Zapis prezentacji:

1 L ĄDEK Z DRÓJ – U ZDROWISKO W OJCIECH

2 U ZDROWISKO K IEDYŚ I T ERAZ KiedyśTeraz

3 W IDOK OGÓLNY MIASTA Z 1 POŁ. XVIII W. – 1739 R.

4 H ISTORIA U ZDROWISKA Historia Uzdrowiska Lądek Zdrój to pasjonujący element codziennego i prawdziwego życia całej Europy. Charakterystyczne, że ten kurort, choć wielokrotnie niszczony i plądrowany – jak cały zresztą Śląsk – nigdy nie był źródłem podziałów międzyludzkich.

5 Do życiodajnych wód zjeżdżali bowiem wielcy i maluczcy tego świata. A podczas pewnej wojny, walczące ze sobą państwa podpisały nawet umowę, iż w jej trakcie będą w tutejszych termach leczyć swoich frontowych wojaków. Tak było podczas trzeciej wojny śląskiej w latach 1756-63!

6 P O ZDROWIE I URODĘ - OD NOWA Podczas II Wojny Światowej Lądek wyjątkowo nie ucierpiał, choć liczba kuracjuszy spadła praktycznie do zera. Armia Czerwona wkroczyła do miasta dopiero 9 maja 1945 roku i szybko uruchomiła zakłady lecznicze dla swoich potrzeb. Tylko budynki obecnego Szpitala Uzdrowiskowego „Adam" przekazano 25 sierpnia 1945 r. władzom polskim. Na początku 1946 r. powołano Zarząd Państwowego Uzdrowiska, który zorganizował pierwszy turnus leczniczy od l maja 1946 roku.

7 W 1965 roku połączono kurort Lądek Zdrój z odległym o ponad 30 km uzdrowiskiem Długopole Zdrój - powstało Przedsiębiorstwo Państwowe „Uzdrowisko Lądek- Długopole". Uruchomiono rozlewnie wody mineralnej „Długopolanka”

8 Dziś, w 2009 roku Uzdrowisko Lądek wkracza w nowy etap zmian. Będzie modernizowana baza noclegowa, przyrodolecznicza, wkrótce pojawią się nowe oferty usług leczniczych. Wszystkim działaniom, które podejmują pracownicy Uzdrowiska przyświeca jeden podstawowy cel: dobro człowieka.

9 Z NANI W U ZDROWISKU Goethe Caryca Katarzyna II Car Aleksander I John Quincy Adams Marianna Orańska

10 Z ABIEGI I MASAŻE W uzdrowisko jest wiele zabiegów i masaży min. - kąpiele w wodach radonowych - emanacje radonowe - kinezyterapię - masaże - psychorelaksację - muzykoterapię - choreoterapię - akupunkturę - terapię zajęciową

11 Z ABIEGI Kąpiel perełkowa - odbywa się w specjalnych wannach posiadających na dnie otworki, przez które wtłaczane jest pod ciśnieniem powietrze. Kąpiel działa kojąco, uspakajająco, jest także delikatnym masażem. Jej wartość leczniczą wzmacnia to, że korzystamy z wody mineralnej z tutejszych źródeł. W Wojciechu do dyspozycji kuracjuszy mamy 25 wanien. Kąpiel siarczkowo-fluorkowa – znakomita w leczeniu osteoporozy. Wynika to stąd, że fluorki zawarte w wodzie są silnym stymulatorem tworzenia tkanki kostnej.

12 Basen Wojciech - pięknie odrestaurowany basen z XVII wieku, w tureckim stylu, dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych. Marmurowy okrągły basen, pod kopułą neobarokowego budynku, wypełnia błękitna woda mineralna, pochodząca z naturalnego termalnego źródła. Jest to woda radonowo - siarczkowo-fluorkowa. Jednocześnie mieści 15 osób. Kąpiel siarczkowo-borowinowa – jest to zabieg w 2% roztworze wodnym pasty borowino-wej o temperaturze 36- 37°C, który łączy dobroczynne działanie mineralnych wód termalnych siarczkowo-fluorkowych oraz borowiny, dzięki silnemu rozdrobnieniu borowiny stosowanej w tym zabiegu, oddziaływanie na skórę, a poprzez nią na układ kostno- mięśniowy jest zwielokrotnione, przede wszystkim przeciwzapalne, ściągające, poprawiające ukrwienie tkanek. Fasony borowinowe - polegają na zanurzeniu dłoni lub stóp w wanienkach wypełnionych pastą borowinową. Stosujemy je jako zabieg uzupełniający leczenie schorzeń dłoni i stóp. To nasz, lądecki pomysł.

13 W ODY RADONOWE Woda radonowa jest znakomita w rehabilitacji chorób narządów ruchu, bez względu na to, czy mają charakter pourazowy, czy reumatyczny. To dlatego, że powoduje przekrwienie także w obrębie stawów i mięśni. Efektów nie można nie zauważyć. Zmniejsza się ograniczenie ruchu w stawach, bolesność, obrzęki; zwiększa siła mięśni. U chorych ze zmianami zwyrodnieniowo -zapalnymi wzrasta ilość hemoglobiny, wskaźnik barwny i liczba limfocytów, spada zaś liczba leukocytów, a co bardzo istotne, obniża się odczyn opadania krwinek (OB). U osób w średnim i starszym wieku radon powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego w krwi, wpływa korzystnie na dynamikę serca, zaś w niezbyt zaawansowanej chorobie wieńcowej prowadzi do zmniejszenia, a nawet ustąpienia bólów za mostkiem.

14 W ODY SIARCZKOWO - SIARKOWODOROWO – FLUORKOWE Siarczki powodują wzrost poziomu hemoglobiny i liczby czerwonych krwinek. Zwiększa się we krwi poziom glutationu, a obniża się poziom cholesterolu, co wpływa hamująco na procesy miażdżycowe. Reguluje się przemiana materii, wzrasta odporność organizmu. Po kąpielach zmniejsza się ciśnienie tętnicze krwi. Wody siarczkowe działają również na samą skórę. Efekty widać już po kilku kąpielach. Skóra sucha, zrogowaciała, zwiotczała staje się miękka, bardziej sprężysta i wygładzona. W wodach mineralnych naszego uzdrowiska znajduje się dużą ilość fluoru. Fluorki biorą udział w przemianach wapniowych oraz w blokadzie wapnia w tkance kostnej. Zaleca się wykorzystywanie ich w leczeniu osteoporozy. Skład chemiczny tej wody leczniczej jest szczególnie przydatny w kuracjach chorób kości i stawów, hamując procesy destrukcyjne związane przede wszystkim ze starzeniem się organizmu i niekorzystnymi przemianami hormonalnymi.

15 M ASAŻE Masaż wirowy - kończyn dolnych i górnych - to kąpiel w ciepłej wodzie mineralnej wprowadzonej w ruch wirowy przez specjalne urządzenie. Jest to łagodny masaż skojarzony z wpływem ciepła, powodujący rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia oraz złagodzenie bólu. Masaż relaksacyjny twarzy - jest delikatnym masażem kosmetyczno-leczniczym, posiadającym wspaniałe właściwości odstresowujące oraz pozwala osiągnąć stan głębokiego relaksu, a także przynosi wyraźną ulgę dla napiętych mięśni twarzy Masaż suchy relaksacyjny - łączy zalety masażu klasycznego i energetycznego. Wykonywany jest powolnymi ruchami o działaniu antystresowym i uspokajającym. Pozwala pozbyć się napięcia na całym ciele

16 Masaż suchy odchudzający - wykonywany jest w oparciu o całościowy masaż leczniczy, łącząc w sobie techniki masażu klasycznego i technik łącznotkanowych. Polecany szczególnie w celu likwidacji tkanki tłuszczowej z okolic pośladków, bioder i ud, przyczynia się również do ogólnego spadku wagi. Masaż suchy z drenażem limfatycznym - specjalistyczny masaż ciała usprawniający przepływ limfy i poprawiający procesy życiowe w skórze. Usuwane są obrzęki oraz zmiany skórne spowodowane zastojem limfy przy cellulicie. Natrysk biczowy - jest to zabieg wodoleczniczy polegający na działaniu strumienia wody wydobywającej się z gumowego węża pod ciśnieniem 1,5 - 5 atmosfery kierowanej na odpowiednie okolice ciała. Wykorzystywany jest do leczenia nerwic, stanów wyczerpania psychicznego i innych schorzeń.

17 Z ABYTKI L ĄDKA Most św. Jana Pomimo ponad 750-letniej historii miasta, zabytków z początku istnienia miasta w Lądku nie znajdziemy. Najstarszym z zachowanych w dobrym stanie jest kamienny most na rzece Białej Lądeckiej budowany w 1565 roku z kamienia łamanego na zaprawie wapiennej. Most nosi imię św. Jana z uwagi na to, że na balustradzie znajduje się barokowa kamienna rzeźba patrona mostów i od powodzi św. Jana Nepomucena z 1710 r. - dzieło Michała Klahra. Kamieniczki Obiekty zabytkowe w części miejskiej pochodzą z okresu baroku. Zaliczyć tu należy kamieniczki w zachodniej i północnej pierzei rynku. W pierzei północnej również renesansowe podcienia. Figura Trójcy Św. Barokowa jest też figura Trójcy Św., wykonana przez Michała Klahra w 1741 r., ufundowana przez mieszkańca Lądka Jana Antoniego Reichla, radcy prawnego i notariusza cesarskiego.

18 Barokowa Kaplica Zdrojowa - Sanktuarium M.B. Uzdrowienia Chorych Między parkiem centralnym, a parkiem 1000-lecia znajduje się barokowa kaplica zdrojowa. Jest to budowla z lat 1679-80, fundacja hr. Zygmunta Hoffmanna, zarządcy hrabstwa kłodzkiego. W roku 1690 kościółek poszerzono o dwie nawy boczne. Pierwotnie był pod wezwaniem Matki Bożej na Pustkowiu, obecnie Sanktuarium M.B. Uzdrowienia Chorych. Obok na placu przed kościołem kolumna maryjna z 1887 r. - fundacja Antoniego Krzyżanowskiego przemysłowca poznańskiego.

19 Rzeźba Michała Klahra Na szczególna uwagę zasługuje kamieniczka nr 1. W latach 1693-1742 mieszkał tu jeden z najsłynniejszych rzeźbiarzy na Ziemi Kłodzkiej tego okresu - Michał Klahr, jego autorstwa jest również rzeźba nad portalem domu przedstawiająca Matkę Boską Śnieżną. Pręgierz z XVI w. Po stronie wschodniej ratusza kamienny pomnik średniowiecznego prawa - pręgierz z XVI w. Pręgierz został odnaleziony przez nieżyjącego już mgr Zbigniewa Martynowskiego, krajoznawcy i Przewodnika Sudeckiego, dzięki jego staraniom wrócił na swoje miejsce.

20 A TRAKCJE ! Jeździectwo, przejażdżki bryczką. Samochodowe i konne rajdy plenerowe. Odcinki specjalne - trasy rajdów samochodowych (serpentyny). Wycieczki zorganizowane, również poza Kotlinę Kłodzką - Praga i Wiedeń - PTTK. Obiekty sakralne - Wambierzyce, Góra Igliczna, Bardo Śląskie. Muzea: Ziemi Kłodzkiej, papiernictwa, filumenistyczne.

21 B ASEN W W OJCIECHU ZDJĘCIA PRZEDWOJENNE L ĄDKA Z DROJU

22 DOM ZDROJOWY – widok przedwojenny

23 Zbieranie kamieni półszlachetnych - Kletno. Sztolnie, tunele, wyrobiska, kopalnie, przejścia podziemne. Jaskinie: Niedźwiedzia, Radochowska, Solna.

24 Pomniki przyrody: Arboretum w Lądku Zdroju, parki w Długopolu Zdroju, Goworowie. Baseny, pływalnie. Łowienie ryb, grzybobranie, łowiectwo, ornitologia. Wieczory przy ognisku, grillowanie, kuligi.

25 P RACE WYKONYWALI : S TRONY WWW : Maja Hreczuk Kamil Wesołowski Kamila Partyka www.wikipedia.pl www.ladek.com www.uzdrowisko-ladek.pl www.google.pl www.ladekzdroj.w.interia.pl


Pobierz ppt "L ĄDEK Z DRÓJ – U ZDROWISKO W OJCIECH. U ZDROWISKO K IEDYŚ I T ERAZ KiedyśTeraz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google