Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Blok III: Pojazdy stosowane w rolnictwie Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Lekcja 7: Układy hamulcowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Blok III: Pojazdy stosowane w rolnictwie Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Lekcja 7: Układy hamulcowe."— Zapis prezentacji:

1 Blok III: Pojazdy stosowane w rolnictwie Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Lekcja 7: Układy hamulcowe pojazdów rolniczych (1 godz.)

2 W ciągnikach hamulce stosuje się na tylnych kołach. Ze względu na zmniejszenie potrzebnego przy hamowaniu momentu hamulce są umieszczane najczęściej nie bezpośrednio na kołach ciągnika, lecz na półosiach tylnego mostu. Zastosowanie zwolnic powoduje, że moment na półosiach jest mniejszy niż moment na kołach napędowych. Układ hamowania składa się z: 1.Układów uruchamiających hamulce, które dzielą się na mechaniczne, hydrauliczne i pneumatyczne. 2.Hamulców: taśmowych, szczękowych i tarczowych. Dzięki możliwości niezależnego oddziaływania na lewe i prawe koło hamulce mogą być wykorzystywane do ułatwienia skrętu.

3 Schemat hamulca taśmowego z mechanicznym układem uruchamiającym

4 Schemat hamulca szczękowego (bębnowego) z mechanicznym układem uruchamiającym

5 Schemat hamulca zasadniczego szczękowego (bębnowego) z hydraulicznym układem uruchamiającym i hamulca pomocniczego taśmowego z mechanicznym układem uruchamiającym

6 Zasada działania hamulca tarczowego

7 W hamulcach tarczowych elementami hamującymi są tarcze cierne zamocowane na półosiach. Naciśnięcie pedału hamulca jest przekazywane do dwóch tarcz dociskowych, powodując ich obrót w przeciwnych kierunkach. Między tarczami (w ukośnych zagłębieniach) znajdują się kule rozpierające. Podczas obracania się tarcz kule przemieszczają się do płytszej części zagłębień (rowki fasolowe), powodując odsuniecie tarcz na boki i dociskanie obracających się z półosią tarcz ciernych do nieruchomej obudowy hamulca. Powstająca siła tarcia hamuje ciągnik. Jeżeli nacisk na pedał hamulca zostanie zwolniony, to układ sprężyn przesuwa tarcze dociskowe do położenia zluzowanego. W ciągnikach ciężkich i samojezdnych maszynach rolniczych stosuje się tarczowe hamulce mokre, zanurzone w oleju.

8 Obsługa układu hamowania jest bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo pracy i ruchu drogowego. Każdorazowo przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie sprawdzić stan i działanie hamulców. Należy zwracać szczególną uwagę na stan połączeń układu dźwigni i cięgieł, czy nie występują luzy wskazujące na ich nadmierne zużycie lub rozregulowanie. W hamulcach sterowanych hydraulicznie odpowiednia ilość i jakość płynu hamulcowego wypełniającego układ istotnie wpływają na działanie mechanizmu. Układ hydrauliczny (pompa, przewody, cylinderki hamulcowe) musi być szczelny. Należy sprawdzać, czy w zbiorniczku znajduje się odpowiednia ilość płynu hamulcowego. W razie stwierdzenia obniżenia poziomu płynu trzeba określić przyczynę ubytku i usunąć usterkę. Uzupełniając płyn w układzie, należy zwrócić uwagę na jego gatunek, gdyż nie wszystkie płyny hamulcowe można ze sobą mieszać. Gatunek płynu, znajdującego się w układzie hamulcowym pojazdu, jest podawany w instrukcji obsługi.


Pobierz ppt "Blok III: Pojazdy stosowane w rolnictwie Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Lekcja 7: Układy hamulcowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google