Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pod Bezpiecznym Dachem - innowacyjny rozwój infrastruktury Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu Projekt zrealizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pod Bezpiecznym Dachem - innowacyjny rozwój infrastruktury Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu Projekt zrealizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego."— Zapis prezentacji:

1 Pod Bezpiecznym Dachem - innowacyjny rozwój infrastruktury Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu Projekt zrealizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Warszawa 16 marzec 2016 r

2 DPS Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu Przeznaczony jest dla 105 dorosłych mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie. Świadczy całodobową opiekę i wsparcie uwzględniając indywidualne potrzeby i możliwości podopiecznych. Zapewnia warunki do bezpiecznego i godnego życia. Tworzy rodzinną i ciepłą atmosferę, aby podopieczni mogli czuć się jak we własnym domu. Celem działań placówki jest zapewnienie jej mieszkańcom możliwości wszechstronnego rozwoju oraz zwiększenie ich dostępu i uczestnictwa w różnych formach życia społecznego, kulturalnego i zawodowego. Dom opiera się na wartościach chrześcijańskich i charyzmacie szpitalnictwa zapoczątkowanym przez św. Jana Bożego.

3 „POD BEZPIECZNYM DACHEM - INNOWACYJNY ROZWÓJ INFRASTRUKTURY DPS W IWONICZU” To projekt realizowany w okresie 03.12.2013 - 31.07.2015 w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Projekt pozwolił wprowadzić w ośrodku innowacyjne rozwiązania w obszarze warunków życia podopiecznych oraz w obszarze warunków pracy personelu. Umożliwił zagospodarowanie terenu wokół DPS, modernizację wewnątrz budynku oraz posłużył podniesieniu kwalifikacji zawodowych kadry. Całkowity koszt projektu wyniósł 2.870.733,33 zł, z czego dofinansowanie ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wyniosło 2.440.123,32, wkład własny Konwentu Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu stanowił 15 % tj. 430.610,01 zł.

4 Nowoczesny ogród – nowe możliwości aktywizacji i rehabilitacji podopiecznych Liczne alejki, ścieżki spacerowe i oczko wodne zachęcają do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, spacerów i jazdy na rowerze nawet najbardziej biernych mieszkańców Domu, stwarzają możliwości do spotkań i integracji poza budynkiem.

5 Nowoczesny ogród – nowe możliwości aktywizacji i rehabilitacji podopiecznych Jacuzzi pozwala na przyjemne i radosne spędzanie czasu w największe upały. Grill jest wykorzystywany w czasie imprez i spotkań integracyjnych.

6 Nowoczesny ogród – nowe możliwości aktywizacji i rehabilitacji podopiecznych Z tężni solankowej korzystają szczególnie osoby uzależnione od nikotyny oraz chorzy z problemami układu oddechowego. Ponadto bodźce słuchowe i wzrokowe są wykorzystywane jako element terapii polisensorycznej osób z głębszą niepełnosprawnością.

7 Nowoczesny ogród – nowe możliwości aktywizacji i rehabilitacji podopiecznych Rabaty i poletka warzywne, ziołowe i kwiatowe wraz z pomieszczeniem na narzędzia ogrodnicze są wykorzystywane przez mieszkańców i terapeutów do nauki zawodu ogrodnika, a zebrane warzywa i zioła służą do zajęć kulinarnych.

8 Nowoczesny ogród- nowe możliwości aktywizacji i rehabilitacji podopiecznych Boisko sportowe i fitness ogrodowy cieszą się zainteresowaniem zwłaszcza osób z lżejszą niepełnosprawnością, które rozwijają tu swoją kondycję fizyczną oraz kształcą umiejętności gier zespołowych Z kolei zainteresowanie społeczności lokalnej sprzyja wzajemnej integracji.

9 Nowoczesny ogród – nowe możliwości aktywizacji i rehabilitacji podopiecznych Altana wielofunkcyjna chroni w lecie przed słońcem, w czasie imprez w połączeniu z nagłośnieniem i oświetleniem całego ogrodu daje świetne warunki do występów, zabawy i integracji, natomiast na co dzień służy jako suszarnia.

10 Nowoczesny ogród – nowe możliwości aktywizacji i rehabilitacji podopiecznych Nowe ogrodzenie i brama wjazdowa zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców placówki. Przed budynek DPS został przeniesiony i ustawiony na nowym cokole pomnik św. Jana Bożego - założyciela i patrona Zakonu Bonifratrów. Ozdobne rośliny, rabaty, kostka brukowa, miejsca parkingowe poprawiły estetykę i wygląd wokół budynku.

11 Hipoterapia - wreszcie na poziomie Nowopowstały budynek do hipoterapii wraz z całym zapleczem socjalnym i wybiegiem dla koni umożliwia prowadzenie bardzo popularnych wśród podopiecznych zajęć hipoterapii w komfortowych warunkach i niezależnie od pogody.

12 Nowoczesna kuchnia Kuchnia została wyposażona w nowoczesny piec, kuchnię, zamrażarkę, chłodziarkę oraz inne urządzenia, sprzęt i meble, które zdecydowanie usprawniają pracę personelu i podnoszą jakość i smak przygotowywanych potraw. Winda żywieniowa ułatwia transport posiłków z kuchni na grupy mieszkalne.

13 Modernizacje w pralni i szwalni Nowe pralnice, suszarki, magiel, stół do prasowania oraz nowoczesna maszyna do szycia pozwalają zaoszczędzić czas i wysiłek personelu. Zamontowany system odzysku wody już daje mierzalne oszczędności finansowe.

14 DPS bez barier Uruchomienie dwóch wind osobowych pozwoliło zlikwidować ostatnie bariery architektoniczne.

15 Nowe formy terapii Powstała pracownia komputerowa wyposażona w komputery, drukarki, plotery i nowoczesną maszynę do haftowania, dzięki czemu podopieczni otrzymali ofertę dotyczącą rozwijania zainteresowań i konkretnych czynności przydatnych w codziennym życiu.

16 W stronę profesjonalizmu Profesjonalny sprzęt muzyczny: instrumenty i nagłośnienie umożliwia istniejącemu w ośrodku zespołowi muzycznemu samodzielne występy na scenie dając pełne poczucie profesjonalizmu.

17 Przygotowany personel - gwarancją realizacji celów placówki 46 pracowników uczestniczyło w szkoleniach, które dotyczyły udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz różnych aspektów pracy z osobami niepełnosprawnymi. Szkolenia wsparły uczestników w radzeniu sobie z konkretnymi problemami, poruszały również zagadnienia dotyczące pracy zespołu terapeutyczno - opiekuńczego. Pracownicy kuchni odbyli szkolenie nt. łączenia nowych smaków.

18 Czerpiemy z dobrych wzorców 14 pracowników w ramach wizyty studyjnej odwiedziło placówki w Niemczech i Austrii świadczące wsparcie osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Już widoczne efekty wizyty studyjnej to wprowadzanie komunikacji alternatywnej (piktogramów) oraz powstanie „kącika” do zajęć polisensorycznych.

19 Jakość życia mieszkańców a projekt Większa oferta terapeutyczna i rehabilitacyjna daje widoczne efekty: więcej podopiecznych korzysta z różnych form aktywizacji w ogrodzie zarówno indywidualnie jak też w ramach zajęć. Obserwuje się zdecydowanie większą inicjatywę ze strony mieszkańców do spacerów, jazdy na rowerze oraz samodzielnych wyjść do ogrodu i spędzania tam czasu. Zajęcia hipoterapii prowadzone są codziennie, odbywają się zajęcia komputerowe, a zespół muzyczny dał już kilka profesjonalnych występów, dzięki czemu wielu podopiecznych rozwija swoje zainteresowania, talenty i ma możliwość czerpać z tego satysfakcję. Mieszkańcy zauważają bardziej urozmaicone posiłki, częściej potrawy typu pierogi, gołąbki oraz inne nowoczesne potrawy.

20 Oceny personelu Projekt „Pod bezpiecznym dachem” umożliwił wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań i inwestycji, na które nigdy nie pozwoliłaby bieżąca sytuacja finansowa placówki. Personel kuchni i pralni wyraża zadowolenie z warunków pracy i zwraca uwagę na czas zaoszczędzony dzięki korzystaniu z nowoczesnych sprzętów i urządzeń. Personel sprawujący bezpośrednią opiekę podkreśla udogodnienia wynikające z wind osobowych i żywieniowych. Personel Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego zauważa, iż większa aktywność mieszkańców wpływa na lepsze ich funkcjonowanie w codziennym życiu oraz zmniejsza nasilenie niepożądanych zachowań. Dobra atmosfera panująca w Domu, efektywna praca zespołowa oraz nowe rozwiązania wprowadzane w obszarze usług wspomagających pozwalają wysnuć wniosek, iż szkolenia personelu nie były daremne.

21 Dziękuję za uwagę W prezentacji wykorzystano fotografie wyk. przez p. Janusza Foltę.


Pobierz ppt "Pod Bezpiecznym Dachem - innowacyjny rozwój infrastruktury Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu Projekt zrealizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google