Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRACA Z GEOGRAFI Maria Beliniak i Anna Jakubowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRACA Z GEOGRAFI Maria Beliniak i Anna Jakubowska."— Zapis prezentacji:

1 PRACA Z GEOGRAFI Maria Beliniak i Anna Jakubowska

2 LIV Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Nazaretanek, Warszawa, Czerniakowska 137 To instytucja oświatowo-edukacyjna zajmująca się kształceniem i edukacją.

3 LXXV Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Warszawie

4 Zamek Ujazdowski W 1516 roku w dworze w Jazdowie mieszkała księżna mazowiecka Anna Radziwiłłówna z synami Januszem i Stanisławem, a później po 1546 roku czasami królowa Bona Sforza, której Jazdów był własnością. W latach 70. XVI wieku królowa Anna Jagiellonka kazała zbudować nowy piętrowy drewniany dwór na północ od dzisiejszego zamku. Murowany zamek zaczęto budować w roku 1624 na polecenie króla Zygmunta III Wazy pod kierunkiem nadwornego architekta Matteo Castelli w stylu wczesnego baroku, a ukończono za panowania króla Władysława IV. Za czasów Potopu został zniszczony i ponownie odbudowany. Od 1809 znajdował się w nim szpital wojskowy. Podczas II wojny światowej został ponownie zniszczony, ocalały mury. W 1954 na polecenie marszałka Rokossowskiego komunistyczne władze zadecydowały o rozebraniu murów. Miał na jego miejscu powstać Teatr Domu Wojska Polskiego, pierwotnie projektowany przez prof. Romualda Gutta na Placu Żelaznej Bramy. Po 1973 roku pałac został odbudowany (proj. Piotr Biegański). Niestety zaniechano odtworzenia zabytkowych wnętrz. Obecnie (od 1985) mieści się w nim Centrum Sztuki Współczesnej.

5

6 Pałac w Wilanowie Pałac barokowy znajdujący się w warszawskim Wilanowie. Wzniesiony w latach 1677-1696 dla króla Jana III Sobieskiego według projektu Augustyna Locciego i rozbudowany (skrzydła boczne) przez kolejnych właścicieli Wilanowa. Pałac, wraz z otaczającym go parkiem i zabudowaniami, który przetrwał czasy zaborów, wojen i okupacji, zachowując swoje walory historyczne i artystyczne, należy do najważniejszych zabytków polskiej kultury narodowej. Architektura pałacu jest oryginalna – jest to efekt połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowlaną. Zachowany wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych, który w nawiązaniu do symboliki antycznej głosi apoteozę rodu Sobieskich i gloryfikację sukcesów militarnych króla. Wystrój sztukatorski i malarski pałacu jest dziełem takich twórców jak Józef Szymon Bellotti, Jerzy Siemiginowski-Eleuter, Michelangelo Palloni, Claude Callot, Jan Samuel Mock

7 W latach 1720-1728 dobudowano skrzydła boczne. Po śmierci Sobieskiego w 1696 pałac był własnością jego synów, a następnie – od 1720 – siedzibą znanych rodów magnackich: Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Branickich. W latach 1730-1733 był rezydencją króla Augusta II Mocnego. W 1805 z inicjatywy ówczesnego właściciela, Stanisława Kostki Potockiego, w części pałacu powstało jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce.

8 Stanisław Kostka Potocki - grobowiec Stanisław Kostka Potocki herbu Pilawa (ur. w listopadzie 1755 r. w Lublinie - zm. 14 września 1821 w Wilanowie) – polski polityk, generał, poseł, członek Stronnictwa Patriotycznego na Sejmie Czteroletnim, działacz oświatowy, wolnomularz, prezes Rady Stanu i Rady Ministrów Księstwa Warszawskiego, prezes Senatu Królestwa Polskiego w latach 1818-1821, głośny mówca i krytyk.

9 Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Anny w Wilanowie Powstał w 1772 wg projektu Jana Kotelnickiego. Ufundowany był przez księcia Augusta Czartoryskiego, ówczesnego właściciela dóbr wilanowskich. Przebudowany w 1857-1870 przez Henryka Marconiego, przy współpracy Leonarda Marconiego i Jana Hussa, na zlecenie Aleksandry i Augusta Potockich. Rzeźby w fasadzie są dziełem Syrewicza. Otaczające kościół stacje Męki Pańskiej są dziełem H. Marconiego, powstały w latach 1857- 1863. Dekoracje ścienne są pędzla Antoniego Kolberga.

10

11 DZIĘKUJEMY ZA UWAGE


Pobierz ppt "PRACA Z GEOGRAFI Maria Beliniak i Anna Jakubowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google