Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kosmos.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kosmos."— Zapis prezentacji:

1 Kosmos

2 Wszechświat – wszystko, co fizycznie istnieje: cała przestrzeń, czas, wszystkie formy materii i energii oraz prawa fizyki i stałe fizyczne określające ich zachowanie. Słowo „wszechświat” może być też używane w innych kontekstach jako synonim słów „kosmos” (w rozumieniu filozofii), „świat” czy „natura”. W naukach ścisłych słowa „wszechświat” i „kosmos” są równoważne.

3 GDZIE JEST KOSMOS? O kosmosie mówi się, że występuje powyżej tzw. Linii Kármána

4 EWOLUCJA WSZECHŚWIATA

5 STRUKTURA KOSMOSU

6 EWOLUCJA STRUKTUR

7 GALAKTYKA Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 107do 1012 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.

8 DROGA MLECZNA Galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.In. Nasz układ słoneczny. Droga mleczna nazywana jest też po prostu galaktyką, ale wtedy dla odróżnienia od innych galaktyk pisana jest wielką literą "G". Zawiera od 100 (według starszych szacunków) do 400 miliardów (według nowszych szacunków) gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok lat świetlnych.

9 FAKTY Droga Mleczna jest jedną z największych i najcięższych galaktyk
W układzie słonecznym występują 102 księżyce Za 3 mld lat nasza galaktyka zderzy się z galaktyką Andromedy

10

11 Układ Słoneczny – układ planetarny składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Ciała te to osiem planet, 173 znanych księżyców planet, pięć planet karłowatych i miliardy (a być może nawet biliony) małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny.

12 Jak obraca się nasz układ słoneczny?

13 CZTERY PLANETY SKALISTE
Merkury Wenus Ziemia Mars

14 CZTERY GAZOWE OLBRZYMY
Jowisz Saturn Uran Neptun

15 ZIEMIA Ziemia (łac. Terra, Tellus, symbol: ) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

16 ZIEMIA Ziemia jest zamieszkana przez miliony gatunków, wliczając w to człowieka, jest jedynym znanym miejscem we Wszechświecie, w którym występuje życie


Pobierz ppt "Kosmos."

Podobne prezentacje


Reklamy Google