Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rachunek kosztów działań Ćwiczenie 3. Istota TDABC W TDABC pomija się etap określania działań realizowanych na wydziale, unika się kosztownego, czasochłonnego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rachunek kosztów działań Ćwiczenie 3. Istota TDABC W TDABC pomija się etap określania działań realizowanych na wydziale, unika się kosztownego, czasochłonnego."— Zapis prezentacji:

1 Rachunek kosztów działań Ćwiczenie 3

2 Istota TDABC W TDABC pomija się etap określania działań realizowanych na wydziale, unika się kosztownego, czasochłonnego i obarczonego subiektywizmem ankietowania dotyczącego działań, typowego dla konwencjonalnego rachunku, stosuje się zaś równania czasowe, które bezpośrednio i automatycznie przypisują koszty zasobów do wykonanych działań i przetworzonych transakcji

3 Etapy TDABC

4 Przykład: ABC Akademia

5

6

7

8

9

10 Równania czasowe Równania czasowe konstruuje się dla poszczególnych czynności, uwzględniając wszystkie ich możliwe warianty. Wdrożenie równań czasowych jest proste dzięki systemom ERP, przechowującym dane dotyczące tych czynności i ich cech. Równania czasowe pozwalają również na symulację przyszłości analiz scenariuszy, model ten może być również włączony w proces budżetowania.

11 PRZYKŁAD

12

13

14

15 Wydajność zasobów  teoretyczna wielkość przerobu zasobu - jest to wielkość przerobu, jaką przedsiębiorstwo teoretycznie może osiągnąć, tzn. gdy będzie w 100% eksploatować zasób (w praktyce nieosiągalna z tytułu np. awarii, przerw itp.),  praktyczna wielkość przerobu zasobu - jest to wielkość przerobu, jaką przedsiębiorstwo osiąga w normalnych (standardowych) warunkach produkcyjnych. Ta właśnie wydajność jest wykorzystywana jako podstawa odniesienia do obliczania kosztów niewykorzystanych zasobów.  rzeczywista wielkość przerobu zasobu - jest to wielkość przerobu, jaką przedsiębiorstwo wykonało z tytułu realizacji określonego planu produkcyjnego.


Pobierz ppt "Rachunek kosztów działań Ćwiczenie 3. Istota TDABC W TDABC pomija się etap określania działań realizowanych na wydziale, unika się kosztownego, czasochłonnego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google