Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rycerze Okrągłego Stołu. Król Artur Syn króla Uthera i księżnej Igermy. W wieku 15 lat, nieświadomy swego królewskiego pochodzenia, przypadkowo wyciągnął.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rycerze Okrągłego Stołu. Król Artur Syn króla Uthera i księżnej Igermy. W wieku 15 lat, nieświadomy swego królewskiego pochodzenia, przypadkowo wyciągnął."— Zapis prezentacji:

1 Rycerze Okrągłego Stołu

2 Król Artur Syn króla Uthera i księżnej Igermy. W wieku 15 lat, nieświadomy swego królewskiego pochodzenia, przypadkowo wyciągnął miecz ze skały i został królem Camelotu.

3 Zamek Tintagel, prawdopodobne miejsce urodzenia Artura.

4 Zamek Camelot siedziba króla Artura.

5 Ginewra Żona króla Artura. To ona najprawdopodobniej podarowała mu Okrągły Stół. Była olśniewająco piękna. Po śmierci Artura Ginewra złożyła śluby zakonne.

6 Rycerze króla Artura

7 Lancelot Był najdzielniejszym i najsławniejszym rycerzem. Najlepszy przyjaciel króla Artura. Lancelot potajemnie kochał się w królowej Ginewrze. Przez to stracił przyjaciela i został wygnany z Camelotu.

8 Galahad Jeden ze sławniejszych rycerzy Okrągłego Stołu. Był nieślubnym synem Lancelota z Jeziora i królewny Elaine.

9 Gawain Od najwcześniejszych wersji legendy wymieniany jako jeden z najbliższych druhów króla Artura.

10 Atrybuty króla Artura

11 Święty Graal Święty Graal to legendarny kielich z krwią Jezusa Chrystusa. Król Artur i jego rycerze poszukiwali go, ponieważ Graal miał dać im władzę.

12 Excalibur Kiedy Artur miał 15 lat wyciągnął miecz, który od wieków tkwił w skale. Legenda głosiła, że ten, kto wyciągnie miecz ze skały jest prawowitym królem Brytanii.

13 Król Artur w literaturze

14 „Historie Regum Britanniae” W XII wieku kronikarz Geoffrey of Monmouth spisał legendy arturiańskie. Opisał w nich życie króla Artura. Jednak pod koniec tego wieku nazwano to dzieło,,stekiem bzdur”.

15 „Percewal,czyli opowieść o Graalu” W tym dziele autor po raz pierwszy używa pojęcia Graal. Orszak dworski nosi tam kielich, który jest symbolem Artura, jak i cyklicznie odradzającej się przyrody.

16 „Parzival” Rycerz z XII wieku Worframa von Esichenbacha Artur poszukuje Boga, szczęścia i władzy. Wszystko to ma dać mu Graal.

17 Artur w sztuce. Artur w sztuce pojawia się na obrazach. Najczęściej artyści wybierają temat śmierci Artura lub Okrągłego Stołu.

18 To już jest koniec..... Król Artur i jego rycerze są niezwykle ciekawymi postaciami. Jak na rycerzy przystało byli uczynnymi dżentelmenami. Warto ich poznać i naśladować.

19 Przygotowały: Dominika Żmudka i Weronika Matusiak


Pobierz ppt "Rycerze Okrągłego Stołu. Król Artur Syn króla Uthera i księżnej Igermy. W wieku 15 lat, nieświadomy swego królewskiego pochodzenia, przypadkowo wyciągnął."

Podobne prezentacje


Reklamy Google