Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAN PAWEŁ II.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAN PAWEŁ II."— Zapis prezentacji:

1 JAN PAWEŁ II

2 "PIELGRZYM POKOJU I NADZIEI"

3 Urodzony w Wadowicach na Podkarpaciu.
KAROL WOJTYŁA Urodzony w Wadowicach na Podkarpaciu. Jako dziecko Karol Wojtyła stracił matkę, a następnie 12 lat starszego brata. Kiedy na świecie został mu już tylko ojciec podjął decyzję o wstąpieniu do kapłaństwa.

4 . .

5 PAPIEŻEM POLAK

6

7 PAPIEŻ PIELGRZYM

8 CNOTA MIŁOŚCI BRATERSKIEJ
13 kwietnia 1986 rok Jan Paweł II odwiedził naród żydowski. Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej Ojciec Święty jako pierwszy papież w historii modlił się przed żydowską ścianą płaczu. Podczas tej właśnie pielgrzymki Jan Paweł II wypowiedział słowa, których żaden z żydów nigdy nie zapomni: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi - i można powiedzieć – naszymi starszymi braćmi”.

9 PIELGRZYMKI DO OJCZYZNY

10 WADOWICE 1999

11

12 . JAN PAWEŁ II ZDRADZA RODAKOM SWÓJ SEKRET

13 „Tam była cukiernia”

14 „(...) PO MATURZE CHODZILIŚMY NA KREMÓWKI”

15 OJCZE ŚWIĘTY! WITAMY W OJCZYŻNIE! WITAMY W KRAKOWIE! WITAMY W DOMU!

16 PIELGRZYMKA DO OJCZYZNY CZERWIEC 1979
„ NIECH STĄPI DUCH TWÓJ I ODNOWI OBLICZE ZIEMI. TEJ ZIEMI”

17 PIERWSZA PIELGRZYMKA DO OJCZYZNY
Pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dniach 2–10 VI 1979 r. miała historyczne znaczenie. Stanowiła przypomnienie lub umocnienie wiary i tradycji katolickiej wśród 10 mln Polaków, którzy nie szczędzili trudu, aby wyjść na spotkanie papieża, a także wśród wielu milionów, którzy, mimo ograniczeń oficjalnych transmisji, śledzili jej przebieg w środkach przekazu. Pielgrzymka Jana Pawła II przyniosła wyraźne odrodzenie świadomości wspólnoty obywatelskiej i narodowej, niszczonej sukcesywnie w czasie rządów komunistycznych.

18 KOLEJNA PIELGRZYMKA DO OJCZYZNY
SPOTKANIE OJCA ŚWIĘTEGO Z GEN. JERUZELSKIM „Jeśli chcecie zachować pokój pamiętajcie o człowieku. Pamiętajcie między innymi o jego prawie do wolności religijnej, stowarzyszenia się i wypowiadania swoich poglądów”

19 POZNAŃ 1997 Podczas mszy świętej odprawianej nieopodal poznańskich krzyży mówił: „Znałem młodzież polską i nie zawiodłem się na niej. Świat was potrzebuje”

20 POŻEGNANIE Z UKOCHANYMI TATRAMI
W roku 1997 Ojciec Święty ostatni raz spojrzał i pożegnał Polskie Tatry, które tak bardzo kochał. Kiedyś zdobywał szczyty, jeździł na nartach...

21 Pielgrzymka do Polski 2002 r.

22 OSTATNIA PIELGRZYMKA DO NARODU
Podczas swojej ostatnie pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II zwiedził tylko Kraków i okolice. Poświęcił wtedy świątynię w Łagiewnikach.

23 Papież pielgrzym głęboko wierzył w młodzież, stał się dla młodych autorytetem i wzorem do naśladowania

24 PIELGRZYMKA DO FRANCJI
Ojciec Święty po raz kolejny żartuje z francuską młodzieżą. *** „ (...) Nie mówcie do mnie Lolek bo to zbyt dziecinnie, Jan Paweł zbyt poważnie. Mówcie mi Karol”

25 Krótki postój na Alasce podczas podróży dookoła świata
USA 1981 Krótki postój na Alasce podczas podróży dookoła świata

26 BOLIWIA 1988 W Ameryce łacińskiej mieszka
40 % katolików świata. Pielgrzymował tam 17 razy. Odwiedził nawet Kubę

27 INDONEZJA 1989 Umęczonemu wewnętrznymi walkami Timorowi wschodniemu przywiózł przesłanie pokoju i nadzieję na lepsze życie.

28 AUSTRALIA 1986 Kraj ten zamieszkiwany jest głównie przez protestantów. Katolików jest niewiele, ale i o nich nie zapomniał

29 SŁOWACJA 2003 Jedna z ostatnich podróży. Dzięki Janowi Pawłowi II w tym kraju znacznie wzrosła liczba katolików.

30 Manila 1995 Udaremniono tu zamach na Ojca Świętego. Na msze przyszło 4 ml ludzi – najwięcej w historii.

31 Kuba 1998 Papież wzywał w obecności Castro do wolności i sprawiedliwości, na placu Rewolucji.

32 USA 1979 W Filadelfii mówił do miliona zebranych, że wolność nie może być okazją do „moralnej anarchii”

33 Izrael 2000 Pod ścianą płaczu w Jerozolimie Jan Paweł II prosi o przebaczenie za grzechy katolików wobec Żydów

34 PONTYFIKAT W LICZBACH Był papieżem przez 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni
PONTYFIKAT W LICZBACH Był papieżem przez 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni. W czasie pielgrzymek przemierzył 1 mln 247 tyś. 213 km Odbył 146 podróży we Włoszech i 104 za granicę, odwiedzając 129 krajów Spędził 822 dni poza Watykanem Wygłosił ponad 20 tyś. Kazań spisanych na 100 tyś. stron Wydał ponad 100 ważnych dokumentów Kanonizował 1338 osób Mianował 231 kardynałów – 117 z nich może wybierać następnego papieża Rozmawiał z 1590 przywódcami państw Odbył 1160 audiencji generalnych w Watykanie.

35 BYŁ JEDYNYM PAPIEŻEM KTÓRY: JEŹDZIŁ NA NARTACH
ODBYŁ PONAD 100 PIELGRZYMEK DO RÓŻNYCH KRAJI ŚWIATA ZJEDNOCZYŁ WIELE RELIGI NIKOGO NIE LEKCEWAŻYŁ BYŁ JEDYNYM PAPIEŻEM KTÓRY: WSZEDŁ DO SYNAGOGI WYSTĘPOWAŁ PUBLICZNIE I WCHODZIŁ W TŁUM ZNAŁ WIELE RÓŻNYCH JĘZYKÓW MODLIŁ SIĘ PRZED ŚCIANĄ PŁACZU POGODZIŁ WIELE NARODÓW POPIERAŁ MŁODZIEŻ BYŁ POLAKIEM

36 „Głębokim niepokojem napełnia mnie myśl o chwili, w której Bóg wezwie mnie do siebie - z życia do życia.” Jan Paweł II, List do ludzi starych

37 OPUŚCIŁ NASZ ŚWIAT roku o godzinie 21:37

38 ODSZEDŁ OJCIEC NASZ Polska zamarła w trwodze i zadumie. Żegnamy człowieka, który przerósł wszelkie autorytety i stał się fundamentem naszej zbiorowej świadomości Narodowej. Żegnamy Cię ojcze Święty Janie Pawle II, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.


Pobierz ppt "JAN PAWEŁ II."

Podobne prezentacje


Reklamy Google