Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak zmieniała sie szkoła

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak zmieniała sie szkoła"— Zapis prezentacji:

1 Jak zmieniała sie szkoła
na przestrzeni wieków

2 Historia szkoły Instytucja szkoły bardzo radykalnie się zmieniała na przestrzeni dziejów historii. Nie wiemy dokładnie, jak edukacja postępowała w epoce prahistorii, ale mamy pewnego rodzaju źródła materialne, że ona w ogóle istniała. Oczywiście miała ona niewiele wspólnego ze współczesną nauką, czy szkołą.       

3 W czasach prahistorii przecież ludzie nie znali takich przedmiotów, jak matematyka, fizyka, chemia, geografia, języki, czy biologia. W tego rodzaju szkołach uczono polowania, myślistwa, rybołówstwa oraz przetrwania w trudnych warunkach i innego zdobywania pokarmu.

4 Nauczycielami byli z pewnością najstarsi mieszkańcy wioski, którzy cieszyli się autorytetem moralnym oraz szacunkiem wśród innych. To oni uważani byli za godnych dostąpienia zaszczytu edukowania młodych pokoleń.

5 Z czasem rolę nauczycieli przejęli wykwalifikowani ludzie, mający wykształcenie w danej dziedzinie. Powoli zaczęto wprowadzać różnego rodzaju przedmioty szkolne. Warto zauważyć, że edukacja była dostępna tylko dla osób wyjątkowych, wybitnych, lub bardzo bogatych.

6 Nie każdy mógł z niej korzystać i to prowadziło do ogromnego dyskomfortu w życiu społecznym. Wielu ludzi nie umiało czytać, ani pisać, przez co byli często oszukiwani przez osoby bardziej wykształcone i oczytane.  

7 Szkoła w czasie wojny Wybuch, a następnie upadek powstania styczniowego miał wpływ na wiele dziedzin życia w zaborze rosyjskim. Jedną z nich było właśnie szkolnictwo. A jeszcze w czerwcu 1862 roku (czyli przed wybuchem powstania styczniowego) ogłoszone zostały 3 ukazy carskie przygotowane przez Aleksandra Wielopolskiego. Jeden z nich dotyczył właśnie szkolnictwa.

8 Choć nie zapewniono w nim jednolitego nauczania, to uważany był za postęp w porównaniu do poprzednich lat. Na mocy ukazu zwiększono liczbę szkół średnich, obniżono opłaty, a także rozszerzono program nauczania. W Warszawie został odnowiony uniwersytet jako Szkoła Główna. Znajdowały się na nim cztery wydziały: Fizyko-Matematyczny, Filozoficzno-Historyczny, Lekarski oraz Prawny.

9

10

11 Szkoła śmiechu

12

13

14 Grafika: google grafika
własna wiedza Źródła: Grafika: google grafika Internet OPRACOWAŁA OLA


Pobierz ppt "Jak zmieniała sie szkoła"

Podobne prezentacje


Reklamy Google