Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Irlandia Państwo w Europie Zachodniej, od 1973 państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej. Zajmuje większość terytorium wysp o tej samej nazwie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Irlandia Państwo w Europie Zachodniej, od 1973 państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej. Zajmuje większość terytorium wysp o tej samej nazwie."— Zapis prezentacji:

1 Irlandia Państwo w Europie Zachodniej, od 1973 państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej. Zajmuje większość terytorium wysp o tej samej nazwie.

2 Symbole Irlandii

3 Dublin irlandzki angielski IRL .ie +353 Stolica: Język urzędowy:
Kod samochodowy: IRL Domena internetowa: .ie Kod telefoniczny: +353

4 17 marca-Dzień Świętego Patryka!
Irlandzkie święto narodowe i religijne, obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii- św. Patryka

5 Święty Patryk- kto to jest?
Biskup i apostoł Irlandii, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, misjonarz i organizator życia religijnego w Irlandii.

6 Niewolnik… Kiedy Maewyn miał 16 lat, na jego wioskę napadli piraci. Porwali go i sprzedali jako niewolnika. Przez sześć lat musiał paść owce, a kiedy w końcu uciekł, wyruszył do Francji. Został księdzem i przyjął imię Patryk.

7 Misjonarz… Patryk zdecydował, że jego życiową misją będzie nawrócenie irlandzkich pogan na chrześcijaństwo. Po powrocie do Irlandii, zakładał klasztory, szkoły i kościoły na terenie całego kraju i nawrócił wielu ludzi, którzy zaczęli odtąd wyznawać tę nową religię. Kontynuował swoją misję przez trzydzieści lat, a zmarł 17 marca 493 roku n.e. Ta data została później wybrana jako Dzień św. Patryka.

8 Legendy o św. Patryku Wygnanie węży- według legendy, Św. Patryk miał wygnać wszystkie węże z Irlandii (poprzez zapędzenie ich na urwisko i zmuszenie do tego, by spadły i się utopiły). Węże symbolizowały zło (szatana), które święty miał wykorzenić (tak naprawdę, w Irlandii prawdopodobnie nigdy nie żyły węże. Legenda ma odnosić się do druidów, którzy wykorzystywali wężowe symbole)

9 Koniczyna-  czyli symbol Irlandii również jest związany z Patrykiem – miał on przy pomocy koniczyny tłumaczyć istnienie trójcy świętej podczas nawracania. (Historia koniczyny jest jednakże starsza niż chrześcijaństwo w tym kraju, pierwotnie, był to symbol bogini Brigid, córki Dagdy – najwyższego boga Celtów. W pierwotnych mitach z pogranicza kultury celtyckiej i chrześcijańskiej Brigid była narzeczoną lub matką Św. Patryka)

10 Piwo- Św. Patryk miał być wielkim miłośnikiem i koneserem piwa
Piwo- Św. Patryk miał być wielkim miłośnikiem i koneserem piwa. Dowodem na to, ma być jego pastorał w kształcie łopatki służącej do mieszania słodu.

11 Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy
Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Najważniejszą tradycją obchodów Dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony.

12 Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św
Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whisky. Otóż jedna z opowieści o świętym podaje, że Patryk nastraszył szynkarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, iż pojawią się w jej karczmie potwory. Karczmarka wystraszona, od tego czasu solidnie napełniała szklanice. Od tej chwili 17 marca pije się szklaneczkę whisky zwaną "dzbanem Patryka”.

13 Choć najbardziej hucznie, dzień Św
Choć najbardziej hucznie, dzień Św. Patryka obchodzony jest w Irlandii, stał się świętem międzynarodowym. W różnych miejscach, ten wyjątkowy dzień obchodzony jest w różny sposób. Największe parady z okazji dnia św. Patryka organizowane są nie w Dublinie, lecz w Nowym Jorku. W Chicago, farbuje się wodę w rzece na zielono jadalnym barwnikiem

14 Drużyny, które nie mają nic wspólnego z zielonymi barwami, występuj tego dnia w zielonych strojach

15 Poza Irlandią, jako święto narodowe, Dzień Św
Poza Irlandią, jako święto narodowe, Dzień Św. Patryka obchodzony jest na wyspie Morza Karaibskiego  – Montserrat. Jest to jedyne poza Irlandią miejsce, w którym mieszkańcy będą mieli wolne. W Polsce, Dzień Św. Patryka obchodzony jest w większości pubów – specjalnością dnia jest zielone piwo (czyli piwo z syropem Blue Curacao), zwane przez koneserów „Ludwikiem”.

16 Leprechaun- jest chyba najbardziej znanym skrzatem irlandzkim. Leprikony są bardzo trudne do oswojenia, charakter mają bardzo ciężki wręcz nawet wojowniczy, a zwłaszcza łatwo wpadają w złość. 

17

18 Źródła: www.vinisfera.pl bezkompasu.pl www.infotuba.pl
niespodzianki.blox.pl pl.wikipedia.org pl.123rf.com


Pobierz ppt "Irlandia Państwo w Europie Zachodniej, od 1973 państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej. Zajmuje większość terytorium wysp o tej samej nazwie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google