Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Korupcja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Korupcja."— Zapis prezentacji:

1 Korupcja

2 Co to jest korupcja? Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych  korzyści Naiwniak Buhaha !!! Zbyt szybko się jechało, ale za odpowiednią opłatą, mógłbym przymrużyć na to oko, co pan na to?

3 Rodzaje korupcji

4 Łapownictwo/przekupstwo
W prawie karnym spotyka się dwie jego odmiany: bierną dotyczy tych, którzy otrzymują i czynną dotyczy tych, którzy proponują.

5 Korzyść majątkowa lub osobista
• Korzyść majątkową stanowią dobra, których wartość można wyrazić w pieniądzach. Może więc nią być umowa np. pożyczka udzielona na zbyt korzystnych warunkach • Korzyść osobista - to taka, która nie ma charakteru materialnego. Może nią być awans, albo ograniczenie obowiązków zawodowych, przyjęcie na praktykę,

6 Płatna protekcja Kiedy ktoś, powołując się na wpływy w jakiejś instytucji, podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę.

7 Czynniki powstawania korupcji
Źle opłacani pracownicy Dużo władzy w rękach urzędników Brak lub niewielka odpowiedzialność karna za podejmowane przez nich decyzje Brak jasnych przepisów prawnych,  duża uznaniowość decyzji urzędniczych, skomplikowane i regulujące zbyt wiele dziedzin życia prawo Słaba władza sądownicza i wymiar sprawiedliwości Interakcje w ramach wspólnych przedsięwzięć gospodarczych pomiędzy państwem a przedsiębiorstwami prywatnymi; niejasne zasady przeprowadzania przetargów publicznych (pokazane w filmiku PPE)

8 Skutki korupcji zakłóca funkcjonowanie mechanizmów rynkowych
odstrasza zagranicznych inwestorów ogranicza poziom zaufania społeczeństwa do organów władzy państwowej, ogranicza wzrost gospodarczy sprzyja naruszaniu praw człowieka korzyści wynikające z korumpowania ułatwiają funkcjonowanie zorganizowanej przestępczości

9 Kto walczy z korupcją i jak?
W Polsce jest to Najwyższa Izba Kontroli, powstała w Wśród dziedzin życia społecznego, którym szczególnie przygląda się NIK jest m.in. budownictwo. Kwestia wydawania podejrzanych zezwoleń na budowę, dowolność w interpretowaniu przepisów przez urzędników, samowola inwestorów - to wszystko świadczyć może o dość szeroko rozpowszechnionej korupcji w tej dziedzinie. TI (Transparency International) międzynarodowa pozarządowa organizacja badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne działająca od Posiada oddziały w 90 krajach. Co roku publikuje Indeks Percepcji Korupcji . W zeszłym roku zajęliśmy 41 miejsce na 176 państw. Mieliśmy oddział w naszym kraju.

10

11 Bibliografia

12 A teraz dawać kasę za wypociny Pudłównej XD
KONIEC A teraz dawać kasę za wypociny Pudłównej XD


Pobierz ppt "Korupcja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google