Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maciej Tokarski wg publikacji P. Opali i A. Rzońcy Ile wolności gospodarczej Wolność a wyniki gospodarcze ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maciej Tokarski wg publikacji P. Opali i A. Rzońcy Ile wolności gospodarczej Wolność a wyniki gospodarcze ze szczególnym uwzględnieniem Polski."— Zapis prezentacji:

1 Maciej Tokarski wg publikacji P. Opali i A. Rzońcy Ile wolności gospodarczej Wolność a wyniki gospodarcze ze szczególnym uwzględnieniem Polski

2 Plan prezentacji: Co to jest wolność gospodarcza? Jak wolność gospodarcza wpływa na wyniki gospodarcze? Jak mierzyć wolność gospodarczą? Sytuacja w Polsce. Polska na tle innych krajów europejskich.

3 Co to jest wolność gospodarcza? Wolność gospodarcza jest pochodną wolności człowieka i prowadzi do powstrzymywania się państwa od naruszania tej autonomii w sposób, który zaprzeczałby istnieniu praw i wolności obywateli w gospodarce. Tym samym jest gwarancją swobody w podejmowaniu decyzji gospodarczych oraz zapewnia wolny dostęp i konkurencję na rynkach. C. Banasiński

4 Jak wolność gospodarcza wpływa na wyniki gospodarcze? Sprzyja konkurencji. Zwiększa opłacalność inwestowania. Sprzyja niskiej inflacji. Wysoki poziom wolności gospodarczej jest łatwiejszy do utrzymania. Interwencjonizm może zaburzać strukturę popytu i podaży.

5 Jak mierzyć wolność gospodarczą? Publikacja Economic Freedom of the World Wydawana przez Instytut Frasera od 1996 roku. Dane podzielone na 5 głównych kategorii (rozmiar sektora państwowego, system prawny i ochrona praw własności, jakość pieniądza, swoboda handlu międzynarodowego i przepływów kapitałowych, skala regulacji gospodarczych) dla 141 krajów. Na przestrzeni lat 1970-2006.

6 Jak mierzyć wolność gospodarczą? Index of Economic Freedom Tworzony przez The Heritage Foundation od 1995 roku. Dane w 10 kategoriach (zakres regulacji, swoboda handlu, wolność podatkowa, niezależność od władzy państwowej, wolność monetarna, wolność inwestycyjna, wolność finansowa, ochrona praw własności, poziom korupcji, elastyczność rynku pracy) dla 162 krajów.

7 Sytuacja Polski Według Index of Economic Freedom Polska otrzymała notę 60,3 (83 pozycja na 157 krajów badanych) co oznacza, że znajduje się pograniczu krajów umiarkowanie wolnych i raczej skrępowanych. Według Economic Freedom of the World Polska otrzymała notę 6.78 co daje 69 pozycję na 141 badanych krajów.

8 Jak Polska chroni wolność gospodarczą? Prawo własności chronione skuteczniej niż w Polsce w 88 krajach. (wynik zbliżony do Mongolii i Kazachstanu) Pod względem równości wobec prawa ustępujemy 47 państwom. Umowy łatwiej można wyegzekwować w 105 krajach (w tym w Mozambiku) Fatalna kondycja sądownictwa

9 Jak Polska ogranicza wolność gospodarczą? Przeregulowany rynek pracy Zbyt duża biurokracja Rejestracja działalności gospodarczej w Polsce trwa średnio 31 dni. W Estonii 7. Rejestracja własności trwa srednio 197 dni. Na Litwie 3. Wysokie wydatki publiczne Wysokie,skomplikowane podatki Polski przedsiębiorca musi dokonać średnio 40 płatności rocznie. Szwedzki 2. Dokonanie wszystkich płatności zajmuje średnio 418 godzin.

10 Polska na tle innych krajów europejskich. Kraj\rok1995199619971998 Czechy2,382,332,292,43 Węgry2,932,983,042,94 Polska3,463,243,092,91 The index of economic freedom

11 Polska na tle innych krajów europejskich

12 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Maciej Tokarski wg publikacji P. Opali i A. Rzońcy Ile wolności gospodarczej Wolność a wyniki gospodarcze ze szczególnym uwzględnieniem Polski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google