Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Adam Mickiewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Adam Mickiewicz."— Zapis prezentacji:

1 Adam Mickiewicz

2 Adam Mickiewicz ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu koło Nowogródka, zm
Adam Mickiewicz ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu koło Nowogródka, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu. Był on polskim poetą działacz i publicysta polityczny, nazywany poetą przeobrażeń oraz bardem słowiańskim. Obok Juliusza Słowackiego oraz Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Najwybitniejszy twórca dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie jak i w Europie zachodniej porównywany do Byrona i Goethego. Prócz tego wykładowca literatury słowiańskiej na Collège de France. Wiele podróżował po Europie: Niemcy, Czechy, Szwajcaria, Włochy. W Rzymie doszło do niego o wybuchu powstania Warszawy, nie wziął w nim udziału, ale wrócił do kraju dotarł do Wielkopolski. Adam Mickiewicz

3 Adam Mickiewicz w mlodosci
Przodkowie Adam Mickiewicz w mlodosci Adam Mickiewicz na chrzcie otrzymał imię Adam Bernard. Pochodził z rodziny drobnoszlacheckiej. Jego ojciec nazywa się Mikołaj był adwokatem, a matka Barbara Majewska. Jego dziadkowie ze strony ojca nazywali się Michał oraz Barbara. Przodkowie ze strony matki Mateusz oraz Anna.

4 Jego Miłości W Mickiewiczu kochały się kobiety. Pierwszym doświadczeniem młodzieńczym była nieszczęśliwa miłość do Marii z Wereszczaków hrabiny Wawrzyńcowej Puttkamerowej. Jednak udało mu się odnaleźć tę właściwą była to Marii Szymanowskiej, która urodziła mu sześcioro dzieci. Drugim doświadczeniem Mickiewicza był kontakt z folklorem. Znajomość ludowych - zarówno polskich, jak i białoruskich - pieśni, baśni, podań i obrzędów przyszły poeta wyniósł już z rodzinnego domu a następnie nieustannie je wzbogacał.

5 Złotów Pomniki Poznan Kraków Warszawa

6 Koniec


Pobierz ppt "Adam Mickiewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google