Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowy styl życia Grzegorz Błaszczyk Kl.VI Częstochowa 2012.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowy styl życia Grzegorz Błaszczyk Kl.VI Częstochowa 2012."— Zapis prezentacji:

1 Zdrowy styl życia Grzegorz Błaszczyk Kl.VI Częstochowa 2012

2 Mycie się Mycie ciała Na powierzchni naszego ciała osadzają się brud, kurz, pył i bakterie, które mogą stanowić przyczynę nieprzyjemnego zapachu, a także podłoże dla wielu chorób skóry. Dlatego tak ważne jest codzienne poranne i wieczorne mycie ciała mydłem, w ciepłej wodzie, najlepiej pod prysznicem, rano i wieczorem. Ciało po umyciu należy dobrze wytrzeć swoim ręcznikiem. Utrzymanie czystości ciała jest także warunkiem estetycznego wyglądu człowieka.

3 Ruch i gimnastyka Ćwiczenia gimnastyczne
Ćwiczenia gimnastyczne wykonujemy codziennie, przynajmniej przez kilka minut, najlepiej przy otwartym oknie – jeśli ćwiczymy w domu. Najlepiej ćwiczyć na zewnątrz, na świeżym powietrzu, na przykład w parku. Ćwiczenia gimnastyczne powinniśmy wykonywać w stroju sportowym z tkaniny naturalnej, która wchłania pot. Strój ten musi być czysty. Należy zwracać uwagę na dobór ćwiczeń – muszą one być dostosowane do wieku i możliwości ćwiczącego. Gry i zabawy ruchowe Jednym z najlepszych sposobów dbania o zdrowie jest uczestnictwo w zabawach i grach ruchowych. Sprzyjają one utrzymaniu ciała w należytej kondycji, zmniejszają napięcia psychiczne i hartują organizm. Ten kto jest wysportowany i zahartowany rzadziej choruje, częściej jest uśmiechnięty. Udział w zabawach i grach ruchowych daje ponadto wiele zadowolenia, pomaga nawiązywać kontakty koleżeńskie, uczy współpracy w grupie, rozwija poczucie własnej wartości. Warto więc biegać, jeździć na rolkach, pływać, grać w koszykówkę czy siatkówkę, a gdy jest śnieg – jeździć na sankach.

4 Szkodliwości Używek Nikotynizm
Nałóg najbardziej rozpowszechniony to palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera liczne trujące składniki: nikotynę, tlenek węgla, związki rakotwórcze, pyły, cyjanowodór. Substancje te nie pomagają organizmowi, lecz obniżają jego sprawność, wywołują groźne, najczęściej śmiertelne choroby płuc, układu krążenia, krtani, przełyku. Ponadto palenie papierosów przyczynia się do osłabienia zmysłu smaku, słuchu i czucia. Na wdychanie trucizn wydzielanych podczas spalania tytoniu narażone są również osoby niepalące, ale przebywające w towarzystwie palaczy – tak zwani bierni palacze. Kiedy ktoś nas częstuje papierosami – odmawiamy.

5 Odrabianie lekcji Jak odrabiać lekcje
Lekcje odrabiamy o stałej porze dnia, najlepiej około 2 godzin po powrocie ze szkoły. Aby w pełni wykorzystać czas przeznaczony na pracę domową, trzeba rozpocząć od zadań najtrudniejszych, a następnie stopniowo przechodzić do łatwiejszego materiału. Prace pisemne odrabiamy w tym samym dniu, w którym zostały zadane. Wtedy jeszcze możemy wykorzystać wiadomości zapamiętane z lekcji. Podczas wykonywania zadania domowego powinniśmy skupić uwagę tylko na nauce. Co jakiś czas, podobnie jak w szkole, trzeba robić przerwy na odpoczynek. Aby się przekonać, czy materiał został przyswojony, należy powtórzyć go na drugi dzień.

6 Problem radzenia sobie z stresem
Jak radzić sobie ze stresem Na zachowanie zdrowia, równowagi emocjonalnej i pogody ducha wpływa umiejętność radzenia sobie ze stresem. Stresowi ulegamy, gdy nie możemy wykonać danego zamierzenia czy zaspokoić potrzeby. Czujemy się wówczas bezradni, bezsilni, spada poziom naszej aktywności albo jesteśmy skłonni do zachowań agresywnych. Stresom można jednak przeciwdziałać, na przykład tłumiąc w sobie przykre uczucia, opanowując niepokój czy gniew, próbując zrealizować jakieś zastępcze działanie. Pomocne jest również przeanalizowanie swojej sytuacji tak, jakby dotyczyła ona nie nas, lecz kogoś innego. Bezstronna ocena samego siebie może przyczynić się do przywrócenia niezbędnej dla zdrowia równowagi. Dobre samopoczucie, optymizm i odporność na stres zachowują ludzie, którzy potrafią utrzymywać przyjazne kontakty z innymi na przykład w pracy, w szkole, w miejscu zamieszkania. Darzenie innych życzliwością i przyjaźnią umożliwia budowanie wewnętrznego spokoju i równowagi emocjonalnej.


Pobierz ppt "Zdrowy styl życia Grzegorz Błaszczyk Kl.VI Częstochowa 2012."

Podobne prezentacje


Reklamy Google