Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAPAMIĘTAJ! WSZYSTKIE GADY SĄ CHRONIONE!!!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAPAMIĘTAJ! WSZYSTKIE GADY SĄ CHRONIONE!!!"— Zapis prezentacji:

1 ZAPAMIĘTAJ! WSZYSTKIE GADY SĄ CHRONIONE!!!

2 Co to są gady? Gady to grupa zmiennocieplnych kręgowców, która prowadzi najczęściej lądowy tryb życia, niektóre natomiast przystosowały się ponownie do życia w wodzie.

3 Przystosowania do życia w środowisku lądowym.
Do gadów należą: węże, jaszczurki, krokodyle, żółwie. Aby żyć na lądzie, gady musiały się odpowiednio przystosować. Dlatego mają suchą skórę. Natomiast naskórek zabezpiecza zwierzę przed utratą wody i urazami mechanicznymi. Skóra gadów może zmieniać barwę, co pozwala im przystosować się do otoczenia.

4 Przystosowania do życia w środowisku lądowym.
U większości gadów układ oddechowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Duża powierzchnia płuc umożliwia im sprawną wymianę gazową i lepsze zaopatrzenie organizmu w tlen.

5 Czym się odżywiają? Węże i krokodyle są mięsożerne, a np. Jaszczurki są wszystkożerne. Przy drapieżnym trybie życia, gadom bardzo pomocne są zęby jadowe. Natomiast żółwie mają listwy rogowe na szczękach.

6 Rozmnażanie. Gady są jajorodne. Jaja są otoczone osłonką, która chroni je przed wysychaniem. Jaja gadów mają żółtko, które zawiera substancję zapasowe potrzebne dla rozwijającego się zarodka.

7 Żółwie: żyją w wodzie i na lądzie. Ich cechą charakterystyczną jest pancerz kostny. Jednym żółwiem występującym w Polsce jest żółw błotny. Odżywia się rybami, płazami, owadami i ślimakami. Żyje do 120 lat.

8 Jaszczurki: to największa grupa gadów. Mają ciało wydłużone, składające się z głowy, szyi, tułowia długiego ogona i dobrze rozwiniętych kończyn. Skórę mają suchą, wodoszczelną, nie przepuszczalną dla gazów, pokrytą rogowymi łuskami W Polsce żyją m.in. padalec, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka.

9 Węże: odżywiają się drobnymi zwierzętami, a część dużych węży nawet dużymi ssakami. Niektóre mają „groźną broń” w postaci zębów jadowych. Węże, zamieszkujące Polskę to: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty, waż Eskulapa.


Pobierz ppt "ZAPAMIĘTAJ! WSZYSTKIE GADY SĄ CHRONIONE!!!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google