Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

T I R A N A.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "T I R A N A."— Zapis prezentacji:

1 T I R A N A

2 Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii
(616,4 tys. mieszkańców). Leży nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest największym ośrodkiem przemysłowym i centrum kulturalnym kraju. Rozkwit przemysłu miasto przeżywało w latach 50. XX w. W mieście znajduje się 7 szkół wyższych, z których najważniejszą jest założony w 1957 Uniwersytet Tirański. Głównym zabytkiem miasta jest meczet Etehem Bey z XVIII wieku. Znajdują się tu także Teatr Narodowy oraz Teatr Opery i Baletu. 17 km na północny zachód położony jest port lotniczy Rinas im. Matki Teresy.

3

4

5

6

7 Park miejski

8 Park i rzeka Lana

9 Rzeka Lana

10

11

12 Meczet Ethem Beja jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta.
Budowa meczetu rozpoczęła się w 1789 roku z inicjatywy Mollego Beja. Został ukończony w 1823 roku przez Hadżi Ethema Beja. Był jedynym czynnym meczetem w kraju w czasach Envera Hodży, ale nie dla Albańczyków. Mogli do niego wchodzić tylko obcokrajowcy. Jego wnętrze zdobią bogate freski i sztukaterie.

13 Meczet Ethem Beja - interior

14 Meczet Ethem Beja – interior Minbar (kazalnica) i mihrab (nisza)
Minbar, mimbar - ustawiona na prawo od mihrabu. Nisza wskazuje kierunek Mekki, w którym powinni modlić się wierni.

15 Meczet Ethem Beja - interior

16 Dzwonnica i meczet Ethem-Beja

17 D Z W O N I C A

18

19 Główny plac miasta Tirany, plac Skenderbeu

20 plac Skenderbeu

21 Pomnik Skanderbega, właśc. Gjergj Kastrioti Skënderbeu

22 Skanderbeg, właśc. Gjergj Kastrioti Skënderbeu
(ur w Kruji, zm w Lezhy) albański przywódca, powstaniec i bohater narodowy. Imperium osmańskie próbowało zmusić lokalnych albańskich władców do płacenia trybutu. By zapewnić ich wierność, zmuszało ich do oddania swoich synów jako zakładników. Tak też stało się z synami Gjona Kastrioty. W 1423 r. Gjergj Kastriota , wraz ze swoimi trzema braćmi, wstąpił do szkoły wojskowej, po czym brał udział w wielu bitwach po stronie imperium otomańskiego. Za swoje militarne sukcesy otrzymał tytuł Iskander Bey Arnauti, (alb.: Skënderbeu). Po turecku ten tytuł oznaczał: Bej Aleksander, porównując mistrzostwo wojenne Kastrioty do Aleksandra Wielkiego. Skanderbeg wkrótce zmienił stronę, po której walczył, i powrócił do ojczyzny, gdzie bronił Albanii przed najazdami Turków aż do swojej śmierci.

23

24 Muzeum Narodowe w centrum Tirany

25 Opera

26 Enver Hoxha, Centrum Kultury

27 Pałac Prezydencki

28 Parlament

29

30 Kościół św.Pawła

31 Uniwersytet

32 Port lotniczy Tirana im. Matki Teresy

33 Pomnik Matka Albania

34 Historia Za datę założenia Tirany uważa się rok Wtedy to Sulejman Pasza Bargjini postawił szereg budowli użyteczności publicznej. W XVII wieku miasto stało się ośrodkiem handlowym, ale tak naprawdę nigdy nie zyskało większego znaczenia gospodarczego. Tirana stała się stolicą Albanii 8 lutego 1920 roku na mocy decyzji rządu tymczasowego, ustanowionego na kongresie w Lushnjë. Miasto liczyło wtedy mieszkańców. Od tego momentu rozpoczął się jego rozwój. 30 marca 1939 roku Tirana została, tak jak i reszta kraju, zajęta przez Włochy. 17 listopada 1944 po zaciekłej walce między wspieranymi przez komunistów mieszkańcami miasta a siłami nazistowskimi miasto zostało wyzwolone. Wkrótce potem w mieście powstał komunistyczny rząd, na którego czele stanął Enver Hodża. W 1957 roku w mieście założono pierwszy w Albanii uniwersytet, Uniwersytet Tirański. Na przełomie lat 80. i 90. przez miasto przetoczyła się fala gwałtownych demonstracji, które ostatecznie doprowadziły do załamania się komunistycznego reżimu w 1991 roku.

35

36 Opracowanie Na Podst.WEB:jokoretsina
K O N I E C SONI MALAJ- DJEMT ME NGACMOJNE Tirana w nocy Opracowanie Na Podst.WEB:jokoretsina


Pobierz ppt "T I R A N A."

Podobne prezentacje


Reklamy Google