Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gwiazdozbiory Letnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gwiazdozbiory Letnie."— Zapis prezentacji:

1 Gwiazdozbiory Letnie

2 - delfin - lew - lutnia - łabędź - orzeł - panna - wolarz - centaur
- herkules - hydra - korona północna - lew - lew mały - lis - lutnia -wężownik - łabędź - orzeł - panna - psy gończe - wolarz - źrebię - sekstant - strzała - warkocz bereniki - wąż

3 Gwiazdoziory letniego nieba

4 DELFIN Delfin - jest to niewielki gwiazdozbiór, który znajduję się w pobliżu Orła, patrząc w kierunku łabędzia. Można go zobaczyć jedynie w bardzo gwieździstą noc, gdyż składa się on z samych ciemnych gwiazd. Bardzo dobrze widać go na południu, na początku października.

5 Najjsaniejszą gwiazdą tego gwiazdozbioru jest gwiazda gamma i swieci ona na niebiesko- pomarańczowo.

6

7 WOLARZ Gwiazdozbiór ten umiejscowiony jest w pobliżu wielkiej i małej niedźwiedzicy. Okresla się go jako kierującego niedźwiedziami. Do głównej gwiazdy wolarza, czyli do czerwonego Arktura, doprowadzi nas dyszel wielkiego wozu. Gwiazdoziór dobrze widać na początku kwietnia już o godzinie 22 na wschodzie. Wolarz oglądać możemy do połowy sierpna (wtedy widać go na zachodzie).

8

9 ORZEŁ Gwiazdozbiór ten można podziwiać w połowie czerwca, na wschodzie. Jest wtedy widoczny nisko nad horyzontem. W zenicie można go zobaczyć na początku wrzesnia. Najjasniejszą gwiazdą tego gwiazdozbioru jest Altair, czyli trzecia gwiazda ,, Trójkąta letniego".

10

11 LUTNIA Jest to niewielki gwiazdozbiór widoczny przez całą noc. Swieci ona na biało z lekkim niebieskawym odcieniem. Jest to trzecia pod względem jasnosci gwiazda nieba północnego. Główną gwiazdą tego gwiazdozbioru jest Wega. Jest to gwiazda należąca do ,,Trójkąta letniego"

12

13 ŁABĘDŹ Gwiazdozbiór ten jest widoczny w połowie maja ok. godziny 22. Widnieje on wtedy na północnym wschodzie. W zenicie można go zobaczyć na początku wrzesnia. Jego najjasniejszą gwiazdą jest Deneb ( po arabsku ,,ogon" ). wchodzi on w skład ,,Trójkąta letniego".

14

15 Trójkąt letni Nazwa asteryzmu złożony z trzech jasnych gwiazd. Jest on charakterystyczny dla nieba letniego na półkuli północnej. Tworzą go: - Wega w Lutni - Deneb w Łabędziu - Altair w Orle Asteryzm - częsć danego gwiazdozbioru, która ma własną nazwę.

16

17 Znaki zodiaku

18 LEW Lew znajduje się pomiędzy Bliźniętami i Wolarzem. Znaleźć go można gdy połączymy gwiazdę polarną z tyłem wielkiego wozu przedłużymy w przeciwnym kierunku. Najlepiej widać ją wiosną.W połowie kwietna ok. godz. 22 znaleźć go można na południu - jest wtedy w swoim najwyższym położeniu. Najjasniejszą jego gwiazdą jest Regulus. Jest to gwiazda podwjna.

19

20 PANNA - konstelacja galaktyk
Gwiazdozbiór ten znajdziemy przedłużając łukowato dyszel wielkiego wozu, wtedy będzie wdać Arktura w Wolarzu. Gdy poprowadzimy ten łuk dalej dojdziemy do Spiki - jasno niebieska gwiazda w Pannie. Jest to najjasniejsz gwiazda w tym gwiazdozbiorze. widać go od połowy marca o godzinie 22.

21


Pobierz ppt "Gwiazdozbiory Letnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google