Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„W którym kierunku wyruszyć?”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„W którym kierunku wyruszyć?”"— Zapis prezentacji:

1 „W którym kierunku wyruszyć?”
Jakie są kierunki świta? Ćwiczenie - Odczytujemy oznaczenia N, S, W, E N- North S – South W – West E - East Co to jest róża wiatrów? Róża kompasowa – okrągła tarcza z podziałką stopniową i zaznaczonymi kierunkami wg stron świata. „W którym kierunku wyruszyć?” „80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA” Basia Dmochowska, PSSP 13/01/2012 Zdjęcia oraz informacje do prezentacji zostały częściowo pobrane z literatury i Internetu

2 Co nam wskazuje kierunki świata?
Słońce, gwiazdy, kompas, GPS

3 Astronawigacja Przed wynalezieniem przyrządów nawigacyjnych ludzie kierowali się obserwując niebo, w dzień słońce, w nocy gwiazdy. Gwiazda Polarna – widoczna gołym okiem gwiazda położona najbliżej bieguna północnego nieba.

4 Kompas Kompas to przyrząd nawigacyjny służący do wyznaczania bieżącego kierunku południka magnetycznego. Jest uznany za jeden z czterech wielkich wynalazków. Cztery Wielkie Wynalazki to druk, kompas, papier i proch, które po raz pierwszy pojawiły się w Chinach.

5 Ćwiczenie ustawiamy kompas, uzgadniamy kierunki świata.

6 GPS – global positioning system
Global Positioning System (GPS) - jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi, segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników. Działanie polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Znając prędkość fali oraz znając dokładny czas wysłania danego sygnału można obliczyć odległość odbiornika od satelitów.

7 Półkula północna i południowa

8 Ćwiczenia Ćwiczenie – pokazujemy na globusie Równik, który dzieli Ziemię na półkulę północą i południową. Ćwiczenie - Przecinamy w poprzek pomarańczę, kilka równoległych plastrów, aby zobaczyć, że to Równik jest największym okręgiem, ok km.

9 Półkula wschodnia i zachodnia

10 Ćwiczenia Ćwiczenie – pokazujemy na globusie południk 0 i 180, które dzielą Ziemię na półkulę wschodnią i zachodnią. Ćwiczenie - Przecinamy wzdłuż pomarańczę, aby się przekonać, że wszystkie południki są równej dł. Ok km.

11 Ćwiczenie - 4 ćwiartki – gdzie jest Polska?
Ćwiczenie – ustalamy na globusie, gdzie jest Polska i kilka przykładowych innych miejsc, na jakich półkulach?

12 Ćwiczenie - Gdzie jest Gdynia?
Ćwiczenie - Określamy położenie Gdyni i kilku przykładowych miast na mapie naszego kraju.

13 Ćwiczenie - Dokąd dotrę
Ćwiczenie - Dokąd dotrę? Zadania indywidualne – rysujemy trasę na mapie zgodnie z poleceniami ile jednostek na północ, na południe, na wschód, na zachód i dowiadujemy się dokąd dotarliśmy (plik w wordzie). Zadania indywidualne – rysujemy trasę na mapie zgodnie z poleceniami ile jednostek na północ, na południe, na wschód, na zachód i dowiadujemy się dokąd dotarliśmy.


Pobierz ppt "„W którym kierunku wyruszyć?”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google