Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszamy na podróż po synagogach Krakowa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszamy na podróż po synagogach Krakowa"— Zapis prezentacji:

1 Zapraszamy na podróż po synagogach Krakowa
ŻYDOWSKI KRAKÓW Zapraszamy na podróż po synagogach Krakowa

2 Nie pierwszy raz nasza Siostra porywa wszystkich swoimi wypowiedziami naszpikowanymi informacjami które u jednych wzbudzają duże zainteresowanie a u nie których może trochę mniejsze... To sam początek naszej wędrówki po miejscach żydowskich i za razem pierwszy wykład naszego Przewodnika.

3 Zdjęcie zza ogrodzenia - czyli cmentarz żydowski z przymrużeniem oka
Zdjęcie zza ogrodzenia - czyli cmentarz żydowski z przymrużeniem oka. Cmentarz żydowski z czasów I i II Wojny Światowej.

4 A tutaj wesoła wycieczka
A tutaj wesoła wycieczka. W ten dzień na twarzach gościł uśmiech (nie wiadomo czy z racji zwiedzania czy zwolnienia z lekcji). Wszyscy udajemy się właśnie do Synagogi Nowej (Remu).

5 A oto kolejny wykład siostry na temat Żydów, ich zwyczajów dotyczących modlitwy, oraz słynne karteczki z prośbami wetknięte w tzw. „ścianę płaczu”. Całość ma miejsce na cmentarzu przy synagodze Remu.

6 O a tutaj mamy nowo ochrzczonych Żydów, czyli przymus noszenia na głowie (czegokolwiek) przez panów na odwiedzanym przez nas cmentarzu żydowskim. Prawda że pięknie się prezentują?

7 Tutaj typowy cmentarz żydowski
Tutaj typowy cmentarz żydowski. Brama wejściowa informuje: „stary cmentarz, miejsce spoczynku gaonów, założony z funduszu kahału w roku (5)311” (tj roku ery chrześcijańskiej). Można zauważyć kamienie, które są symbolem pamięci i modlitwy bliskich o zmarłych.

8 Wnętrze synagogi Remu. Środek modlitewni zajmuje bima z pulpitem na Torę. Całość otoczona kutą w żelazie kratą. Drzwi do bimy są płaskorzeźbione, polichromowane i pochodzą najprawdopodobniej z pozakrakowskiej synagogi. Na zdjęciu również Tora na tle regału z literaturą żydowską.

9 Na ulicy Szerokiej znajduje się bardzo sławna restauracja żydowska
Na ulicy Szerokiej znajduje się bardzo sławna restauracja żydowska. Przyczółek wszystkich którzy łakną posiłku... koszernego oczywiście.

10 Synagoga Stara połączona z muzeum
Synagoga Stara połączona z muzeum. To tutaj znajduje sie menora wykuta z przetopionych 2 mieczy Kazimierza Wielkiego. Na wschodniej synagogi ścianie znajduje się święta arka.

11 Powrót do przeszłości. spojrzenie na Torę okiem Żyda XX wieku
Powrót do przeszłości... spojrzenie na Torę okiem Żyda XX wieku. Przepisywanie Tory to jedno z najbardziej odpowiedzialnych zadań w życiu Żyda gdyż nawet najmniejszy błąd grozi wyrzuceniem ze wspólnoty. Ponadto na zdjęciu znajdują się:

12 Kolejny punkt naszej wycieczki - Synagoga Izaaka przy ulicy Kupy
Kolejny punkt naszej wycieczki - Synagoga Izaaka przy ulicy Kupy. Tutaj Siostra przekazała nam kilka informacji na zewnątrz, ponieważ wycieczka nie miała w planie wizyty wewnątrz.

13 Fragment półkolistych okien wychodzących z sali modlitewnej mężczyzn na drugim piętrze Synagogi Wysokiej. Właśnie od samego usytuowania na 2 piętrze synagoga nosi nazwę „wysokiej”.

14 Kolejny przystanek. Synagoga Postępowa
Kolejny przystanek. Synagoga Postępowa. Bardzo ładna, pięknie zdobiona złotem. Ta synagoga stanęła na terenie leżącym już poza granicami historycznego miasta żydowskiego na Kazimierzu. Poza licznym złoceniem, uroku dodają witraże oraz pokaźna arka.

15 Zwiedzanie dobiegało końca. Jak widać nastroje bardzo pozytywne
Zwiedzanie dobiegało końca. Jak widać nastroje bardzo pozytywne. Po wszystkim każdy poszedł w swoją stronę… jak gdyby nigdy nic, jednak bogatszy w wiedzę o kulturze Żydów… 

16 Prezentację przygotowali:
Konrad Jantos Damian Kolegowicz Dziękujemy za obejrzenie…


Pobierz ppt "Zapraszamy na podróż po synagogach Krakowa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google