Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ocalić od niepamięci Projekt edukacyjny poświęcony historii i zagładzie Żydów Weronika Grabowska, Aleksandra Łyczak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ocalić od niepamięci Projekt edukacyjny poświęcony historii i zagładzie Żydów Weronika Grabowska, Aleksandra Łyczak."— Zapis prezentacji:

1 Ocalić od niepamięci Projekt edukacyjny poświęcony historii i zagładzie Żydów Weronika Grabowska, Aleksandra Łyczak

2 Zaczęło się od... Wiersza Antoniego Słonimskiego – „Elegia miasteczek żydowskich”. Postanowiłyśmy zająć sie tematem, o którym nikt nic nie wie. Przygotowałyśmy prezentację o historii i kulturze Żydów – także w najbliższej okolicy.

3 Żydzi w Siemianowicach
Nasze poszukiwania nie były łatwe. Przed wojną w Siemianowicach mieszkało niewielu Żydów. Dziś nikt o nich nie pamięta. Nie udało nam sie zlokalizować dawnego domu modlitwy, ani nagrać wspomnień. A jednak na podstawie danych Instytutu Yad Vashem odnalazłyśmy blisko sto osób – ofiar holocaustu, które urodziły sie lub mieszkały w Siemianowicach.

4 Kultura żydowska Szukałyśmy śladów dawnych społeczności żydowskiej w najbliższej okolicy. W wielu miejscowościach – Bytomiu, Będzinie, Katowicach zachowały sie cmentarze, domy modlitwy. Przeszukałyśmy też internet – m.in. Portal Muzeum Historii Żydów Polskich Wirtualny Sztetl Planowałyśmy także wycieczkę „Śladami Pamięci” – na krakowski Kazimierz do muzeum Galicja i Starej Synagogi

5 Zagłada Holocaust , szoah – zagłada Żydów w czasie II wojny to niezwykle trudny temat. My szukałyśmy sposobu na jego przedstawienie prezentując – na lekcjach polskiego historie pojedynczych ludzi. Zajęcia te przygotowywały nas do wizyty w byłym obozie w Oświęcimiu

6 Zagłada Naszymi postaciami stały się Anna Frank, Rutka Laskier i Helena Birenbaum. Ich historie, fragmenty wspomnień przygotowałyśmy do omawiania na lekcjach.

7 Co zrobiłyśmy? Zebrane materiały wykorzystałyśmy w prezentacji. Będzie ona wykorzystywana na lekcjach. Pogłębiłyśmy swoją wiedzę na temat Żydów w Polsce. Mamy tez nadzieję, że przekonałyśmy innych, że historia Żydów to część historii Polski.

8 Już nie ma tych miasteczek
Przekonałyśmy się też, że Zagłada oznacza dla nas także utratę – z mapy Polski zniknęły całe miasteczka. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu projektowi zauważycie, że coś utraciliśmy, że czegoś brakuje.


Pobierz ppt "Ocalić od niepamięci Projekt edukacyjny poświęcony historii i zagładzie Żydów Weronika Grabowska, Aleksandra Łyczak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google